respublika.lt

Dėl pasaulį sukrėtusių kataklizmų augs badas

(91)
Publikuota: 2022 liepos 11 14:01:17, Parengė Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Apie 800 mln. planetos gyventojų nuolat jaučia maisto stygių. EPA-Eltos nuotr.

Prasidėjus „kovido" pandemijai, badaujančių žmonių skaičius pasaulyje pasiekė 150 milijonų. JT taip pat įspėjo, kad maisto krizė, kurią sukėlė Rusijos invazija į Ukrainą, gali vargingiausias pasaulio šalis pastūmėti į dar didesnį badą, pranešė „The Guardian".

 

Su nuolatiniu maisto trūkumu susiduriančių planetos gyventojų skaičius, preliminaria informacija, padidėjo iki 828 mln. Praėjusiais metais jis išaugo 46 milijonais ir yra trigubai didesnis, skaičiuojant nuo tada, kai valstybėms teko užsidaryti dėl COVID-19 pandemijos, teigiama JT ataskaitoje.

Dėl invazijos į Ukrainą toliau augant degalų, maisto prekių ir trąšų kainoms, nuogąstaujama, kad dar labiau padėtis pablogės kitąmet. Jeigu taip nutiks, vargingiausios pasaulio valstybės gali susidurti su ypač dideliu maisto trūkumu.

„Ateinančiais mėnesiais kyla reali rizika, kad šie skaičiai dar labiau augs, - sakė Deividas Bislėjus (David Beasley), JT Pasaulinės maisto programos vykdomasis direktorius. - Pasaulinės maisto, degalų ir trąšų kainos dėl krizės Ukrainoje kelia rimtą pavojų, kad daliai šalių teks badauti. Tai taps visuotinės destabilizacijos priežastimi ir paskatins precedentų neturinčią masinę migraciją. Mes turime veikti šiandien, kad išvengtume šios artėjančios katastrofos."

Trečiadienį paskelbtoje ataskaitoje nurodoma, kad dėl užsitęsusių COVID-19 ribojimų poveikio lieka nemažai neapibrėžtumo, todėl negalima paskelbti visiškai tikslaus 2021 metais dėl maisto trūkumo kentusių žmonių skaičiaus. Visgi nurodoma, kad jų gali būti tarp 700 ir 828 mln., kas sudarytų maždaug 10,5 proc. pasaulio gyventojų.

Apskaičiuota, kad 45 milijonai vaikų iki penkerių metų kenčia nuo išsekimo - mirtiniausios netinkamos mitybos formos. Dėl jos vaikų mirties rizika padidėja iki 12 kartų, teigiama pranešime. Maždaug 149 mln. vaikų iki penkerių metų augimas ir vystymasis sulėtėjo dėl nuolatinio būtinų maistinių medžiagų trūkumo.

Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo prezidentas Gilbertas Houngbo (Gilbert Houngbo) teigė, kad, remiantis prognozėmis, su nuolatine nepakankama mityba iki 2030 m. susidurs maždaug 670 mln. žmonių. Skaičius panašus į tą, kurį JTO įvardino dar 2015 metais, kai buvo žadama, kad maisto trūkumo problema iki 2030 metų bus išspręsta.

„Tai reiškia, kad visas per pastaruosius 15 metų dėtas pastangas nušlavė krizės, su kuriomis susidūrė pasaulis", - sakė jis „The Guardian".

G.Houngbo, buvęs Togo ministras pirmininkas, sutiko, jog kai kuriose šalyse bado pavojus yra ypač akivaizdus, bet pridūrė tikintis, kad šią problemą dar įmanoma išspręsti.

Jis akcentavo, kad Ukrainos krizė privertė pasaulį atkreipti dėmesį į dabartinės maisto tiekimo sistemos pažeidžiamumą. Ragindamas tarptautinę bendruomenę „pasinaudoti susidariusia padėtimi" ir iš esmės peržiūrėti žemės ūkio politiką, jis pabrėžė ir perspėjo, jog kilus badui neišvengiamos taptų maisto dalybos vargingiausiai gyvenantiems.

„Tačiau, dėl Dievo meilės, pagalba maistu nėra išeitis, - pridūrė G.Houngbo. - Bado galime išvengti, jeigu šiandien investuosime į vietinius gamintojus ir jų „atsparumą" sukrėtimams."

Paskutinis oficialiai paskelbtas badas kai kuriose Pietų Sudano vietovėse kilo 2017 m. Prieš tai 2010-2012 m. Somalyje siautęs badas nusinešė beveik 260 tūkst. žmonių gyvybes.

Abi minėtos šalys ir toliau kenčia nuo didelio maisto stygiaus. Perspėjama, kad tik didžiulė humanitarinė pagalba gali užkirsti kelią tam, jog ateinančiais mėnesiais Somalyje vėl neprasidėtų badas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (91)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s