respublika.lt

„Korona“ pagal nuotraukas virs chaosu

(210)
Publikuota: 2022 rugpjūčio 20 08:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Teigiamo COVID-19 greitojo testo nuotrauka tampa įrodymu, jog sergi. EPA-Eltos nuotr.

Nuo šios savaitės įsigaliojo nauja tvarka, kai, pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), COVID-19 ligai diagnozuoti galios ir namuose atlikti vaistinėse pirkti greitieji savikontrolės testai, tik reikės jų nuotrauką nusiųsti šeimos gydytojui. Tačiau dėl to kilo tik dar didesnis chaosas nei buvo. Vienos poliklinikos pasitiki pacientais, kitos vis tiek liepia atvykti ir pasidaryti testą vietoje.

 

Žeidžia kaip žmogų

Į „Vakaro žinias" kreipėsi ne vienas skaitytojas, nes daug kam neaišku, kaip veikia naujoji tvarka. Galų gale, kokiu būdu nusiųsti testo nuotrauką ir kam, jei jis parodo, kad esi užsikrėtęs koronavirusu. Todėl atsakymą nusprendėme gauti iš pirmų lūpų - kreipėmės į Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų asociacijos prezidentą prof. Julių Kalibatą. Jis prisipažino, kad ir patiems gydytojams daug kas yra neaišku.

„Naujoje tvarkoje net neišaiškinta, kaip, kam, kur tiksliai tas testo nuotraukas reikia siųsti - kokiu nors elektroniniu paštu, į gydytojų mobiliuosius ar dar kur. Gal galima nusiųsti į registratūrą? Nežinau. Tačiau galų gale informaciją turi gauti šeimos gydytojas. O nuotrauka esą reikalinga, kad šis įsitikintų, jog pacientas nesukčiauja. Tačiau kaip įsitikinti, kad jis nesukčiauja, kad tikrai savo, o ne sergančio kaimyno testą atsiuntė?

Yra ir daugiau problemų. Pavyzdžiui, kaime tikrai ne visi turi mobiliuosius telefonus. O jei ir nusipirks, tikrai ne visi žinos, kaip tą testą nufotografuoti ir juo labiau kaip nuotrauką išsiųsti. Didelė dalis šeimos gydytojų pasisako už tai, kad nuotrauka - perteklinė priemonė. Jei jau pasitikime žmonėmis, tai turėtų užtekti ir žodinės informacijos, kad jis serga.

Sukčių tikrai bus, tačiau dabar dėl sukčių sąžiningi žmonės turės papildomų rūpesčių. Jei nori simuliuoti, yra daugybė neurologinių ligų, kurių simptomus gali atpasakoti ir nėra kaip objektyviai nustatyti, tu tikrai sergi, ar ne. Bet dabar dėl simuliantų abejojame ir sąžiningais žmonėmis. Jei man lieptų atsiųsti testo nuotrauką, mane, kaip žmogų, tai žeistų", - „Vakaro žinioms" sakė J.Kalibatas.

Apsimesti sergančiu „korona" - kvaila

Profesoriaus teigimu, sukčiauti apsimetant, jog sergi „kovidu", netgi būtų kvaila, nes yra ligų, kurias lengviau simuliuoti. O jei bus užfiksuota, jog persirgai koronavirusu, bet paskui sugalvosi pasiskiepyti, tau skiepas paprasčiausiai nebus skiriamas. Pasak jo, sprendimas dėl savikontrolės testų buvo priimtas šeimos gydytojų prašymu, bet visa tvarka patvirtinta visai ne taip, kaip norėta.

„Ministerija padarė daugiau nei prašyta, sprendimas dėl nuotraukų tik pasunkins situaciją ir apkraus papildomu darbu. Jeigu virusas plis ir gydytojas į savo elektroninį paštą gaus apie 50 nuotraukų per dieną, jam reikės jas peržiūrėti, dokumentuoti, o jau ir dabar šeimos gydytojai yra apkrauti", - aiškino J.Kalibatas.

Gydytojas baiminasi, kad, didėjant COVID-19 atvejų skaičiui, bus pereita ir prie kitų ligų diagnostikos nuotoliniu būdu, o tokiu atveju atsiras didžiulė tikimybė pražiūrėti daug pavojingų ligų.

COVID-19 atvejų daugės

„Manau, kad rudenį atvejų smarkiai padidės. Dabar vyrauja „Omikron" atmainos, kurių simptomai labai nežymūs, nes virusas faktiškai nepatenka į plaučių audinį ir nesukelia plaučių uždegimo. Dauguma serga labai lengvai ir nesikreipia į gydytojus, nesitestuoja. Todėl, mano galva, viruso atvejų yra dešimtis kartų daugiau nei nustatome. Negana to, jei žmogus namie pasidaro testą ir jis būna teigiamas, į COVID-19 statistiką jis nepateks", - reziumavo J.Kalibatas.

„Savikontrolės testai sudaro galimybę turėti įrašą portale esveikata.lt, tačiau tuo pagrindu nėra suformuojamas ES sertifikatas apie persirgtą COVID-19 ligą. Norint europinio sertifikato, reikėtų atvykti į gydymo įstaigą ir ten atlikti testą", - pareiškė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė sako, kad naująja tvarka ministerija tenorėjo užsidėti pliusą, kad kažką daro, nors ji situacijos nepagerins.

„Manau, kad naujoji tvarka labiausiai aktuali nesąžiningiems žmonėms, kurie nori nesirgdami gauti nedarbingumo lapelį, nes visos gydymo įstaigos turi galimybę atlikti testus", - teigė V.Augustinienė.

Supranta kaip nori

Įdomiausia, kad ir pačios poliklinikos nesupranta naujosios tvarkos bei ją interpretuoja skirtingai. Pavyzdžiui, Vilniaus Centro poliklinikai žodinio patikinimo, kad sergi COVID-19, ir nuotraukos neužtenka - vis tiek būtina atvykti į įstaigą.

„Jei yra simptomai, užregistruojame pas šeimos gydytoją. Pas jį reikia atvykti, konsultacija vyksta kontaktiniu būdu", - paaiškino poliklinikos registratūros darbuotoja.

O štai sostinės Šeškinės poliklinikoje situacija - kitokia.

„Pas mus su šeimos gydytoju reikia susisiekti elektroniniu paštu. Elektroniniai paštai skelbiami internetu. Tada reikia laukti gydytojo atsakymo. Priklauso nuo gydytojo sprendimo. Vieniems gali užtekti savikontrolės testo, kiti gali liepti atvykti", - informavo registratūra.

Komentuoja Seimo Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas Remigijus ŽEMAITAITIS:

„Deja, naujoji sistema neveikia taip, kaip ministras Arūnas Dulkys norėjo. Šitos Vyriausybės didžiausia bėda ta, kad pirmiau ji prisikalba, prisigiria, prisiloja ir tik po to imasi projektą įgyvendinti. Prieš pradėdami net neatliko eksperimento keliose gydymo įstaigose, kad pažiūrėtų, kaip tai veikia. Dabar yra poliklinikų, kurios užmerktomis akimis vykdo ministro įsakymą, tačiau kai kurios, bijodamos prarasti akreditaciją, finansavimą, bijodamos patikrinimų, viską daro atsargiai, nes geriau nepridaryti klaidų, už kurias vėliau reikės atsakyti. O atsargumas reikalingas, nes yra labai daug neaiškumų", - komentavo R.Žemaitaitis.

Pasak parlamentaro, juokingai skamba SAM vadovų žodžiai, kad jie pasitiki pacientais.

„Galima net ne svetimą testą nufotografuoti, o pasiimti iš interneto kokio nors Abdulos iš Indijos ir atsiųsti, pasakant, kad čia yra mano. Labai keistas požiūris.

Vienoje vietoje sakoma, kad reikia pasikliauti žmonių sąmoningumu, sąžiningumu, kitoje vietoje - griežti patikrinimai ir baudos. Valstybinė mokesčių inspekcija žino apie kiekvieną mūsų centą, tačiau vis tiek reikia viską deklaruoti. Aš esu ūkininkas. Tai, neduok Dieve, praleisi kokį arą pievos ar pelkės - tau taikoma bauda 3 proc. visos paramos dydžio. Nors realiai turi visus popierius ir viską mato.

O dėl „kovido", kai per atstumą tikrai niekas nežino, sergi tu ar ne, tai jau nieko nereikės įrodinėti. Apie šitą Vyriausybę susidaro įspūdis, kad iš Indijos pabėgo beždžionės ir bando pas mus kažką daryti", - vaizdingai kalbėjo Seimo narys.

Politiko teigimu, dabartinė Vyriausybė „kovido" valdyme jau nuo pat pradžių demonstravo visišką nekompetenciją ir tuo šaipėsi pati iš savęs:

„Buvo visiškų nesusipratimų: lauko kavinėje gali sėdėti ir be Galimybių paso, o į kavinės tualetą užeiti negali. Arba pildavaisi degalus degalinėje, o be kaukės net į degalinės tualetą negalėdavai užeiti. Net sportuojant lauke reikėjo kaukės. Teko tarpininkauti teismuose, tai laimėjome teismines bylas: įrodėme, kad tai - visiškai nesąmoningas, perteklinis dalykas. "

Jis patarė A.Dulkiui įsijausti į darbdavių vaidmenį.

„Galite įsivaizduoti, kas dabar nutiks darbo rinkoje? Atsikelsi ryte, o dirbti tingisi. Galėsi nusiųsti nuotrauką ir gausi nedarbingumo pažymėjimą. Argi sunku patvirtinti tvarką, kad reikėtų atvažiuoti į karščiavimo kliniką pasidaryti testą? Kaip tu dabar patikrinsi, ar žmogus tikrai serga, ar poilsiauja kur nors Palangoje?" - retoriškai klausė R.Žemaitaitis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
42
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (210)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s