respublika.lt

Regina MUSNECKIENĖ: Padėvėtos elektros nėra

(151)
Publikuota: 2022 rugsėjo 29 12:41:32, Regina MUSNECKIENĖ (Skrastas.lt)
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Gal yra kokios pigesnės jau panaudotos, per ponų dvarus perleistos arba su besibaigiančiu galiojimo laiku elektros? - klausia humoristas Juozas Erlickas, visuomet taikliai atliepiantis socialines problemas.

 

Visus sunkumus kantriai ištveriantis lietuvis išmoko gyventi iš beveik mažiausios Europoje algos ir beveik mažiausios pensijos. Apsirėdo iš dėvėtų rūbų parduotuvių ar turgelių pirktomis drapanomis. Save paguodžia, kad europiečių jau dėvėti drabužiai - originalesni ir ilgiau laiko už Kinijoj ar kitoj trečiojoj šaly pasiūtus naujus.

Mažas pajamas gaunantys pensininkai ar vaikus auginančios ir nedaug uždirbančios šeimos prekybos centruose perka pigiausius batonus ir pigiausią duoną, renkasi produktus su besibaigiančiu galiojimo laiku. Šiaip taip išsivarto.

Bet pigesnės kažkieno panaudotos ar besibaigiančiu galiojimo laiku elektros nėra. Todėl čia jau niekaip nebepadeda nei lietuvio gebėjimas pragyventi iš minimalių pajamų, nei buitinis kūrybiškumas, nei auksinės rankos „pasidaryk pats".

Taigi, tautai smogta į pačią skaudžiausią vietą. Vienintelė pagalba žadamos ne daugiau kaip devynių centų valstybės kompensacijos už kilovatvalandę elektros energijos. Valstybė šioje vietoje pasirodo gera, užjaučianti. Bet žmogui, patekusiam į elektros rinkos liberalizavimo žabangas, tai menka paguoda.

Remsiuosi savo asmeniniu pavyzdžiu. Premjerė negalėtų manęs apkaltinti neapdairumu renkantis tiekėją. Perku žaliąją vėjo jėgainių pagamintą elektrą. Kilovatvalandė - 17 centų. Panašiai kainuodavo ir tuomet, kol nebuvau pasirinkusi nepriklausomo tiekėjo. Tačiau pridedamas elektros persiuntimo mokestis ir papildoma dedamoji - kilovatvalandės kaina išauga iki 26 centų. Vadinasi, ir nebūdama pati kalta, nes tiekėją pasirinkau atsakingai, sumoku trečdaliu daugiau negu mokėjau, kol nebuvau pasirinkusi nepriklausomo tiekėjo.

Eiliniai vartotojai - palyginti smulkios žuvelės visoje banguojančioje elektros rinkos jūroje. Nors remiantis Biblija mažo žmogaus, šiuo atveju vartotojo, auka - pati didžiausia, nes jis žmonių likimais žaidžiantiems elektros biržų ir tarpininkų magnatams aukoja paskutinį savo pinigėlį.

Vyriausybės žodžiais, „lašinius užsiauginęs verslas" aukoja gal ir ne paskutinį savo eurą, tačiau vietoj šimtų tūkstančių už elektrą gauta milijoninė sąskaita nuolat artina paskutiniąją įmonės veiklos dieną.

Stambios įmonės, įdarbinusios po kelis tūkstančius žmonių, stabdo veiklą. Ir tas botagas vėl kirs ne per tariamus verslininko lašinius, o per jam pelną nešusio ir savo pragyvenimui uždirbusio samdinio - mūsų valstybės piliečio likimą.

O ar kam labai rūpi į kampą įvarytas žmogus ir baigiamas pasmaugti verslas?

Valdžia tik skėsčioja rankomis. Pateikia vaikiškas rekomendacijas kaip taupyti. Esą išjunkite iš rozečių visus elektros prietaisus, nes jie ir nenaudojami siurbia energiją, apšvieskite tik tą vietą, kurioje ką nors veikiate. Įmonėms siūlo leisti dvi dienas per savaitę darbuotojams dirbti iš namų. Vadinasi, įmonės išlaidas elektrai perkelti ant darbuotojo pečių. Nes darbuotojas darbo metu neapsieis be kompiuterio, be apšvietimo, galiausiai be šildymo, kurį galbūt išjungtų visai dienai išeidamas į darbą.

Tuo tarpu elektrą perkanti ir mums perparduodanti įmonė trina rankas dėl milijoninių pelnų, kuriais nepasidalins su vartotojais. Kas galėtų paneigti, kad riebiu visų verslininkų lašinius perspjaunančiu pyragu nepasidalins su valdančiaisiais? Juk po kelių mėnesių prasidės treji iš eilės rinkiminiai metai!

Ar ne dėl to užsimerkiama, kad elektra perkama iš tarpininkės biržos, kuriai vadovauja perkančios įmonės direktoriaus žmona? Ar čia tikrai nėra jokio interesų konflikto?

Kodėl Lenkijoje, kur vyriausybė, matyt, nėra tokia draugiška elektrą perkančiai įmonei, kilovatvalandė kainuoja tik 10 centų, nors atiteka tais pačiais laidais ir perkama iš tų pačių valstybių?

Tuo tarpu Lietuvoje aiškinama, kad kilovatvalandė kainuoja net 80 centų. O lietuviams esą labai pasisekė, nes rinkos liberalizavimas praėjo labai sklandžiai. Energetikos ministras taip pat trykšta optimizmu: po metų - kitų bus labai daug ir pigios elektros.

Bet pažiūrėkime į realų realaus žmogaus gyvenimą. Kaip jam išbūti tuos metus kitus? Sakykim senjoras Jonas gauna 400 eurų pensiją. Jo trobai apšildyti kiekvieną sezoną reikia trijų sunkvežimių malkų, kurios atsieina 1200 eurų. Vadinasi, Jonas kas mėnesį turi atsidėti 100 eurų malkoms.

Lieka 300 eurų. Iš jų 50, o gal net 60 eurų eurų bent jau žiemos mėnesiais teks atseikėti už elektrą. Juk negyvens be šaldytuvo, be skalbyklės, be televizoriaus, be apšvietimo ilgais žiemos vakarais, be siurblio ir hidroforo, kurie aprūpina vandeniu iš šulinio.

Iš likusių 250 eurų kas antrą mėnesį reikės nusipirkti dujų balioną, kainuojantį 36 eurus. Kas antrą mėnesį reikės pirkti nekompensuojamų ir kompensuojamų vaistų, kurie atsieina dar pusšimtį eurų. 28 eurus teks sumokėti už nuotekų šulinio išsiurbimą. Penkis eurus už šiukšlių išvežimą. Iš likusių pinigų dar teks įpilti bent 30 litrų degalų, kad nuvažiuotų iki miesto nusipirkti maisto, sumokėti mokesčių, pasikonsultuoti su gydytoju, aplankyti ir prižiūrėti kitame rajone esančius artimųjų kapus. Dar apie 60 eurų. Maistui lieka 80 eurų. Kuo visą mėnesį maitintis, kai duonos kepalas jau kainuoja apie du eurus, pieno litras - daugiau kaip eurą, 200 gramų pigiausios varškės - euras, kai gerokai šoktelėjusios ir mėsos, ir daržovių kainos? Apie apavą ir drabužius senjoras Jonas galės tik pasvajoti.

Jono atvejis - dar ne pats blogiausias. Ką darys senukai, gaunantys dar mažesnes, vos 300 eurų siekiančias pensijas? Kaip gyvens 170 eurų šalpos pensijas gaunantys žmonės? Kaip išlaikys vaikus už minimalų atlygį dirbantys tėvai? Kaip išgyvens daugiabučių gyventojai, kurie pirks ne tik pabrangusią elektrą, bet ir pabrangusį šaltą ir karštą vandenį, brangiau mokės už būsto šildymą? Kaip peržiemos biudžetinės įstaigos?

Valdžia sutinka: „Bus blogai. Bet ne taip blogai kaip Ukrainoje." Kodėl mes tokie mazochistai, kad lyginamės ne su tais, kurie gyvena geriau, o su tais, kuriems šiuo metu blogiausia? Gal todėl, kad, prisidengus Ukrainos karu, vardan tos Lietuvos nereikėtų nieko daryti?

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
206
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (151)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s