respublika.lt

Už tarpininkavimą perkant reagentus Š.Narbutui gresia iki aštuonerių metų

Su Š.Narbuto komentaru

(0)
Publikuota: 2021 lapkričio 11 18:00:54, Daiva Alzytė
×
nuotr. 1 nuotr.
Šarūnas Narbutas. Eltos nuotr.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Gintaro Jasaičio sprendimu baigtas ikiteisminis tyrimas dėl galimai neteisėtų veiksmų, susijusių su didelės vertės COVID-19 reagentų pirkimu. Pagrindinis įtariamasis byloje - už tarpininkavimą dėl pirkimo 300 000 eurų uždirbęs buvęs Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas.

 

 

Prokuratūra praneša, kad per ikiteisminį tyrimą surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad Š.Narbutas, būdamas valstybės tarnautojui prilygintu asmeniu, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi siekdamas asmeninės turtinės naudos ir apgaule įgijo didelės vertės svetimą turtą.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad 2020 m. kovo - liepos mėnesiais, veikdamas kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovas ir nešališkas ekspertas, gavęs iš tuometinės Sveikatos apsaugos viceministrės ir tuometinio Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio patarėjo žodinį leidimą derėtis dėl COVID-19 testų įsigijimo Lietuvos Respublikos Vyriausybės vardu, Š.Narbutas derėjosi su reikiamus testus tiekiančios užsienio įmonės pardavimų vadovu dėl šių testų įsigijimo kainos. Iš viso buvo susiderėta dėl daugiau kaip 300 000 vnt. COVID-19 testų įsigijimo.

Įtariama, kad susitarus dėl 17 Eur kainos už vieną testo vienetą, į šią sumą buvo įskaičiuota ir 1 Eur už testą tarpininkavimo atlygis Š.Narbutui. Tyrimo duomenimis, apie šią bendros testo kainos dalį bei vėliau sudarytą galimai fiktyvią komercinio atstovavimo sutartį bei gautą neteisėtą atlygį Š.Narbutas neinformavo tuometinės Sveikatos apsaugos viceministrės ir Ministro Pirmininko patarėjo.

Tyrimo metu nustatyta, kad šios, neva 2020 m. kovo 1 d. sudarytos, sutarties pagrindu, kaip tariamas komisinis atlygis už suteiktas tarpininkavimo paslaugas į Š.Narbuto asmeninę bankinę sąskaitą per du kartus buvo pervesti daugiau nei 300 tūkstančių eurų. Kad tai yra jo atlyginimas, anksčiau žiniasklaidai sakė ir pats Š.Narbutas.

„Šios įtariamos nusikalstamos veikos esmė yra savanaudiškas ir neteisėtas pasipelnymas pasinaudojus išskirtinėmis aplinkybėmis visai valstybei itin kritiniu metu. Derybos valstybės vardu dėl gyvybiškai svarbių jos sveikatos sistemai priemonių įsigijimo ypatingos skubos tvarka, mano nuomone, yra nesuderinamas su galimai nuslėpta ir neteisėtai įgyta asmenine turtine nauda. Apmaudu, kad tokiais veiksmais, kaip įtariama, padaryta ne tik didžiulė materiali žala, bet ir buvo pakirstas pasitikėjimas valstybės institucijomis bei daugybe savanorių, kurie tuo pačiu metu aukojo savo laiką, jėgas, materialius bei kitus išteklius stengdamiesi padėti valstybei įveikti išskirtinę krizę," - teigia tyrimui vadovavęs prokuroras G.Jasaitis.

Baigtame ikiteisminiame tyrime Š.Narbutui pareikšti įtariamai dėl sukčiavimo ir piktnaudžiavimo. Už tai jam gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų. Sveikatos apsaugos ministerija šiame ikiteisminiame tyrime yra pripažinta civiliniu ieškovu ir yra pareiškusi 303 360 eurų dydžio civilinį ieškinį.

Po STT ir prokuratūros pranešimų apie ikiteisminį tyrimą, savo poziciją viešai išsakė ir Š.Narbutas. Savo socialinio tinklo anketoje jis nurodė, kad institucijos nutylėjo, jog byla dėl jam pareikštų įtarimų prekyba poveikiu yra nutraukta. „STT ir prokuratūra pripažino, kad nei aš bandžiau daryti poveikį, nei reikalavau kyšio, nei gavau kyšį.

Nauji įtarimai, apie kuriuos šiandien garsiai trimituoja STT ir prokuratūra yra apie tai, kad aš nebūdamas valstybės tarnautoju vis tiek piktnaudžiavau tarnyba. Ir patys formuluoja - nesant kyšininkavimo požymių. Ir mano iš Ispanijos įmonės gautas atlygis yra ne kyšis, o Lietuvos valstybės biudžeto lėšos, nors jos ir priklauso Ispanijos įmonei. Ir kad sukčiavimo sudėtis yra tame, kad aš neva apgavau Ispanijos įmonę, kad nedirbu Vyriausybėje.

Nors nei veikiau Vyriausybės vardu, nei žinojau, kad dirbu Vyriausybei, nei kas man iš Vyriausybės ar SAM ką nors sumokėjo už šį sandorį. Ir visa tai yra aišku iš ikiteisminio tyrimo medžiagoje surinktų įrodymų.

Taip pat STT nepaminėjo, kad ekspertams, kurie dirbo SAM ar Vyriausybei buvo mokamas atlygis pagal su jais sudarytas sutartis", - rašo Š.Narbutas.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s