respublika.lt

Lygių galimybių „kontora“ - šokiruoja

(201)
Publikuota: 2022 rugsėjo 30 16:40:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 4 nuotr.
Neseniai Birutės Sabatauskaitės vadovaujama Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba iškėlė klausimą, ar gali mokykla nustatyti tvarką, pagal kurią mergaitėms leidžiama dėvėti tik sijonus, o berniukams - tik kelnes? Redakcijos archyvo fotomontažas

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba karts nuo karto nustebina visuomenę skambiais pareiškimais. Vasarą internautai išsigando, kad nuo šiol šeimai skirtos vietos automobiliams gali būti laikomos įstatymo pažeidimu. O rudens pradžioje tarnyba iškėlė diskusiją, ar teisėta, kad mokyklų uniformų sijonai skirti tik mergaitėms. Žmogaus teisių specialistai baiminasi, kad tarnyba kryptingai siekia išbraukti šeimos vertybes iš mūsų nuostatų, ir vadina tai veikimu prieš valstybe.

 

Pasipiktinimas dėl automobilių vietų vaikų turintiems žmonėms kilo kai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pranešė: „Nuo 2022 metų rugpjūčio 1 d. įsigalioja gyventojų apsaugos nuo diskriminacijos naujovės. Įvedami įstatyminiai pokyčiai, stiprinantys šeimų, žmonių su negalia ir kitų asmenų teisių užtikrinimą".

O žinią apie tai socialiniame tinkle iliustravo paveikslėliu, kuriame nurodoma, kas būtų laikoma pažeidimu. „Pavyzdžiui, diskriminacija bus laikomas parkavimo vietų skirstymas darbuotojams pirmenybę teikiant tik asmenims, turintiems vaikų", - nurodyta pridėtoje skaidrėje. Tai sulaukė nemažai pasipiktinimo. Tiesa, lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nepasivargino paaiškinti, kad tai skirta darbdaviams ir nekalbama apie parkingo vietas prie parduotuvių. Vietoj to, skaidrė buvo ištrinta, o prie atnaujinto įrašo pateiktas kitas pavyzdys: „Pavyzdžiui, tvarka, pagal kurią vietos vaikų darželiuose skirstomos pirmenybę teikiant susituokusių tėvų vaikams, bus teisiškai laikoma diskriminuojančia".

Susirūpino vadovų skyrimu

Tokią tarnybos komunikaciją socialiniuose tinkluose stebintis politologas Vytautas Sinica viešai pavadino ideologine kova. „Ideologinė lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba skelbia kovą prieš diskriminaciją dėl šeiminės padėties. Ir pateikia pavyzdį, kas čia per diskriminacija. Pasirodo, ji būna, kai vaikų turinčioms šeimoms/asmenims skiriamos atskiros parkavimo vietos.

Kadangi beprotybės komentuoti nereikia, aš tik priminsiu, kad dar 2020 metais Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti visą šitą kontorą. Pažado tvirtai laikomės. Juo labiau, kad sunku būtų rasti labiau akis badančią vadovų skyrimo praktiką: vadovus skiria Seimas, naujausia vadovė - Seimo nario duktė, ankstesnė vadovė - Seimo nario marti. Tikra lygių galimybių tarnyba", - savo socialiniame tinkle rašė politologas V.Sinica.

Uniformų sijonai ir berniukams

Ne ką mažiau internautų dėmesio sulaukė rugsėjo pradžioje paskelbtas Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos įrašas apie mokyklines uniformas. Buvo iškeltas klausimas, ar gali mokykla nustatyti tvarką, pagal kurią mergaitėms leidžiama dėvėti tik sijonus, o berniukams - tik kelnes? „Situacija, kai numatomas privalomas tam tikrų uniformos dalių, paskirtų pagal lytį, dėvėjimas galėtų būti laikoma lygių galimybių neužtikrinimu dėl lyties mokymosi procese.

Asociatyvi Eltos nuotr.

Lyčių atžvilgiu neutralios uniformos ar galimybė pasirinkti, kokias uniformos kombinacijas dėvėti, leidžia visiems mokiniams ir mokinėms rengtis neribojant jų lyties raiškos. Tai neabejotinai svarbu translyčiams ir nebinarinių tapatybių paaugliams (-ėms), kurie (-ios) gali jaustis nepatogiai dėvėdami (-os) jiems (-oms) priskirtą įlytintą aprangą", - skelbė tarnyba. Toks įrašas taip pat sulaukė nevienareikšmiškų vertinimų. Kai kas netgi klausė, kodėl policininkai ir karininkai negali pasirinkti dėvėti uniformos ir sijonų.

„Vakaro žinioms“ komentuoja Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos prezidentas Vytautas BUDNIKAS:

- Ar tarnybos skelbiami diskriminaciniai pavyzdžiai yra svarbiausi darbai, kuriuos šiandien reikia dirbti Lietuvoje, siekiant užtikrinti lygias galimybes visiems?

- Tai yra neomarksistinė ideologija, kuri siekia išmontuoti iki šiol įtvirtintas žmogaus teises, kurios yra aiškiai apibrėžtos Konstitucijoje, Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje ir kituose dokumentuose. Demontuojant, vienos teisės keičiamos kitomis, žinoma, taip, kaip naudinga privilegijuotoms žmonių grupėms.

Pamirštama, kad diskriminacija gali būti ir pozityvioji. Kaip kad vietos autobuse užleidimas besilaukiančiai mamai. Įprastai valstybės skiria daugiau palaikymo ir lėšų šeimoms, auginančioms vaikus. O dabar matome siekį tai panaikinti. Iš pradžių siekiama visus sulyginti, o vėliau, neabejoju, bus siekiama iškelti kitų asmenų teises.

Galima prigalvoti visko, jeigu pagrindinis tikslas yra atsisakyti savo vertybių ir savo sąvasties. Jeigu šeima nebelaikoma vertybe, kyla neaiškus pasipiktinimas, girdime, kad vienose ar kitose situacijose neturintys vaikų jaučiasi pažeidžiami ar žeminami. Nors manau, kad tai yra iš piršto laužta. Gal ateis laikas, kai pažeidimu bus laikomos ir neįgaliems žmonėms skiriamos specialios parkavimosi vietos.

- Kai kuriose valstybėse net mokesčiai mažinami proporcingai pagal tai, kuo daugiau šeimos augina vaikų...

- Jeigu valstybė yra suinteresuota išlikti, ji turi rūpintis gimstamumu ir taikyti tokias ar panašias priemones. Jeigu gimstamumas mažas arba jis mažėja, tik lauko klausimas, kada išnyks valstybė ir Tauta. Tad logika sako, kad norint išlikti, turi būti kuriamos palankios sąlygos šeimoms. Šiandien matome kiek kitokius pavyzdžius. Mūsų Konstitucijoje įtvirtinta, kad valstybė saugo šeimą, kaip svarbiausią valstybės ląstelę, bet tai kryptingai naikinama.

Kieno ir kam tai daroma? Akivaizdu, kad tai nėra naudinga mums, kaip valstybei. Todėl, manau, kad tokie Lygių galimybių kontrolieriaus veiksmai yra tarsi tam tikrų užsakymų vykdymas. Tie užsakymai neturi nieko bendro su mūsų Konstitucija ir mūsų tautos norais. Tai yra tarsi veikimas prieš valstybę.

Tačiau tai daroma labai subtiliai. Juk neginčijamos Konstitucijos normos. Tiesiog skelbiama, kad siekiama lygybės. Bet negalime imti ir žmonėms sakyti, kad visi turi būti vienodo ūgio, vienodo išsilavinimo ir turėti vienodą skonį. Na, jeigu tos pačios lyties asmenys negali susilaukti vaikų, kokias besugalvotume lygybės priemones, to pakeisti nepakeisime. Tai nulėmė gamta.

- Gal tokia komunikacija pasirenkama tyčia, kad sukiltų visuomenėje pasipiktinimas, diskusija ir galų gale tai būtų šiokia tokia reklama?

- Sunku pasakyti. Manau, kad tokia komunikacija pirmiausia atspindi tarnybos darbuotojų mentalitetą ir pasaulio supratimą. Kita priežastis gali būti tai, kad reikia įsisavinti tam tikras vertybes puoselėjantį finansavimą. Labai dažnai už tokių dalykų slepiasi dideli pinigai. O kieno pusėje pinigai, tie ir diktuoja taisykles.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
120
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (201)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s