respublika.lt

Siūloma žydams atseikėti dar 37 mln. eurų

(426)
Publikuota: 2022 lapkričio 25 17:55:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Užvakar Vyriausybė pritarė premjerės Ingridos Šimonytės parengtam projektui, kuriuo siūloma dar 37 mln. eurų skirti kompensacijoms už nusavintą žydų turtą. Tačiau šįkart jau nebe už bendruomeninį, kaip numatyta 2011 m. priimtame įstatyme, bet už privatų. O jau vakar šį projektą ministrė pirmininkė pateikė Seimui, Seimas po pateikimo jam pritarė.

 

Parlamentarai nutarė svarstyti I.Šimonytės inicijuotas įstatymo pataisas, kuriomis siūloma žydams išmokėti kompensacijas už praėjusio amžiaus viduryje nusavintą privatų turtą.

Įstatymo projekte numatoma, kad už visą privatų, įskaitant ir bešeimininkį, nekilnojamąjį turtą, perimtą valstybės nuosavybėn dėl holokausto nelikus tokio turto savininkų ar paveldėtojų, būtų mokama simbolinė piniginė kompensacija - 10 mln. eurų. Tam būtų skiriama papildomi 37 mln. eurų, kompensacijos būtų pradėtos mokėti 2024 m. ir dalimis būtų išmokėtos iki 2030 m. Įstatymas taip pat apibrėžtų tokių kompensacijų dydį, mokėjimo terminus, tvarką bei galimo naudojimo paskirtis.

„Šis klausimas yra svarbus ne tik kaip tam tikra moralinė skola žmonėms, kurie neteko gyvybės ir turto per holokaustą, bet taip pat ir kaip tam tikras tarptautinis Lietuvos įsipareigojimas", - tikino premjerė, pasak kurios, kompensuoti už nusavintą privatų turtą Lietuva įsipareigojo pasirašiusi Terezino deklaraciją.

Kompensacija susidarytų iš dviejų dalių - viena dalis tos kompensacijos būtų skiriama asmenims, kurie negalėjo kreiptis dėl nuosavybės teisės atkūrimo ir kuriems būtų numatyta simbolinė finansinė kompensacija - iš viso 10 mln. eurų. Likusi dalis - 27 mln. eurų - būtų skiriama VšĮ „Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą disponavimo fondas" ir naudojama bendroms žydų bendruomenės reikmėms.

Eltos nuotr.

Siūlymas savo dosnumu nustebino parlamentarę Agnę Širinskienę.

„Pirmą kartą teisės praktikoje matau, kad simbolinės kompensacijos būtų skaičiuojamos dešimtimis milijonų eurų. Juo labiau kad ir pati sakėte, jog tai yra iš dalies ir prarasto turto kompensavimas", - pastebėjo A.Širinskienė.

Premjerė paaiškino, kad nėra galimybių nustatyti prieš daugiau nei pusę amžiaus nusavinto turto vertės, todėl visi įpėdiniai, kurių prašymai bus patenkinti, gaus vienodą sumą už vieną reikalavimą. Tokių reikalavimų, I.Šimonytės teigimu, gali būti apie tūkstantį, tad viena kompensacija, priklausomai nuo jų skaičiaus, bus apie 5-10 tūkst. eurų: 10 mln. eurų bus padalinta į lygias dalis kiekvienam reikalautojui. Nukentėję asmenys ar jų paveldėtojai individualius prašymus ir juos pagrindžiančius dokumentus fondui turėtų pateikti iki 2023 m. gruodžio 31 d.

Parlamentaras Remigijus Žemaitaitis pabandė premjerę pataisyti, tiesa, iki galo nespėjo, nes viršijo klausimui numatytą minutę ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen jį nutraukė.

„Premjere, suklaidino jus. Kai Irena Degutienė buvo Seimo pirmininkė, mane paskyrė tos geros valios darbo grupės vadovu. Buvo paskaičiuota, kad kompensacijoms reikės 130 mln. litų - ir su kultūros objektais, ir privačiais. Andriaus Kubiliaus Vyriausybė buvo pateikusi duomenis, kad kompensacijų prašo per 1700 žmonių. Tada, kai priiminėjome šį įstatymą ir man teko vadovauti darbo grupei, su žydų religinės bendruomenės atstovais buvo sutarta, kad jie niekada gyvenime daugiau nekels pretenzijų į privatų turtą. Tą gali paliudyti... Tais metais į Lietuvą atvyko tuometinė JAV valstybės sekretorė Kondoliza Rais (Condoleezza Rice), pas Dalią Grybauskaitę vyko susitikimas, kuriame teko dalyvauti ir man...", - kalbėjo R.Žemaitaitis, bet buvo nutrauktas.

„Kadangi man neteko dalyvauti pas prezidentę Grybauskaitę, tai aš to „sakė pasakė vienaakė" nekomentuosiu. Dar kartą priminsiu Terezino deklaraciją, kuri išskiria dvi turto rūšis: religinį turtą, kurio klausimas iš tikrųjų išspręstas įstatymu, apie kurį kalbate, ir privatų turtą, apie kurį kalba dabartinės įstatymo pataisos. Kas kam ką sakė kur kada už kampo - aš negaliu šito komentuoti", - atkirto I.Šimonytė.

Griežčiausiai projektą sukritikavo seimūnas Petras Gražulis. Jis sako suprantantis žydų bendruomenę, nukentėjusią nuo nacių, todėl mano, kad būtų teisinga, jog Vokietija ir skirtų kompensacijas. Politikas taip pat stebėjosi, kodėl išskiriami tik žydai, nors buvo naikinama ir romų bei kitos bendruomenės, bet joms niekas nekompensuojama.

„Po 10 metų vėl grįšim prie šito klausimo? Vėl bus mažai? Žydų bendruomenė nuolat kelia materialinį klausimą, tai parodo, kad jų tautos kančios... Viskas išvirsta į pinigą", - piktinosi P.Gražulis.

Tačiau Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą įstatymo pataisas pateikimo stadijoje palaikė 85 Seimo nariai, susilaikė - 9, 2 pasisakė prieš.

Įstatymo projekte numatyta, kad kompensacijos sumos (37 mln. eurų) yra galutinės, ateityje negali būti keičiamos ir reiškiamos pretenzijos dėl jų.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (426)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s