respublika.lt

Uždrausta meilė: Volisė ir Edvardas

(6)
Publikuota: 2022 liepos 07 17:17:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Po sosto atsižadėjimo Edvardas VIII ir Volisė Simpson su nedidele svita iš šalies išvyko į savanorišką tremtį. Wikipedia.org nuotr.

Anglija iškilmingai atšventė karalienės Elžbietos II valdymo 70-metį. O juk ilgiausiai karaliaujanti monarchė išvis neturėjo tapti karaliene, ji sėdo į sostą todėl, kad jo kadaise atsisakė jos dėdė.

 

1936 m. D.Britaniją apskriejo sensacinga žinia: ką tik įžengęs į sostą karalius Edvardas VIII, dar net nekarūnuotas, nusprendė atsisakyti sosto, kad galėtų vesti išsiskyrusią amerikietę Volisę Simpson (Wallis Simpson). Taip monarcho meilė ne itin geros reputacijos užsienietei visiškai pakeitė D.Britanijos istoriją. Jeigu ne Volisė Simpson, pasaulis nebūtų pažinojęs karalienės Elžbietos II, kuri nuo 1952 m. iki šios dienos valdo D.Britaniją. Tai kuo ypatinga buvo ta amerikietė aukštuomenės liūtė, dėl kurios karalius atsisakė karūnos? Kokia ji buvo, ta neabejotinai sensacingiausia uždraustos meilės istorija?

Jaunasis vėjavaikis Deividas

Būsimojo karaliaus likimas buvo nulemtas jau prieš jo gimimą. Edvardas gimė 1894 m. karaliaus Jurgio V šeimoje. Tais laikais Anglijos karaliaus rūmai buvo kitokie: pabrėžtinai kuklūs ir patriachališki. O mažajam princui norėjosi ko kito: jį traukė prabanga, vakarėliai ir nerūpestingumas, kaip kitose monarchų šeimose. Ir vos tik nedrąsus berniukas tapo vyru, jis iškart įgyvendino savo svajonę: ėmė lėbauti, pasirinkęs būdingą „auksinio jaunimo" atstovo gyvenseną.

Amerikos žiniasklaida jį tiesiog dievino, vadindama tai vakarėlių žvaigžde, tai mados diktatoriumi, tai visų moterų svajone. Jis daug keliavo, rezgė romanus su ištekėjusiomis moterimis, nieko neatsisakydavo. Ir kas galėjo pagalvoti: jo gana palaidas gyvenimo būdas visai nepiktino britų. Priešingai, žmonės jį labai mylėjo, nes Edvardas buvo geranoriškas, draugiškas ir nepasipūtęs. Jis sakydavo kalbas, sodindavo medžius, lankėsi renginiuose ir nuoširdžiai domėjosi paprastų žmonių problemomis.

Būdamas netoli 40-ies Deividas (taip jį vadino šeima ir artimieji) vis dar buvo nevedęs. Jis buvo geidžiamiausias Europoje jaunikis, ir nenuostabu: kuri gi nebūtų norėjusi tapti būsimojo karaliaus žmona. Ir kaip tik tuo metu įvyko lemtingas susitikimas su amerikiečių visuomenės grietinėlės atstove Bese Volise Vorfild (Bessie Wallis Warfield). Ši pažintis apvertė aukštyn kojomis ne tik būsimojo karaliaus, bet ir visos Britų imperijos gyvenimą.

Dvejos vestuvės iki susitikimo su karaliumi

Gražuole klasikiniu požiūriu Volisę Simpson pavadinti sunku. Bet sunku ir nuneigti, kad ji pasižymėjo ypatingu, nestandartiniu žavesiu ir tikra charizma. Na, ir, suprantama, ji mokėjo žavėti vyrus. Pirmasis jos sutuoktinis buvo karinio jūrų laivyno karininkas Vinas Spenseris (Win Spencer), didvyris ir tikras gražuolis, dėl kurio iki vestuvių 1916 m. Volisė kraustėsi iš proto. Bet ji greitai atsitokėjo, paaiškėjus, kad už žavingo ir patrauklaus vyro fasado slepiasi tikras alkoholikas, negebantis valdyti savo pykčio. Volisė nutarė skirtis, nes gyvenimas su juo buvo nepakenčiamas. Laimė, moteriai ilgai liūdėti neteko, nes ji tuo metu jau pažinojo savo būsimą antrąjį vyrą, žavų ir lengvai bendraujantį Ernestą Simpsoną. Jis buvo tikra ūmaus būdo alkoholiko V.Spenserio priešingybė ir tuo pavergė Volisę. Tiesa, Ernestas jau buvo vedęs, bet Volisė jį tiek sužavėjo, kad jis išsiskyrė, kad galėtų ją vesti, ir 1928 m. jie susituokė.

E.Simpsono tėvas buvo įtakingas, pažinčių Anglijos aristokratų sluoksniuose turintis žmogus. Todėl Volisė netrukus tapo nuolatine britų aukštuomenės pokylių ir vakarėlių viešnia. Viename tokių vakarėlių įvyko kai kas svarbaus: ponia V.Simpson susipažino su Telma Fernes (Thelma Furness), tuometine būsimojo karaliaus meiluže. Kaip tik gražuolė Telma 1931 m. ir pristatė savo naująją draugę Velso princui. Kartą princo meilužė išvykdama į kelionę paprašė naująją draugę amerikietę „prižiūrėti" Deividą ir neleisti jam nuobodžiauti, kol jos nebus. Kaip nustebo Telma, kai grįžusi į Angliją pamatė, kad nenuobodu yra ne tik Deividui, bet ir rūmams, ir visai D.Britanijai.

Moteris ar karūna

Volisė tiesiog pakerėjo karalių jau per pirmąjį susitikimą, nepaisant išvaizdos trūkumų: stambokos nosies, sunkaus smakro ir giliai įsodintų akių. Gražuolių jo aplinkoje buvo daug, bet jam nebereikėjo nė vienos, išskyrus ją. Žinanti apie savo neidealią išvaizdą Volisė buvo nepaprastai įdomi asmenybė - sąmojinga, apsiskaičiusi, tiesmukiška ir elegantiška. Jų romanas užsimezgė po 3 metų, 1934-iais. Nepaisydama to, kad yra ištekėjusi, ji beveik visą laiką leido Edvardo užmiesčio rezidencijoje. Įsimylėjęs aristokratas buvo pasirengęs po jos kojomis pakloti visą pasaulį. Jis jai siųsdavo pasakiškai brangias dovanas, apipildavo brangenybėmis, mylimajai negailėjo nieko.

Tai buvo dviejų suaugusių žmonių romanas (jam 37-eri, jai 35-eri), bet suvaldyti jausmų jie nepajėgė. Volisės sutuoktinis ramiai žiūrėjo į žmonos meilės intrigėlę, nes galvojo, kad princui ji greitai nusibos. O ir pati Volisė nebuvo nusiteikusi ilgalaikiams santykiams, nors toks pirmojo Europos jaunikio dėmesys jai, aišku, glostė savimeilę. Bet Edvardo jausmai buvo rimti, ir jis užsimanė vesti.

Kai 1936 m. sausį mirė princo tėvas ir paaiškėjo, kad Edvardas netrukus sės į sostą, jis pareiškė Volisei, kad jų santykiuose niekas nesikeis. Tuo naiviu pažadu ji patikėjo, nes per tą laiką pati jį aistringai įsimylėjo. Jam tapus karaliumi šalyje pradėjo sklisti gandai apie jo norą tuoktis su amerikiete. Nei šalies žmonių, nei ministrų kabineto, juolab jo šeimos tokia perspektyva nežavėjo. Ant Volisės kasdien buvo išpilama tonos purvo: ji buvo vadinama vulgaria ir neišauklėta, už jos nugaros buvo kuždamasi, niekas nenorėjo tokios moters matyti šalia karaliaus. Jai plūste plūdo įžeidžiami laiškai, o po jos langais žygiavo santuokos priešininkai su ją žeminančiais plakatais.

Tapo aišku, kad vedyboms priešinsis ir gimnaičiai, ir vyriausybė, ir paprasti britai. Nepraėjus nė metams nuo įžengimo į sostą, D.Britanijos karaliui teko rinktis: mylima moteris ar karūna. Ir 1936 m. gruodį jis pasirinko. Viskas buvo paruošta sosto atsisakymui, bet Volisė iki paskutinės minutės bandė mylimąjį perkalbėti. Ji net ketino išvykti iš karalystės, bet jo sprendimas buvo tvirtas. 1936 m. gruodžio 10-ąją karalius Edvardas VIII pasirašė atsižadėjimo dokumentą ir per radiją kreipėsi į tautą: „Supratau, kad nepakelsiu atsakomybės naštos ir atsisakau karaliaus pareigų. Tai vieno mano sprendimas, priimtas be moters, kurią myliu." Jis šalį valdė vos 325 dienas, taip ir nebuvo karūnuotas.

Edvardo sprendimas pakeitė istorijos eigą. Vietoj jo sostą užėmė jo brolis Jurgis V, kuris visai nebuvo pasirengęs tokiai daliai, ir mokytis jam teko skubiai. Bet kitaip pasaulis nebūtų sužinojęs, kokia buvo karalystė valdant jo dukrai Elžbietai II...

Kol mirtis juos išskyrė

Po sosto atsižadėjimo pora su nedidele svita iš šalies išvyko į savanorišką tremtį. Volisė išsiskyrė su vyru. Buvęs karalius ir jo amerikietė mylimoji 1937 m. birželio 3-ąją susituokė Šato de Kandė, Prancūzijoje. Sutuoktiniai gavo Vindzoro hercogo ir hercogienės titulus. Jaunavedžiai gyveno už britų mokesčių mokėtojų pinigus tai savo namuose Paryžiuje, tai viloje Antibuose.

Karo metais pora buvo įtarinėjama simpatijomis A.Hitlerio režimui, beje, gandų jie niekada nekomentavo. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui hercogai įsigijo namą netoli Paryžiaus. Ten dažnai vykdavo pobūviai, sutuoktiniai gyveno smagiai, nevaržomi rūpesčių. Buvusio karaliaus įtempti santykiai su šeima tęsėsi iki 7-ojo dešimtmečio.

1971 m. Edvardui buvo nustatytas gerklų vėžys. Onkologinė liga vystėsi labai sparčiai ir 1972 m. gegužę jis mirė. Jo kūnas buvo pervežtas į tėvynę ir iškilmingai palaidotas. Volisė gyveno dar 14 metų, susirgo demencija ir iš gyvenimo išėjo 1986 m. pavasarį. Ji buvo palaidota šalia vyro, o atsisveikinant su ja dalyvavo visa karališkoji šeima.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s