respublika.lt

Pražudytas istorinis ąžuolas

(0)
Publikuota: 2022 birželio 25 15:51:16, Rūta JANKUVIENĖ, „Šiaulių kraštas“
×
nuotr. 1 nuotr.
Galingas ąžuolas virto sausuoliu. Artūro Staponkaus nuotr.

Šiaulių centre, Prisikėlimo aikštėje, kirvis laukia vieno iš keturių istorinių ąžuolų, kuriuos beveik prieš šimtą metų pasodino žymūs Lietuvos tarpukario visuomenės veikėjai. Galingas ąžuolas styro sausomis šakomis - žlugo viltys, kad dar atgis. Šią savaitę oficialiai konstatuota jo žūtis.

 

„Ąžuolas yra žuvęs, kaip bebūtų gaila", - sako arboristas Renaldas Žilinskas, UAB „Arbovita ir Ko" vadovas.

Ši bendrovė savivaldybės pernai buvo pasamdyta įvertinti šio ąžuolo ir kitų aikštės medžių - likusių trijų ąžuolų ir dviejų klevų - būklę ir bandyti juos gelbėti. Nunykęs ąžuolas pernai liepos pradžioje netikėtai numetė kone visus lapus.

„Dar pernai, kai vertinome jo būklę, jis buvo pusiau gyvas, - prisimena arboristas. - Anksti numetė lapus, užbaigė vegetaciją. Buvo sprendžiama, ar atsigaus, jis nebuvo genimas, buvo dirbama su jo šaknynu ir žiūrima, ar atsigaus pavasarį. Laukėm laukėm, bet neatsigavo."

„Žuvo staiga, o tai nebūdinga medžiams, - teigia specialistas. - Jeigu skurdžiose sąlygose auga, pradeda pamažu kokios šakelės džiūti, lają stengiasi pritraukti arčiau kamieno, tai dabar ir daro kiti aikštės ąžuolai. Matosi būdingi požymiai, kad jiems yra sunku ir jie stengiasi prisitaikyti prie pakitusių sąlygų, o šis ąžuolas staigiai mirė. Kai pernai liepą metė lapus, buvo tik dvi žalios šakos likusios - tai jau buvo paskutinis atsikvėpimas."

Kas ąžuolą pražudė?

R.Žilinsko žodžiais, daug faktorių susidėjo į krūvą. Pirmiausia - rekonstrukcija, nes nebuvo atsižvelgta į medžių poreikius. Anksčiau aikštė buvo su atviru gruntu, dabar trinkelėmis išklota. Ąžuolo laja plati, šaknys, vadinasi, turėjo labai gerą priėjimą prie gruntinio vandens.

„Po rekonstrukcijos tris ketvirtadalius šaknyno sunaikino, visiškai atkirto priėjimą prie gruntinių vandenų. Absoliučiai sutrikdė hidrogeologinį režimą, todėl ąžuolas taip staiga nunyko. Kadangi laja liko tokia pati, o šaknynas sumažėjo ir naujas šaknynas nebesiformavo, ąžuolas nebegavo pakankamai medžiagų. Šaknyne yra visas medžio potencialas, tad išnaudojęs savo resursus nunyko", - aiškina arboristas.

„Be to, aikštės paviršius išklotas baltomis plytelėmis, toks šviesos intensyvumas mūsų platumose augantiems medžiams nėra įprastas, nepriimtinas jų fiziologijai. Kai yra per didelis šviesos intensyvumas, sutrinka fotosintezė", - dar vieną medžio žūties priežastį įvardija.

„Plius karštis, kurį sukaupia aikštės betonas, verčia medį naudoti daugiau drėgmės. Vandenį jis garina, o pats vandens negauna. O pastarieji treji - ketveri metai buvo labai sausringi. Vienu žodžiu, visi faktoriai - medžių nenaudai", - pabrėžia specialistas.

„Kitų ąžuolų būklė stabilizuojasi, yra tokia, kokia buvo ir pernai, - teigia R. Žilinskas. - Šaknynui buvo suteikta pirmoji pagalba, padidintas priėjimas prie deguonies, dirva pagerinta mikrobiologiniais preparatais, užklota mulčiumi, prilaikančiu drėgmę. Šiemet netrūksta lietaus, tai sąlygos medžiams pamažu atsigauti yra geros. Šaknynas pamažu atsigauna, bet rezultatą pamatysime po 2-3 metų."

Požiūris - į medžius nusispjaut

„Man toks įspūdis, kad Šiaulių valdžiai nusispjauti į tuos medžius, niekam niekas nerūpi, aš gi negaliu kasdien atvažiuoti pasižiūrėti, bet tik iš žurnalistų sulaukiu skambučių", - pasidalija R.Žilinskas.

Birželį arboristų sutartis su savivaldybe baigiasi. Atliko paskutinį medžių vertinimą. Buvo dar numatytas dviejų ties sankryža ąžuolų genėjimas. Bet aktyvaus genėjimo žaliuojančiam ąžuolui nereikia, o jo kaimyno sausuolio niekas nebeišgelbės. Dviem kitiems ąžuolams genėjimas buvo atliktas rudenį. Priežiūra dabar paprasta - imti į rankas laistytuvą ir kas dvi savaites palaistyti.

„Ne vien Šiauliai tokiu požiūriu į medžius pasižymi, - teigia arboristas. - Kai pasipylė masinis aikščių rekonstravimas, gavus europinių pinigų, tai į medį projektuotojai žiūri kaip į stulpą ar morką, kuri turi vieną šaknį, gilyn nueinančią. Nesuprantu, kaip gali būti gražu, kai medis įrėminamas į betoną? Tik, kai medžiai ima nykti, klausia, ką daryti? O ką bedarysi, kai viskas jau padaryta."

Ąžuolui šimtas metų, jo žodžiais, tik pati jaunystė.

„Jie puikiai gyvavo iki aikštės rekonstrukcijos, bet būtent ta rūšis, kurios ąžuolas sunyko, yra ypač jautri vandens ir šviesos svyravimams, - akcentuoja arboristas. - Jeigu naują ąžuoliuką čia pasodins ir paliks likimo valiai, tai kiek šaknyne bus sukaupęs potencialo, gyvens kokius dvejus metus, o jeigu nelaistys, neklos mulčiumi, tai nudžius ir jis. Kita vertus, prie pat gatvės pasodintas medis vargsta ir sunkiai prigyja."

Bet gal miesto meras turėtų progą įsiamžinti ąžuoliuką sodindamas?

„Jis jau įsiamžino, - sako arboristas. - Istoriniai medžiai ypač turėjo būti saugomi."

Prisikėlimo aikštės istoriniai ąžuolai jokio išskirtinio statuso neturi, nėra įteisinti nei kaip gamtos paminklai ar kaip nors išskirti kaip atmintini vardiniai miesto medžiai. Savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėjos Eglės Bružienės žodžiais, o ką tas statusas pakeis? „Jokios pridėtinės vertės jis neduoda."

Šiuos ąžuolus, kurie puošė miestą daugiau nei 90 metų, Spaudos atgavimo metinių proga, 1929 metų gegužę, sodino žymūs tarpukario visuomenės veikėjai.

Kad ąžuolai yra išskirtiniai, primena tik jų kamienus juosiančios išblukusios tautinės juostelės ir į žemę įsmeigtos lentelės su užrašu, jog tai „Spaudos medis". Pirmuoju numeriu pažymėtasis pirmasis ir žuvo, o sodino jį P.Bugailiškis kartu su Jurgiu Janulaičiu, mieste tuomet ėjusio savaitraščio „Momentas" redaktoriumi.

Atsodins?

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė vakar iš ryto sakė: „Be abejo, bus šalinamas tas ąžuolas ir siūlysime atsodinti. Kada bus šalinamas, dar negalime atsakyti - neskubėsime. Atsodinsime toje pačioje vietoje. Jeigu būtų kitų pasiūlymų, svarstytume. Bet mūsų pasiūlymas bus - toje pačioje vietoje atsodinti naują ąžuoliuką".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s