respublika.lt

Bankai persekioja valdžios kritikus?

(664)
Publikuota: 2022 lapkričio 29 13:07:13, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 3 nuotr.
Hematologas, habilituotas daktaras Eduardas Vaitkus - dažnas įvairių protestų dalyvis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

„Vakaro žinios" jau yra rašiusios apie tai, kad Lietuvoje veikiantys skandinavų bankai mūsų krašte tvarkosi kaip „savo kieme" - vienašališkai didina įkainius, ignoruoja klientų prašymus, neatidaro sąskaitų, savo nuožiūra riboja pervedimus ar įšaldo jų sąskaitas. Šį kartą bankų auka tapo habilituotas mokslų daktaras, profesorius, gydytojas Eduardas Vaitkus.

 

Paliko be pinigų

Prieš kelias dienas socialiniame tinkle „Facebook" E.Vaitkus paskelbė tokią žinutę:

„Swedbank" nusprendė atimti iš manęs pensiją, kuri buvo pervedama į mano sąskaitą. „Swedbank" nusprendė užblokuoti mano sąskaitą, nes aš per 62 valandas neatsakiau į jų klausimą - kodėl prieš 18 mėnesių padariau 3 bankinius pavedimus. Nes Lietuvos teisės aktai (pasak „Swedbank") suteikė bankui teisę reikalauti atsakymų per 62 valandas. „Swedbank" teigia, kad taip elgiasi kovodamas su terorizmu ir pinigų plovimu."

„Vakaro žinioms" profesorius patikslino, kad net 7 kartus raštu kreipėsi į „Swedbank" su prašymu nurodyti tuos teisės aktus, kuriais buvo nustatytas minėtas terminas.

„Į nė vieną raštišką užklausą jie taip ir neatsakė. Kai pagaliau jiems pavyko prisiskambinti, banko konsultantai atsakė, kad visi teisės aktai, kuriais vadovautasi, man yra išvardinti. Nuodugniai peržiūrėjau visus galimus dokumentus - kovos su terorizmu įstatymą, Lietuvos Banko ir paties „Swedbank" taisykles - ir niekur tokio termino neradau. Tuomet dar kartą paskambinau į banką ir pasakiau - prisipažinkite, kad man melavote ir tuomet atsakysiu į jūsų klausimus. Aišku, jie to nepadarė", - atviravo E.Vaitkus.

Šia istorija pradėjus domėtis „Vakaro žinioms", E.Vaitkui banko atstovai paskambino patys. Nieko paguodžiančio jie nepasakė.

„Skambinęs asmuo nurodė, kad į mano užklausas atsakymai bus pateikti per 15 darbo dienų, kas reiškia maždaug 21 kalendorinę dieną. Kol jie galvos, kaip atsakyti į paprastus klausimus, aš esu paliktas be pinigų, nes sąskaita visiškai užblokuota. Negaliu naudotis kortele, pasiimti pinigų, atlikti pervedimų. Kitaip sakant, negaliu nei sumokėti už būstą, nei įsigyti maisto, - niūria realybe dalinosi profesorius. - Visgi man keisčiausi šioje istorijoje tas, kad bankas, kuris pats teistas už korupciją ir pinigų plovimą, ėmė ir nusprendė, kad aš ne tik užsiimu tuo pačiu, bet ir remiu terorizmą. Ir todėl jis, gal laikinai, o gal ir visam laikui, atėmė iš manęs mano sąžiningai uždirbtus pinigus."

Paklausus, kas galėjo lemti tokią banko nemalonę, E.Vaitkus ilgai negalvojo.

Stasio Žumbio nuotr.

„Neabejoju, kad užkliuvo mano aktyvi visuomeninė veikla. Esu Lietuvos gyventojų pasipriešinimo okupacijai centro vadovas. Nuolat viešai, argumentuotai sakau, kad šiai dienai didžiausios grėsmės Lietuvai kyla iš Seimo, dabartinės teisinės sistemos ir Valstybės saugumo departamento. Laikas pagaliau suvokti, kad vidinis okupantas yra ženkliai pavojingesnis už išorinį. Prie šių pavojų prisideda ir vis akiplėšiškiau savivaliaujanti Lietuvos bankinė sistema, sudariusi sąlygas komercinėms finansinėms įstaigoms apiplėšti žmones pandemijos metu. Taip pat esu įsitikinęs, kad šie banko veiksmai buvo suderinti su Lietuvos valdžią uzurpavusiais asmenimis ir prasideda kryptingas jų kritikų puolimas.

Bijau, kad toliau bus tik blogiau", - pesimistiškai pokalbį baigė E.Vaitkus.

Taip pat, nors profesoriaus galimybė naudotis sąskaita ir joje esančiais pinigais yra apribota, bankas buvo nusprendęs, kad bankiniai sąskaitos aptarnavimo mokesčiai vis tiek išliks. Visgi vėliau „Swedbank" netikėtai persigalvojo ir informavo E.Vaitkų, kad mokesčių už sąskaitos tvarkymą neims.

Blokavimas - kraštutinė priemonė

„Swedbank" atstovas Saulius Abraškevičius patikslino, kad individualių klientų atvejų, dėl asmens duomenų apsaugos reikalavimų, komentuoti negali.

„Komentuojant bendrai, būtina pabrėžti, kad kliento sąskaitos blokavimas yra kraštutinė priemonė. Ji taikoma, jei klientas atsisako bendradarbiauti su banku ir pateikti reikalingą informaciją. Iki tol klientui siunčiami priminimai su prašymais pateikti informaciją ir tam suteikiamas protingas terminas. Klientai, norintys tęsti dalykinius santykius su banku, iki šio etapo (sąskaitos blokavimo) paprastai neprieina," - teigė jis.

Ką galvoja VSD

Kadangi E.Vaitkaus sąskaita buvo užblokuota, įtariant jį pinigų plovimu ir/ar teroristinės veiklos rėmimu, būtų įdomu sužinoti, ką apie tai galvoja Valstybės saugumo departamentas. Gal iš tiesų asmuo pavojingas, remia terorizmą? Visgi Valstybės saugumu turinti rūpintis institucija šios temos plėtoti nepanoro ir pasiūlė visais klausimai kreiptis į Lietuvos banką.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
266
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (664)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s