respublika.lt

Utenos pedagogei - nemalonumai po apsilankymo prie Vilniuje eksponuojamo pamušto tanko

(802)
Publikuota: 2023 kovo 04 15:40:06, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Pamuštas rusų tankas Vilniuje. Eltos nuotr.

Visą savaitę policija kone kasdien sulaukia pranešimų apie įvairius incidentus prie Vilniaus Katedros aikštėje eksponuojamo ukrainiečių pamušto rusų tanko. Dėl apsilankymo prie jo nemalonumų sulaukė ir viena Utenos pedagogė. Mokykla išplatino viešą pranešimą, jog mokytojos elgesį skubiai nagrinės etikos sargai.

 

Utenos Adolfo Šapokos gimnazija pranešė gavusi neoficialios informacijos, kad gimnazijos mokytoja dalyvavo Vilniuje Katedros aikštėje vykusioje kelių žmonių organizuotoje karo nusikaltimų palaikymo akcijoje.

„Gimnazijos Pedagogų etikos komisijai pavesta skubiai išnagrinėti gautą informaciją ir pateikti savo išvadas. Mokytojos atžvilgiu taikomas rekomendacijų algoritmas vadovaujantis Švietimo mokslo ir sporto ministerijos 2022 m. balandžio 22 d. raštu Nr. SR-1495 „Dėl teisinių priemonių mokytojams, kurie pritaria Rusijos agresijai prieš Ukrainą, skleidžiant dezinformaciją ir melą", - rašoma viešai paskelbtame rašte.

Ministerija pasakė, kaip elgtis

„Vakaro žinios" gavo minėtą dokumentą, kurį ministerija mokykloms išplatino pernai balandžio mėnesį. Jame nurodoma, kad situacija, kai mokytojas viešai (tai apima ir socialinių tinklų erdvę), pamokose ar kitoje mokyklos veikloje pritaria tarptautiniams nusikaltimams, gali būti vertinama remiantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalimi.

Joje numatoma, kad tas, kas viešai pritarė Lietuvos Respublikos ar Europos Sąjungos teisės aktais arba įsiteisėjusiais Lietuvos Respublikos ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintiems genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams, juos neigė ar šiurkščiai menkino, tai darantis grasinančiu, užgauliu ar įžeidžiančiu būdu arba jei dėl to būtų sutrikdyta viešoji tvarka, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

„Mokyklos vadovas, pamatęs ar gavęs informaciją apie mokytojo pamokose, mokykloje ar viešai (socialiniuose tinkluose) reiškiamas pažiūras, skleidžiamą dezinformaciją ar melą, karo ir genocido pateisinimą, nedelsdamas turėtų reaguoti - pasikviesti mokytoją pokalbiui ir etiškai, konstruktyviai, dalykiškai pasikalbėti apie susiklosčiusią situaciją ir galimą darbo sutarties nutraukimą (pavyzdžiui, gali būti pateikiamas pasiūlymas nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu). Jei mokytojas nesutinka, reikėtų inicijuoti pareigų pažeidimo tyrimo procedūrą pagal Darbo kodekso 58 straipsnio 4 dalį, t. y. raštu paprašyti, kad mokytojas pasiaiškintų dėl pažeidimų. Pažymėtina, kad mokytojas turi teisę pats bet kada nutraukti darbo sutartį savo prašymu", - nurodoma dokumente.

Gimnazijos viešai išplatintame rašte nurodoma, kad gimnazija nėra gavusi jokios oficialios informacijos iš valstybės tarnybų dėl mokytojos įvykdyto administracinio ar kitokio pobūdžio pažeidimo, todėl kol kas neturi teisinio pagrindo taikyti teisinės atsakomybės priemonių: „Taip pat gimnazija nėra gavusi jokios informacijos ir iš gimnazijos bendruomenės (mokytojų, mokinių ar jų tėvų), kad mokytoja mokymo proceso metu darbe ar su darbu susijusioje aplinkoje skleistų informaciją, kuri sudarytų pagrindą taikyti jai teisinę atsakomybę už Rusijos agresijos prieš Ukrainą palaikymą."

Rašte pažymima, kad gimnazija, kaip švietimo įstaiga, smerkia okupacinį Rusijos karą prieš Ukrainą, todėl laikosi pozicijos, kad Rusijos inicijuoto karo ir agresijos pateisinimas nėra suderinamas su mokytojo, kaip pilietinę bendruomenę ugdančio asmens, pareigomis: „Gimnazija sutinka, kad viešas pritarimas tarptautiniams karo nusikaltimams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas gali būti laikomas nusikaltimu, o viešas karo ir agresijos pateisinimas sukuria didžiulę psichologinę įtampą mokyklos bendruomenėje. Todėl mokytojo, kaip etinio autoriteto, tokių pažiūrų demonstravimas net ir ne darbo vietoje, net ir ne darbo metu, tačiau viešoje erdvėje, yra nepateisinamas ir neleistinas etiniu požiūriu."

Mokykla pranešė, kad šiuo metu sutelktas papildomas dėmesys į mokytojos vykdomą mokymo proceso organizavimą siekiant įsitikinti, ar jos asmeninės pažiūros netrukdo mokinių dorovinio bei etinio ugdymo procesui. „Galutiniai sprendimai bus priimti tik gavus Pedagogų etikos komisijos išvadas dėl neoficialiai gautos informacijos apie mokytojos dalyvavimą karo nusikaltimų palaikymo akcijoje Vilniuje", - praneša gimnazijos administracija.

Mokytoja su kaltinimais nesutinka

Apie tai mokykla paskelbė ir socialiniame tinkle „Facebook", kur komentaruose tuojau pat buvo atspėta, jog nemalonumai kyla pedagogei Romai Kovalskienei, kuri yra Jono Kovalskio žmona. Žiniasklaida prieš kelias dienas rašė apie konfliktą, kai J.Kovalskis su bendraminčiais atvyko padėti gėlių prie Vilniuje eksponuojamo numušto rusų tanko.

Pati R.Kovalskienė gimnazijos paskleistą žinią pavadino šmeižtu, nors pridėjo vaizdo įrašą, kurį ir darė būdama Katedros aikštėje prie minėto tanko.

„Atmetu visus socialiniuose tinkluose paskleistus prasimanymus ir šmeižikiškas insinuacijas. Nedalyvavau jokioje Vilniaus Katedros aikštėje vykusioje karo nusikaltimų palaikymo akcijoje, jokiu būdų nereiškiau savo paramos jokiems karo nusikaltimams. Man mesti kaltinimai - tai tik seniai besitęsiančios atakos prieš mano vyrą Joną Kovalskį, veiksmų dalis. Nesugebėdami įveikti jo paties, anonimai imasi kitų nešvarių metodų ir bando susidoroti su jo artimaisiais. Lietuvos Respublikos Konstitucija man garantuoja laisvę laisvai judėti kur aš noriu ir kada noriu, teisę stebėti ką noriu, filmuoti ką noriu, laisvai rinkti informaciją. Tai galiu daryti neturėdama jokių tikslų", - viešai paskelbė pedagogė.

Incidentas po incidento

Primename, kad rusų tankas Vilniuje eksponuojamas nuo karo Ukrainoje metinių pradžios. Tačiau tokia palaikymo akcija Ukrainai kone iš karto sukėlė aistras. „Vakaro žinios" jau rašė, kad vasario 26 d., sekmadienio, ryte prie tanko kilo muštynės. Kaip pranešė policija, buvo gautas pranešimas, kad jos prasidėjo dėl ant tanko padėtų gėlių - jas atnešęs 46 metų vilnietis trenkė į veidą 50 metų vyrui, kuris tas gėles nuėmė ir sutrypė. Nukentėjusysis neišsilaikęs nugriuvo ant žemės, kumščiu mostelėjęs vyras pasišalino.

Policijai pavyko nustatyti įtariamąjį. Jam įteiktas pranešimas apie įtarimą dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo, bet bus sprendžiama ir klausimas dėl perkvalifikavimo į viešosios tvarkos pažeidimą.

Be to, dėl gyventojų dedamų gvazdikų pirmadienį pradėta administracinė teisena - sprendžiama, ar tai nėra sovietinis simbolis. O vasario 28 d. vakarą tanką aerozoliniais dažais išpaišė 35 metų vyras - užrašė rusišką keiksmažodį. Grafičio „meistrą" sulaikė Karo policija, čia budinti nuo pirmadienio. Vėliau jis perduotas policijos pareigūnams. Surinkta medžiaga dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

Budinčius prie ekspozicijos karo policininkus ateityje turėtų pakeisti šauliai. Tankas gali būti laikomas Vilniuje iki kovo 16 d.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
39
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (802)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s