respublika.lt

Mįslingos politikų žūtys sudužus lėktuvams

(0)
Publikuota: 2023 rugsėjo 09 14:57:49, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Lėktuvas, kuriuo skrido Lenkijos prezidentas Lechas Kačynskis, jo žmona Marija ir dar 95 politikos ir elito atstovai , 2010 m. balandžio 10 d. nukrito skrendant į Rusiją. EPA-Eltos nuotr.

Nukritus lėktuvui arba sraigtasparniui su žinomu politiku, įvykis sulaukia plataus atgarsio visame pasaulyje. O skeptikams iškart kyla įtarimų: ar tai ne sąmokslas ar teroristinis išpuolis? Ir net jei tyrimo rezultatai rodo ekipažo klaidą arba techninį gedimą, tikintieji sąmokslo teorija tuo ir toliau abejoja. Pasakojame apie žinomiausias ir daugiausiai aptarinėtas lėktuvų katastrofas, kurių aukomis tapo žinomi politikos veikėjai.

 

Renė Barjentas Ortunjas (René Barrientos Ortuęo)

Garsus kariškis ir politikas, vienas pagrindinių 1952 m. Bolivijos revoliucijos veikėjų, Renė Barjentas Ortunjas po karinio maišto tapo prezidentu ir valdė šalį 5 metus, iki tragiškos žūties. Valdant R.Ortunjui, Bolivijoje buvo fiksuojama daug skandalingų faktų apie susidorojimą su režimui netinkamais žmonėmis.

1969 m. balandžio 27-ąją sraigtasparnis, kuriuo skrido Bolivijos prezidentas, sudužo. Nors pagal oficialią versiją tai įvyko lėktuvui sugedus, tais metais buvo daug kalbama, kad sraigtasparnis buvo numuštas.

Lin Biao

Lin Biao buvo Kinijos lyderio Mao Dzeduno (Mao Dzedong) bendražygis, KLR gynybos ministras ir vicepremjeras, aktyviai palaikęs vado asmens kultą ir reikalavęs, kad Mao citatų rinkinį nešiotųsi kiekvienas kareivis. L.Biao buvo antrasis asmuo šalyje, o per 1969 m. suvažiavimą buvo oficialiai paskirtas Mao Dzeduno pavaduotoju ir iš esmės įvardintas kaip jo įpėdinis.

Tačiau 8-ojo deš, pradžioje Lin Biao susivaidijo su beveik visa įtakinga Kinijos komunistų partijos viršūnėle ir tapo nepatogus. Jam buvo iškelta byla. 1971 m. jis pabandė išskristi iš šalies į Sovietų Sąjungą, tačiau paskirties vietos jo lėktuvas nepasiekė - skrisdamas virš Mongolijos patyrė avariją.

Žuvus šiam Kinijos politikui šalyje buvo surengta prieš jį nukreipta kampanija ir buvo išleista knygelė „Lin Biao ir Konfucijaus kritika". Visą antrąją XX a. pusę jo vardas buvo pamirštas, ir net reabilituojant piliečius, neteisingai nuteistus Mao laikais, Lin Biao nebuvo reabilituotas. Tik XXI a. jis buvo prisimintas, pradėtos leisti knygos ir straipsniai apie jo gyvenimą.

Chaimė Roldosas Agilera (Jaime Roldės Aguilera)

1981 m. gegužę žuvo Ekvadoro prezidentas Chaimė Roldosas Agilera. Visos savo politinės karjeros metu jis aktyviai kovojo su žmogaus teisių pažeidimais, o juk tuo metu daugumoje Lotynų Amerikos šalių buvo įsigalėjusi karinės diktatūros. Ch.Agilera šalyje darbo savaitę sutrumpino iki 40 valandų, padvigubino minimalų atlyginimą ir išleido nemažai kitų gyventojams svarbių įsakų. Jo politika nepatiko ir JAV, nes Ch.Agilera labai suartėjo su SSRS.

1981 m. gegužės 24-ąją Ekvadoro prezidentas vyko į vieną iš oficialių renginių. Lėktuvas, kuriuo skrido jis su žmona, šalies gynybos ministras su žmona ir daugiau šalies karinio elito narių, įsirėžė į kalną.

Omaras Torichosas (Omar Torrijos)

Tais pačiais metais, tik po dviejų mėnesių sudužo dar vienas lėktuvas, kuriuo skrido garsus politikas. Omaras Torichosas buvo Panamos vyriausiasis karinių pajėgų vadas ir faktiškai (nors niekada oficialiai nebuvo išrinktas prezidentu) šalies vadovas nuo 1968 iki 1981 m. 1968 m. spalį jis užsitikrino kariškių paramą ir su Panamos nacionalinės gvardijos karininkų grupe įvykdė valstybės perversmą, beje, be kraujo praliejimo.

Po 10 metų valdžioje O.Torichosas savo noru atsistatydino, tačiau ir toliau vadovavo Nacionalinei gvardijai ir turėjo didelę įtaką priimant svarbiausius sprendimus šalyje, konsultuodavo naująją valdžią. Jis ne kartą kalbėjo, kad tas, kas visą gyvenimą kovoja su socialiniu neteisingumu, vargu ar mirs sava mirtimi, ir kad jis puikiai suvokia, kad, ko gera, bus nužudytas. Taip ir įvyko: nukrito lėktuvas, kuriuo skrido O.Torichosas , dar keturi keleiviai ir du lakūnai.

Pagal oficialius tyrimo duomenis katastrofos priežastis - lakūnų klaida, tačiau įtarimų kėlė faktas, kad JAV įsiveržus į Panamą šios bylos dokumentai paslaptingai dingo, o teisiant Panamos vadovą M.Norjegą (M.Noriega) buvo atsisakyta paskelbti duomenis apie jo pirmtako žūtį. O.Torichoso brolis atvirai pareiškė, kad katastrofa - CŽV darbas.

Samora Mašelas (Samora Machel)

Mozambiko prezidentas, revoliucionierius ir kariškis Samora Mašelas atėjo į valdžią 1975 m. Jis iškart įvykdė plataus masto nacionalizaciją ir pradėjo naujakurius europiečius aktyviai skatinti išvykti iš šalies. S.Mašelas teikė karinę pagalbą kitų Afrikos šalių partizanams, kovojusiems su apartheidu Pietų Afrikoje.

Lemtingi prezidentui 1986-ieji metai buvo sunkūs - šalyje vyko pilietinis karas. Spalio 19 d. S.Mašelas su keletu ministrų lėktuvu „Tu 134" grįžo iš tarptautinės konferencijos Zambijoje. Orlaivį pilotavo patyrę rusų lakūnai. Ties Mozambiko pasieniu lėktuvas nukrito, visi keleiviai žuvo. Tiksli aviakatastrofos priežastis iki šiol nėra nustatyta. Pagal vieną versiją prie avarijos prikišo pirštus PAR slaptosios tarnybos, specialiu prietaisu išvedusios iš rikiuotės lėktuvo navigacines sistemas, ir prezidentą skraidinęs lėktuvas nukrypo nuo kurso.

Samanta Smit (Samantha Smith)

Amerikietė moksleivė Samanta Smit, SSRS ir JAV šaltojo karo metais paskelbta Geros valios ambasadore, buvo žinoma visame pasaulyje. Jos politinė įtaka, nepaisant jauno amžiaus, buvo didžiulė. Ji pasisakydavo už taiką tarp dviejų didžiausių valstybių, už branduolinį nusiginklavimą, SSRS vadovo J.Andropovo kvietimu lankėsi Sovietų Sąjungoje. Samanta tapo gyvuoju taikos simboliu, tačiau kai kas ją vadino sovietų propagandos auka ir komuniste.

1985 m. rugpjūčio 25-ąją moksleivė skrido namo nedideliu lėktuvu po filmavimosi anglų seriale. Įvykus lėktuvo katastrofai, žuvo 13-metė Samanta, jos tėvas ir dar keli keleiviai. Pagal oficialią versiją lėktuvas nukrito dėl piloto klaidos, tačiau ja patikėjo ne visi, nes buvo nemažai žmonių, kuriems jaunosios amerikietės aktyvi antikarinė veikla buvo nenaudinga.

Mohamedas Zija ul Hakas (Muhammad Zia-ul-Haq)

Pakistano prezidentas, gynybos ir užsienio reikalų ministras viename asmenyje, generolas Zija ul Hakas atėjo į valdžią, nuvertęs ir nužudęs ankstesnį šalies vadovą Z.Ali Bhutą (Z.Ali Bhutto). Naujasis vadovas atšaukė parlamento rinkimus, likvidavo konstituciją ir įvedė diktatūrą. Zija ul Hakas pasuko radikalios islamizacijos kursu ir įvedė kai kurias tradicines islamo bausmes už nusikaltimus.

Karo Afganistane metais Pakistano lyderis stojo JAV pusėn ir padėjo amerikiečių armijai, tad Sovietų Sąjungoje buvo vertinamas kaip nedraugiškas prezidentas, nors ir buvo nuvykęs į L.Brežnevo laidotuves ir bendravo su šalies vadovais. 1988 m. rugpjūčio 17-ąją Zija ul Hakas išskrido į poligoną, kuriame turėjo vykti parodomasis amerikietiško tanko „Abrams" bandymas. Lėktuvas, kuriame be jo buvo dar keletas aukštų karininkų, netikėtai nukrito. Žuvo apie 40 žmonių, buvusių lėktuve.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad lėktuve buvo padėtas sprogmuo. Taip pat buvo svarstoma nuodingų dujų, kuriomis galėjo būti apnuodyti pilotai, versija. Pakistano specialiosios tarnybos dėl prezidento žūties atvirai kaltino SSRS ir KGB. SSRS šiuos kaltinimus ignoravo.

Lechas Kačinskis (Lech Kaszynski)

XXI a. didelio atgarsio sulaukė dar viena lėktuvo katastrofa - žinomo Europos politiko, Lenkijos vadovo Lecho Kačinskio žūtis. Lėktuvas, kuriuo skrido prezidentas, jo žmona ir dar 95 politikos ir elito atstovai , 2010 m. balandžio 10 d. nukrito skrendant į Rusiją, kur turėjo vykti Katynės žudynių 70-mečio minėjimas. Lėktuvas nukrito netoli Smolensko, kai esant blogoms oro sąlygoms rengėsi leistis ir įsirėžė į medžius. Pirminio tyrimo duomenimis dėl avarijos buvo kalta įgula, tačiau vėliau ši versija buvo sukritikuota. Daugybės politikų manymu, tai buvo ne tragiškas aplinkybių sutapimas, o teroristinis išpuolis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
11
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -3 C

-9 0 C

-7 -1 C

-8 -3 C

-5 +1 C

-8 -4 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s