respublika.lt

Turkijai prognozuojama didelė katastrofa

(40)
Publikuota: 2023 gegužės 17 18:33:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Specialistai nuogąstauja, kad aplaidumas tvarkant griuvėsius gali sukelti Turkijoje naują ir dar baisesnę katastrofą, negu žemės drebėjimas. EPA-Eltos nuotr.

Dėl po žemės drebėjimo išplitusios toksinės taršos Turkiją gali ištikti nauja, gerokai pavojingesnė negu pats žemės drebėjimas, katastrofa. Tokią informaciją, remdamasi aplinkos apsaugos srities specialistais, paskelbė agentūra „Reuters".

 

Iš namų griuvėsių, palaidojusių daugiau negu 54 tūkst. žmonių, vėliau į aplinką, vandenį, augalus ir žmonių organizmus pateko tūkstančiai toksinų, įskaitant asbestą, titnago dioksidą, gyvsidabrį ir šviną. Agentūros teigimu, jų poveikis gali tapti ilgalaikių sveikatos problemų priežastimi.

„Vertinant situaciją optimistiškai, sakyčiau, kad susirgs apie 3 mln. žmonių", - prognozavo inžinierius ir Turkijos asbesto demontavimu užsiimančių ekspertų asociacijos pirmininkas Mehmetas Šeihmusas Ensari (Mehmet Seyhmus Ensari).

Jis perspėjo, kad smarkiausiai nukentės tie, kurie iš karto po nelaimės, be jokių apsaugų, dalyvavo gelbėjimo darbuose.

Balandį labiausiai nukentėjusioje Turkijos Chatajaus provincijoje, kurioje gyvena apie 1,7 mln. žmonių, grupė medikų, ekologų ir teisininkų valdžiai pateikė ieškinį, kuriame reikalavo stabdyti šiukšlių krovimą prie gyvenamųjų namų, ligoninių, šventyklų, alyvuogių giraičių ir vandens kanalų.

Ieškinyje teigiama, kad mažiausiai 15-oje tokių objektų buvo paliktos statybinės atliekos, kurių sudėtyje yra 85 tūkst. kenksmingų medžiagų.

Teismas sprendimo šioje byloje dar nepriėmė. Vietos administracijos tinklalapyje buvo teigiama, kad gegužės pradžiai jau buvo sutvarkyta daugiau kaip 70 proc. griuvėsių.

Ekspertų asociacija nurodė, kad Chatajaus valdžiai ne kartą siūlėsi savanoriauti ir stebėti, kaip griaunami namai bei valomos šiukšlės, tačiau valdžia jų pasiūlymų nepriėmė. Agentūros „Reuters" Turkijos aplinkos ministerijai pateiktas prašymas pakomentuoti minėtą situaciją taip pat liko be atsako.

Į nuo žemės drebėjimo nukentėjusios rajonus vykusios Turkijos gydytojų asociacijos delegacijos vadovas Ali Kanatli perspėjo, kad iš statybinio laužo pasklidusių toksinų neigiamas poveikis bus jaučiamas dešimtmečiais ir pasireikš per piktybinius auglius, kepenų ir plaučių ligas, nervinius sutrikimus, respiratorines bei akių ligas ir alergines reakcijas. „Jau artimiausiais metais mes susidursime su šiomis problemomis", - įsitikinęs medikas. Pasak jo, labiausiai toksinų poveikį pajus vaikai.

Turkijos aplinkos ministro pavaduotojas Mehmetas Eminas Birpinaras (Mehmet Emin Birpinar) dar vasario 25 d. pažadėjo, kad pavojingos ar dar perdirbimui tinkamos medžiagos bus atskirtos nuo likusių statybinių šiukšlių. Jis taip pat patikino, kad siekiant užkirsti kelią nuodingų medžiagų, tokių, kaip asbestas, cirkuliacijai, naudojamos dulkių slopinimo sistemos.

„Reuters" žurnalistai pastebėjo, kad kai kuriuose miestuose, įskaitant Antakiją bei Osmaniją, prieš pradedant krauti statybinės šiukšlės buvo laistomos vandeniu. „Deja, daugeliu kitų analogiškų atvejų tokios priemonės nebuvo taikomos", - teigiama straipsnyje.

Aplinkos, urbanizacijos ir klimato kaitos ministras Muratas Kurumas (Murat Kurum) kovą pranešė, kad nukentėjusiuose rajonuose buvo rimtai apgadinta daugiau negu 300 tūkst. pastatų ir juos teks nugriauti arba jie sugriuvo patys. JTO Vystymosi programa nurodo, kad po žemės drebėjimo susidarė 100 mln. kubinių metrų skaldos. Tai - beveik 10 kartų daugiau, negu susidarė po Haitį 2010 metais nusiaubusio žemės drebėjimo.

„Ją sudėjus į vieną vietą, susidarytų 38 milžiniškos krūvos, kiekviena kurių dydžiu prilygtų Didžiajai Gizos piramidei", - paaiškino „Reuters".

Buvęs aplinkos ministro pavaduotojas, profesorius Mustafa Oztiurkas (Mustafa Ozturk) teigė, kad didžioji dalis iš Antakijos išvežtų nuolaužų saugomos netoliese esančiuose laikinuose sąvartynuose ir tai kelią susirūpinimą dėl užterštumo.

„Reuters" aplankė keturias tokias vietas, esančias netoli dirbamų laukų arba gyvenviečių.

„Mimaro Sinano" universiteto Miesto ir regioninio planavimo fakulteto dėstytoja Ali Odman pabrėžė, kad geriausiai Turkijos įstatymai reglamentavo su asbestu susijusius klausimus, tačiau dėl žemės drebėjimų šių normų taikymas buvo pristabdytas ir valdžia neinformavo, kada jos vėl galios. A.Odman ir kiti ekspertai teigia, kad apgadintų namų griovimo konkursus laimėję rangovai vadovaujasi ne visuomenės sveikatos normomis, o užsakymo sąlygomis.

Turkijos torakalinės draugijos duomenimis, su asbestu susijusios ligos pasireiškia po sąlyčio praėjus 10-50 metų, o rizika jomis susirgti auga priklausomai nuo per gyvenimą įkvėpto asbesto pluošto kiekio.

Turkų darbininkams, kariškiams, pareigūnams ir gelbėtojams, kurie ateityje pajus neigiamą asbesto, kuriuo kvėpavo tvarkydami griuvėsius, poveikį, bus labai sunku įrodyti savo ligos priežastis ir gauti kompensaciją, nurodė A.Odman. „Jie negalės pateikti dokumentais patvirtintų įrodymų apie tai, kur buvo tuomet, kai turėjo sąlytį su toksinu, kadangi iki to laiko jie pakeis ne vieną statybų aikštelę ar darbo vietą", - patikslino ekspertė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
38
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (40)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s