respublika.lt

Vakcinų skandalas, kurio galėjo ir nebūti

(531)
Publikuota: 2022 spalio 24 12:32:58, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Jeigu visos atsakingos institucijos būtų tinkamai atlikusios savo darbą, „Pfizer“ preparatas nuo COVID-19 rinkoje galėjo ir nepasirodyti. EPA-Eltos nuotr.

Po to, kai pasitvirtino Nyderlandams Europos parlamente atstovaujančio politiko Robo Roso (Rob Roos) žinutė apie farmacijos įmonės „Pfizer" sukurtą vakciną nuo COVID-19, viešumoje kilo didžiulė nepasitenkinimo audra. Politikas nurodė, kad gamintojas niekada netikrino, kiek efektyviai jo siūlomas preparatas saugo nuo koronaviruso perdavimo, o tikrąjį vakcinų poveikį atskleidė tik realūs duomenys.

 

Viskas buvo žinoma

Prieš keletą dienų savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter" R.Rosas rašė: „Europos Parlamente vienas iš „Pfizer" direktorių man ką tik prisipažino: įvedimo į rinką metu nebuvo bandytas vakcinos efektyvumas viruso perdavimo sustabdymui. Taip panaikinamas „kovido" paso teisinis pagrindas. „Skiepytis dėl kitų" visada buvo melas. Vienintelis „kovido" paso tikslas: priversti žmones pasiskiepyti".

Minėtas įrašas sulaukė pačių įvairiausių vertinimų ir komentarų. Savo nuomonę išsakė ir ne kartą radikaliai skiepų klausimais pasisakęs hematologas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Eduardas VAITKUS. Tik kiek netikėtai profesorius stojo „Pfizer" pusėn.

„Aš dar prieš dvejus metus, 2020 metų rugpjūčio mėnesį, mitinge Vilniuje viešai pasakiau, kad koronaviruso jokiomis vakcinomis sustabdyti nepavyks ir mums teks išmokti su juo gyventi.

Juk akivaizdu, kad jeigu 30-40 proc. atvejų šis virusas nesukelia jokių klinikinių simptomų, tai išnaikinti jo nepavyks. Visada bus viruso nešiotojų. Bet tuometinė Lietuvos valdžia - verygos ir skverneliai, - elgėsi taip, lyg virusas galėtų išnykti... Tik tam reikia karantino, tik reikia „stebuklingos" vakcinos. Buvo paskelbta, kad šis virusas yra mirtina problema. Ir todėl Europos Sąjunga farmacijos įmonėms skyrė subsidijas - šimtus milijonų eurų, - kad jos sukurtų skiepus.

Taip pat buvo numatyta, kad, jeigu skiepų sukurti ir nepavyktų, pinigų vis tiek nereikėtų grąžinti. Įmonės visgi sukūrė skiepus bei pradėjo klinikinius tyrimus, kad parodytų jų efektyvumą. Įvertinus tai, nesuprantu, kodėl šiandien „Pfizer" yra puolamas ir jam žeriami priekaištai. Juk „Pfizer", o taip pat ir visi kiti vakcinų gamintojai, niekada ir neteigė, kad jų vakcina užkerta kelią viruso plitimui", - nemalonią tiesą priminė profesorius.

Jis patikslino, kad „Pfizer" klinikinio tyrimo tikslas nebuvo skirtas ištirti viruso plitimo klausimą.

„Tyrimas nebuvo skirtas tam, kad nustatytų, ar paskiepytieji gali toliau platinti virusą. Tai buvo akivaizdu dar prieš pradedant klinikinį vakcinų tyrimą. Tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti, ar paskiepytiems rečiau atsiranda klinikinių peršalimo ligos (COVID-19) požymių, kurie būtų patvirtinti panaudojant PGR testus. Kitaip sakant, ar po paskiepijimo sumažėja klinikinių COVID-19 atvejų. Atlikus klinikinį tyrimą, „Pfizer" nustatė - sumažėja. Gamintojas pateikė šiuos klinikinio tyrimo duomenis ir to užteko vakcinoms užregistruoti, - patikslino E.Vaitkus. - Tiesa, vėlesnė įvairių šalių valdžių vykdyta politika - galimybių pasai, Konstitucijos laužymas, žmonių teisių ribojimai ir diskriminacija - buvo politiniai veiksmai. Jie rėmėsi medicininių duomenų interpretacijomis, kurios beveik nebeturėjo ryšio su pradiniais klinikiniais tyrimais. Tai buvo valdžios pasamdytų specialistų, arba tiksliau - „specialistų", rekomendacijos, kuriomis buvo pagrįsta antikonstitucinė ne vienos šalies valdžios politika."

Atkreipė medikas dėmesį ir į kitą svarbų, su minėtais skiepais nuo COVID-19 susijusį, momentą.

„Lietuvos valdžia ir Lietuvos „specialistai" šiandien tyli ir apsimeta, kad autoritetingas medicinos srities leidinys „The British Medical Journal" (BMJ) niekada nepaskelbė straipsnio apie „Pfizer" vakcinos klinikinio tyrimo ypatumus. Šiame straipsnyje buvo aiškiai įvardinta, kad atliekant „Pfizer" klinikinį tyrimą buvo padaryta daugybė klaidų, tyrimas nebuvo aklas, ir iškilo „duomenų integralumo" problema. Tai buvo dokumentuota 3 tyrimo vietose ir BMJ pateikė foto įrodymus, - toliau situaciją analizavo E.Vaitkus. - Šie faktai buvo žinomi Amerikos FDA (JAV maisto ir vaistų administracija), kuri nusiuntė kontrolierius į 9 tyrimo vietas iš 156, tačiau ne į tas 3 vietas, kuriose buvo dokumentuotos tyrimo klaidos. Galiausiai FDA pateikė išvadą - tyrimas atliktas puikiai, vakcinai suteikta pilna (ne laikina) registracija".

Jis priminė, kad BMJ savo straipsnyje paskelbė dar vieną sensaciją.

„Pfizer" klinikiniame tyrime dalyvavo apie 30 000 asmenų ir buvo nustatyta kiek mažiau kaip 200 COVID-19 atvejų. Remiantis tuo buvo paskelbta, kad vakcinos efektyvumas siekia 95 proc. Tačiau, BMJ nurodė, kad tarp klinikinio tyrimo dalyvių dar buvo apie 300 asmenų, kuriems pasireiškė peršalimo ligos simptomai, kuriems reikėjo atlikti PGR testą dėl COVID-19, bet testas jiems nebuvo atliktas, - toliau pasakojo profesorius. - Man yra akivaizdu, kad tokio klinikinio tyrimo rezultatai tampa niekiniais ir jie turėjo keliauti į šiukšlių dėžę. Tačiau šių neatitikimų nepastebėjo nei Amerikos FDA, nei Europos vaistų agentūra (EMA), ir vakcina buvo užregistruota. Be to, „Pfizer" klinikinį tyrimą atliko ne pati, o specialiai tam pasamdyta klinikinių tyrimų agentūra. Taigi, pats gamintojas čia kaip ir niekuo dėtas".

Taip pat „Pfizer" aiškiai pasakė, kad galutines išvadas apie savo vakcinos poveikį paskelbs 2025 m. gruodį.

„Tai kodėl dabar reikia reikšti nepasitenkinimą „Pfizer", o ne žmonėms melavusiais savo politikais, valdininkais, ekspertais? Beje, ne dabartinė, o ankstesnė valdžia, su Sauliumi Skverneliu ir Aurelijumi Veryga priešakyje, Lietuvai užpirko 15 mln. dozių vakcinų ir tai irgi visiems tiko. Atsakingos institucijos buvo informuotos, kad Lietuvai tiek nereikia, tačiau vis tiek pirko. Akivaizdu, kad buvo priimami politiniai sprendimai, tad ir atsakomybės, visų pirma, reikėtų reikalauti ne iš gamintojo, o iš jo preparatus patvirtinusių ir juos dideliais kiekiais pirkusių asmenų", - pabrėžė E.Vaitkus.

Milijardai neištirtiems medikamentams

Profesrius atkreipė dėmesį ir į dar vieną, Lietuvoje mažai žinomą, faktą.

„Amerikoje buvo atliktas tyrimas ir nustatyta bei neseniai paskelbta, kad nuo 2018 iki 2021 metų šalies medicinos draudimo bendrovės išleido 18 mlrd. JAV dolerių vaistams, nors nebuvo atlikta nė vieno klinikinio tyrimo, įrodančio, kad tie vaistai veikia. Tiksliau, tyrimai buvo atlikti, tačiau jie neparodė, kad vaistas yra efektyvus. Netgi priešingai, paaiškėjo, kad jie turėjo nepageidaujamą poveikį, - teigė E.Vaitkus. - „Medicare" (JAV vyriausybinė nacionalinė sveikatos draudimo programa) ir „Medicaid" (JAV federalinė ir valstybinė programa, padedanti padengti sveikatos priežiūros išlaidas ribotas pajamas ir išteklius turintiems asmenims) mokėjo po 6 milijardus JAV dolerių už šiuos neefektyvius vaistus, nes Amerikos FDA juos užregistravo pagreitintos registracijos būdu (kaip ir vakcinas prieš COVID-19). Iš viso tokia pagreitinta registracija buvo suteikta 104 preparatams."

Medikas patikslino, kad iki 2022 -ųjų gegužės 5 d. klinikiniais tyrimais nebuvo patvirtintas 35-ių tokių vaistų efektyvumas, bet tuos vaistus buvo leista naudoti ir mokėti už juos ne milijonus, o milijardus dolerių. Iš visų preparatų jis buvo linkęs išskirti keturis.

„Tai vienas antibiotikas, kuris užregistruotas ir naudojamas nuo 1998 metų, nors jokios informacijos apie jo veiksmingumą nėra. Klinikiniai tyrimai buvo atlikti, bet jie neparodė, kad vaistas yra efektyvus. Analogiškomis sąlygomis nuo 1996 metų parduodami vaistai kraujospūdžiui reguliuoti bei vaistai skirti limfomai gydyti (rinkoje nuo 2009) ir nuo priešlaikinio gimdymo turintys apsaugoti preparatai ( rinkoje nuo 2011 m.), - vardino E.Vaitkus. - Esant tokiai situacijai, gydytojai gali skirti vaistus, kuriuos legalizavo valdininkai, nors nėra jokių duomenų, kad šie vaistai veikia. Nepaisant to, medicinos draudimo agentūros sumoka už juos per metus po 6 mlrd. JAV dolerių. Žmonėms belieka tikėti, kad gydytojas žino, kaip reikia gydyti jo ligą, kad vaistų efektyvumo tyrimai buvo atlikti, kad vaistai yra veiksmingi ir jų cheminė sudėtis tokia, kaip nurodyta ant pakuotės".

Šį pavyzdį jis pateikė iliustruodamas koronaviruso pandemijos istoriją.

„Už nieką neatsakantys „ekspertai" tiek užsienyje, tiek Lietuvoje pasakė, kad vakcinos nuo koronaviruso padeda, o klinikiniai tyrimai atlikti nepriekaištingai. Jais pasirėmusi SAM pripirko šių vakcinų po 6 dozes kiekvienam Lietuvos gyventojui. Skelbdama melagingą informaciją, institucija vertė visus žmones skiepytis net ir tais atvejais, kai potenciali žala buvo didesnė už potencialią naudą.

Deja, atsakingų, kaip paprastai, tokiais atvejais nėra. Net teismuose liudijantys medikai gali sakyti tai, už ką ketvirtakursis medicinos studentas būtų išvarytas iš egzamino, tačiau atsakingiems asmenims tas nekliūna. Ir kol turime tokią situaciją, nereikia stebėtis, kad „Pfizer" ir kiti tuo naudojasi. Jie yra pelno siekiantys verslininkai, tačiau norint, kad šis verslas taptų skaidrus ir nekenktų žmonėms, pirmiausia reikia atsakomybėn traukti ne gamintojus, o jiems kelius į rinkas atveriančius veikėjus", - apibendrino E.Vaitkus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
353
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (531)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s