respublika.lt

Lietuvos kalėjimuose – tiksinti bomba?

(0)
Publikuota: 2023 rugsėjo 12 05:30:00, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Pixabay nuotr.

Dėl pasikartojančio nuteistųjų smurto prieš pareigūnus Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga (LRITĮPS) skambina pavojaus varpais. Anot jos lyderio, šiandien kalinių teisės ginamos labiau nei pareigūnų. Lietuvos kalėjimų tarnyba (LKT) ramina, kad tokie incidentai nėra sisteminiai.

 

Smogė pareigūnui

Kaip informavo LRITĮPS, pats naujausias smurto atvejis prieš pareigūną vėl įvyko rugsėjo pradžioje, kai Pravieniškių 2-ajame kalėjimo trečiajame kontrolės poste iš taksofonų patalpos grįžtantis nuteistasis netikėtai smogė pareigūnui į veidą. Dėl šio įvykio darbuotojas buvo nuvežtas į ligoninę. Jis gydytas ambulatoriškai.

Pasak LRITĮPS pirmininko Kęstučio Pauliuko, po tokio incidento nuteistasis nedelsiant turėtų būti perkeliamas į kitą bausmių vykdymo sistemos vietą.

Tokia priemonė, anot profesinės sąjungos pirmininko, yra taikoma, tačiau ne visais atvejai. Profsąjunga paprašė LKT reaguoti ne tik ikiteisminiais ar tarnybiniais tyrimais.

„Nenormalu, kad pareigūnų užpuolimų ir smurto jų atžvilgiu atvejų vis daugėja. Ir tai vyksta kone visose bausmių vykdymo vietose. Todėl manome, kad reikėtų ieškoti ir priežasčių, kodėl jie pasikartoja, ir veiksmingų atgrasančių priemonių. Po panašių situacijų vertėtų kalėjime surengti masines kratas ir patikrinimus, galbūt kokie draudžiami daiktai atsiradę pas nuteistuosius ar medžiagos jiems kelia agresiją. Galbūt toks visuotinis viso būrio, ne vienoje patalpoje, patikrinimas galėtų būti efektyvi kontrolės ir atgrasymo priemonė, kartu ir pasitikrinimas ar tikrai viskas yra tvarkoje", - teigė LRITĮPS pirmininkas.

Pareigūnai traukiasi iš sistemos

K.Pauliukas „Vakaro žinioms" sakė, kad tai, kas vyksta, yra baisu: „Kai suteikiame nuteistiesiems demokratiją, matome rezultatą. Šiandien jų teisės ginamos labiau nei pareigūnų. Nuteistieji labai suįžūlėjo. Pavyzdžiui, jei neduodi draudžiamų daiktų, reikalauji režimo tvarkos, rašo skundus LKT Imuniteto ir vidaus tarnybos, Kriminalinės žvalgybos skyriams ir pan. Nuteistųjų teisių atsirado dvigubai daugiau."

Profsąjungos lyderis ironizavo, kad įvykus incidentui pradedamas tyrimas ir ieškoma kaltų, tačiau pirmiausia vertinama, ar pareigūnas viską gerai padarė, o jei tai pasitvirtina, tuomet žiūrima, ar jis labai gerai viską padarė.

Anot K.Pauliuko, situaciją labai apsunkina ir pareigūnų stygius, kurių pagal statistiką trūksta apie 700: „Visi sulaukę pensinio amžiaus ar dėl sveikatos pablogėjimo žmonės palieka tarnybą, jaunimas bėga į kitas struktūras. Vyrai skuba imti vaiko priežiūros atostogas - gyvenime to anksčiau nebūta. Nekokie procesai prasidėjo."

Profsąjungos pirmininko pastebėjimu, problemą gilina ir ūgtelėjęs į kalėjimus patenkančių kvaišalų kiekis. Norint šį procesą suvaldyti reikia turėti pakankamai darbuotojų. Jo nuomone, smunka ir pareigūnų kompetencija - koks požiūris į juos, toks ir rezultatas.

Ką davė pertvarka?

Šių metų pradžioje įvykdytas Teisingumo ministerijos inicijuotos Bausmių vykdymo sistemos pertvarkos II-asis etapas. Kalėjimų departamentas ir jam pavaldžios įstaigos reorganizuotos į LKT. Kaip pernai tvirtino ministrė Evelina Dobrovolska, centralizavimas pakels bausmių atlikimo įstaigų veiklos standartą: „Sistemos pertvarka leis optimizuoti bausmių atlikimo įstaigų administraciją, turtą, finansinius išteklius ir žymiai pagerinti nuteistųjų resocializaciją. Siekėme, kad pareigūnai būtų išlaisvinti nuo biurokratinės naštos ir tiesioginiam darbui su nuteistaisiais galėtų skirti daugiau dėmesio, o už tai gautų orų atlygį ir naujos kartos profesinio tobulėjimo galimybes."

Pasak K.Pauliuko, po pertvarkos situacija blogėja: „Labai daug praradome stažą turinčių specialistų, kurie pasitraukė iš sistemos. Kai kurie iš jų buvo priversti išeiti. Jei teigiama, kad išeina nebenorintys ir nesugebantys dirbti pagal naują požiūrį į sistemą, tai juokinga ir graudu. Ateinama 4 metų kadencijai ir norima kažką pakeisti. Kiekvienas dalykas mūsų sistemoje metai iš metų tobulinamas. Kalėjimai virsta tiksinčia bomba - galime sulaukti pareigūno žūties, o tuomet ieškosime kaltų, ko neužtikrinome."

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijai priklausančios Vilniaus pataisos namų profesinės sąjungos pirmininkas Darius Čekavičius situaciją dėl darbuotojų stygiaus LKT vadina katastrofiška: „Mūsų pareigūnų bei darbuotojų nuolatinis darbas padidintu krūviu daro savo - žmonės perdega, didesnė klaidų tikimybė.

<...> Dar prieš E.Dobrovolskos reformą įspėjome viešai, kad dėl reformos bus tik blogiau. Mūsų įspėjimai buvo ignoruojami. O dabar jau akivaizdu, kad reforma padėjo žmonėms apsispręsti palikti mūsų sistemą."

Primena vaizdo registratorių svarbą

LKT „Vakaro žinioms" komentavo, kad statistika apie nuteistųjų smurtą prieš pareigūnus nerenkama, tačiau pabrėžė, kad tai nėra sisteminė problema: „Dažniausiai tai spontaniškai pasitaikantys atvejai. Nuolat vykdome stebėseną ir operatyviai reaguojame į tokias situacijas. Pradedami ikiteisminiai tyrimai, atliekami tarnybiniai patikrinimai, pasitelkiama Prevencinė grupė. Vien šiais metais, siekiant surasti ir išimti nuteistiesiems draudžiamus turėti daiktus, užtikrinti drausmę, saugumą ir tvarką kalėjimuose, ji buvo pasitelkta 12 kartų, kai tuo tarpu pernai per visus metus - 7 kartus."

LKT pažymėjo, kad, kaip rodo tyrimai, neretai nuteistųjų smurtą prieš pareigūnus lemia ir saugaus elgesio taisyklių reikalavimų, tvarkų nesilaikymas. Pavyzdžiui, nuteistojo išvedimas iš kameros ir lydėjimas tik vieno pareigūno. Be to, vis dar pasitaiko vaizdo registratorių naudojimo tvarkos pažeidimai, kuomet kontakto su nuteistuoju metu jie nenaudojami. Pabrėžiama, kad vaizdo registratorių naudojimas gerai veikia prevenciškai, skatina abi puses elgtis pagarbiau ir etiškiau.

Baus už įžeidinėjimus

Kaip tvirtinama, priimtas sprendimas, kad LKT Imuniteto ir vidaus tyrimų skyrius tyrimui ir sprendimui perima visus kalėjimuose fiksuotus administracinius pažeidimus, pasireiškiančius pareigūnų įžeidinėjimu. Tikimasi, kad naujoji tvarka veiks prevenciškai ir tokių atvejų palaipsniui mažės.

„Kitas aktualus aspektas - tinkamo pareigūnų fizinio ir kovinio-taktinio pasirengimo užtikrinimas. Kompetencijų ugdymo valdybai pavesta organizuoti praktinius mokymus. Paraleliai turi būti nuolat gilinamos žinios ir prisimenami pareigūnų tarnybinę veiklą reglamentuojantys teisės aktai", - nurodoma LKT komentare.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
23
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -3 C

-9 0 C

-7 -1 C

-8 -3 C

-5 +1 C

-8 -4 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s