respublika.lt

Apie daugybinę pilietybę: kokios valstybės mielai dalijasi savo piliečiais su kitomis šalimis

(35)
Publikuota: 2022 gruodžio 01 19:12:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

„Vakaro žinios" jau rašė, kad paraleliai svarstomam įstatymui dėl pilietybės netekimo, ruošiama dirva dvigubos pilietybės įteisinimui. Paprastai kalbant, iš vienų pasus atims, kitiems pasus dalins. Šiandien, remdamiesi Seimo kanceliarijos Tyrimų skyriaus analize, skaitytojus supažindiname, kaip šis klausimas reglamentuojamas užsienyje.

 

Airija. Daugybinė pilietybė leidžiama. Vis dėlto, Airijos pilietybės suteikimas natūralizacijos būdu tam tikrais atvejais gali būti atšaukiamas. Teisingumo ministras formaliai turi teisę atšaukti natūralizavimo pažymėjimą, jeigu sužino, kad asmuo yra su Airija kariaujančios valstybės pilietis; savanorišku veiksmu (išskyrus santuoką ar civilinės partnerystės sudarymą) įgijo kitos valstybės pilietybę.

Austrija. Daugybinė pilietybė toleruojama tik atskirais atvejais, užsienio pilietybės įgijimas yra vienas iš Austrijos pilietybės netekimo pagrindų: Austrijos pilietybės netenkama, kai aiškiai pareiškiama asmens valia tapti kitos valstybės piliečiu. Tačiau Austrijos pilietybė neprarandama tais atvejais, kai Austrijos pilietis automatiškai įgyja kitos valstybės pilietybę.Galima išsaugoti Austrijos pilietybę, jeigu iš Austrijos valdžios institucijų gaunamas atitinkamas leidimas.

Belgija. Įstatymai iš esmės neriboja daugybinės pilietybės nuo 2007 m. Belgijos piliečiams (tiek išreiškiant valią, tiek automatiškai). Užsieniečiams įgyjant Belgijos pilietybę, nereikalaujama atsisakyti jų turimos pilietybės.

Estija. Šalis griežtai riboja daugybinės pilietybės įgijimą, tačiau nuo 2016 m. taikoma vienos pilietybės taisyklės išimtis asmenims, kuriems suteikta tarptautinė apsauga.

Graikija. Kitos pilietybės įgijimas gali tapti Graikijos pilietybės netekimo pagrindu, tačiau tam reikalingas ir asmens pageidavimas atsisakyti Graikijos pilietybės, ir Graikijos valdžios leidimas jos atsisakyti. Graikijos pilietybė gali būti atimta iš asmens, kuris stoja į kitos valstybės viešąją tarnybą, nepaisant Graikijos valdžios institucijų raginimo susilaikyti nuo šios tarnybos, kaip prieštaraujančios Graikijos interesams.

Ispanija. Daugybinė pilietybė iš dalies ribojama, šiuo požiūriu yra reikšmingi Ispanijos istoriniai ryšiai su kai kuriomis užsienio valstybėmis. Ispanijos pilietybę įgyjantys asmenys turi atsisakyti kitų turimų pilietybių, išskyrus atvejus, kai jie yra Lotynų Amerikos valstybių, Andoros, Filipinų, Pusiaujo Gvinėjos, Portugalijos piliečiai ar iš Ispanijos kilę žydai sefardai. 2021 m. pasirašytas susitarimas su Prancūzija, pagal kurį Ispanija įsipareigojo toleruoti dvigubą Ispanijos ir Prancūzijos pilietybę.

Italija. Užsienio pilietybę įgijęs Italijos pilietis išsaugo Italijos pilietybę (gali jos atsisakyti, jeigu gyvena užsienyje). Nuo 2004 m. nebereikalaujama, kad Italijos pilietybę įgyjantys asmenys atsisakytų turimų kitų šalių pilietybių.

Kipras. Daugybinė pilietybė galima. Konstitucija leidžia prezidentui ar viceprezidentui galutinai atmesti bet kokį parlamento priimtą įstatymą, kuriuo Kipro piliečiams leidžiama įgyti užsienio pilietybę, tačiau šia veto teise niekada nepasinaudota.

Latvija. Asmenys, kurie 1940 m. birželio 17 d. buvo Latvijos piliečiai, pateikę įrodymų, kad laikotarpiu nuo 1940 m. birželio 17 d. iki 1990 m. gegužės 4 d. išvyko iš Latvijos (vengdami sovietų ar nacių okupacinių režimų), arba buvo deportuoti ir dėl šių priežasčių negrįžo į Latviją nuolat gyventi iki 1990 m. gegužės 4 d., bei jų palikuoniai išsaugo teisę į Latvijos pilietybę ir gali įgyti dvigubą pilietybę.

Lenkija. Lenkijos pilietybė įgyjama gimimu, kai vaiko tėvai yra Lenkijos piliečiai. Lenkijos pilietis negali prarasti Lenkijos pilietybės, nebent pats jos atsisako. Dviguba pilietybė leidžiama.

Malta. 2000 m. buvo priimtos pataisos, pagal kurias daugybinė pilietybė tapo taisykle, o ne išimtimi: bet kuris asmuo teisėtai vienu metu gali būti Maltos ir kitos šalies piliečiu.

Nyderlandai. Galioja bendroji nuostata, kad Nyderlandų pilietis, savo noru įgijęs kitos valstybės pilietybę, automatiškai netenka Nyderlandų pilietybės, nesvarbu, ar jis gyvena užsienyje, ar Nyderlanduose. Tačiau taikomos kelios išimtys.

Prancūzija. Pilnametis Prancūzijos pilietis, paprastai gyvenantis užsienyje ir savo noru įgijęs kitos valstybės pilietybę, nepraranda Prancūzijos pilietybės, nebent jis aiškiai pareiškia, jog jos atsisako.

Slovakija. Daugybinė pilietybė buvo apribota 2010 m., Slovakijai reaguojant į tuo metu Vengrijoje priimtą įstatymą, kuriuo leista Vengrijos pilietybę įgyti vengrų tautybės žmonėms, gyvenantiems užsienyje, jeigu jie įrodo savo vengrišką kilmę ir pakankamas vengrų kalbos žinias (Slovakijoje gyvena daugiau kaip 400 tūkst. vengrų kilmės asmenų): nustatyta, kad asmenys, įgyjantys kitos šalies pilietybę, netenka turimos Slovakijos pilietybės.

Švedija. Pilietis, įgijęs užsienio pilietybę, nepraranda Švedijos pilietybės. Tačiau Švedijos piliečiai, kurie gimė užsienyje ir turi kitos šalies pilietybę, praranda Švedijos pilietybę, sulaukę 22 metų amžiaus, jeigu jie niekad negyveno Švedijoje ir nesilankė joje.

Vokietija. Pilietis netenka pilietybės, jeigu savo prašymu įgyja kitos valstybės pilietybę. Tačiau ši nuostata netaikoma (tai yra, leidžiama įgyti dvigubą pilietybę), jeigu: įgyjama kitos ES valstybės narės ar Šveicarijos pilietybė, taip pat pilietybė tų valstybių, iš kurių piliečių Vokietija pagal sudarytas tarpvalstybines sutartis nereikalauja atsisakyti turimos pilietybės įgyjant Vokietijos pilietybę. Vokietijos pilietybė taip pat neprarandama, jei užsienio valstybės pilietybė įgyjama be prašymo (pavyzdžiui, dėl santuokos su užsieniečiu).

Dviguba pilietybė gali būti įgyjama gimimu. Pavyzdžiui, Vokietijos piliečių vaikui gimus užsienio valstybėje, kuri savo pilietybę suteikia visiems jos teritorijoje gimusiems vaikams, arba tais atvejais, kai vienas iš vaiko tėvų yra Vokietijos pilietis, o kitas - užsienio valstybės pilietis.

JAV. Amerikos ir kitos valstybės pilietybę galima įgyti gimimu (pavyzdžiui, gimus užsieniečių šeimoje JAV teritorijoje) arba natūralizuojantis. Kitos pilietybės įgijimo atvejais JAV pilietybės netenkama iš esmės tik tuomet, kai yra aiški asmens valia nebebūti JAV piliečiu. Asmuo praranda JAV pilietybę, jei savanoriškai ir atlieka tam tikrus veiksmus, tarp kurių nurodomi ir kitos valstybės pilietybės įgijimas natūralizacijos būdu, pateikiant atitinkamą prašymą, bei įsidarbinimas užsienio valstybės vyriausybės tarnyboje, turint 18 metų ir esant tos valstybės piliečiu. Tačiau ir atlikus šiuos veiksmus laikomasi prezumpcijos, kad asmuo pageidauja išsaugoti JAV pilietybę - jos netenkama tik tuo atveju, jeigu asmuo JAV konsuliniam pareigūnui raštu patvirtina, kad iš tiesų siekė netekti JAV pilietybės.

JAV pilietybę natūralizacijos būdu įgyjančių asmenų nereikalaujama atsisakyti kitos turimos pilietybės, tačiau jie formaliai turi prisiekti, inter alia, atsisakydami bet kokio lojalumo bet kokiai užsienio valstybei.

Jungtinė Karalystė. Daugybinė pilietybė leidžiama. Nėra bendrojo reikalavimo atsisakyti turimos pilietybės pretenduojant įgyti Britanijos pilietybę, o Britanijos piliečiai gali nevaržomai tapti kitų valstybių piliečiais. Tačiau šios nuostatos nėra vienodai taikomos visų kategorijų Britanijos piliečiams (dėl istorinių priežasčių egzistuoja 6 Britanijos pilietybės tipai, atspindintys skirtingą asmenų ryšį su JK).

Norvegija. 2018 m. gruodžio 20 d. įstatymu pakeistas Pilietybės įstatymas ir panaikinti anksčiau galiojusios jo redakcijos straipsniai, kuriuose buvo numatyta, kad Norvegijos pilietybę įgyjantys užsieniečiai turi netekti turėtų kitų valstybių pilietybių, o kitos šalies pilietybę įgyjantys Norvegijos piliečiai praranda Norvegijos pilietybę.

Daugybinę pilietybę įteisinančios pataisos įsigaliojo nuo 2020 m. sausio 1 d., tačiau jos taikomos ne tik daugybinės pilietybės atvejams nuo šios datos, bet ir leidžia susigrąžinti turėtą Norvegijos pilietybę asmenims, kurie seniau ją prarado.

Australija. Įstatymų pataisos, kuriomis Australijos piliečiams leista įgyti ir kitos šalies pilietybę, priimtos 2002 m. Iki tol kitos pilietybės sąmoningas įgijimas reiškė Australijos pilietybės praradimą. Australijos pilietybė gali būti atimta iš kitą pilietybę turinčio asmens, jeigu jis užsiima teroristine veikla ar ją finansuoja arba tarnauja su Australija kariaujančios šalies ginkluotosiose pajėgose.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (35)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s