respublika.lt

Kaip atsirado valdžios simbolis - karūna

(19)
Publikuota: 2022 lapkričio 14 16:20:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Istoriškai karūnuojami aukštieji asmenys buvo tik tam, kad išsiskirtų iš minios. Šiais laikais karūnos ypatingomis progomis puošia ir karalienių, ir gražuolių galvas. EPA-Eltos nuotr.

2023 metų gegužės 6-ąją, jeigu planai nepasikeis, vyks naujojo Dž.Britanijos valdovo, karaliaus Karolio III karūnavimo iškilmės. Šios ceremonijos niuansai plačiajai publikai kol kas neatskleidžiami, o ir pasirengimas jai tik prasideda. Galbūt procesas bus šiek tiek „modernizuotas", nes per tūkstantį metų karūnavimo procedūra Dž.Britanijoje iš esmės nesikeitė. Per pastaruosius 300 metų oficialiai į sostą sėdant naujiems monarchams ir karūna būdavo naudojama ta pati, beje, nuo Karolio II laikų. O kodėl apskritai atsirado karūnavimo tradicija ir kada buvo pagamintos pirmosios karūnos?

 

Kas sugalvojo karūną

Akivaizdus pirminis ant valdovo galvos uždėtos karūnos tikslas - išskirti jį iš minios valdinių, mūšio lauke arba dideliuose susibūrimuose. Gali būti, kad šis skiriamasis ženklas aplinkiniams padėdavo susiorientuoti, jeigu jie, pavyzdžiui, nepažinodavo „svarbiausiojo asmens" iš veido. Panašiai buvo elgiamasi visose pasaulinėse civilizacijose, bet karūnos išvaizda gana smarkiai skirdavosi: ikikolumbinės Amerikos genčių vadai galvas apjuosdavo plunksnomis, o egiptiečiai gamindavo visai kitokio tipo karūnas.

Karūna įvairiose šalyse ir įvairiais visuomenės vystymosi etapais simbolizavo monarcho valdžią.

Iki šiol nėra išlikusio nė vieno senovės Egipto faraonų galvos apdangalo egzemplioriaus, apie faraonų karūnas sprendžiama tik pagal jų atvaizdus ant architektūros ir raštijos paminklų. Viena, raudona Dešreto karūna - Žemutinio Egipto valdovų, kita, baltoji Hedžeto karūna - Aukštutinio Egipto faraonų. Žemes suvienijus, ir karūna tapo dviguba ir gavo Pšento pavadinimą. Kadangi faraonų kapuose tarp kitų ten paliktų daiktų karūnų nebuvo rasta, manoma, kad karūnuojant naują Egipto valdovą, būdavo naudojama ta pati, „pereinamoji" karūna.

Senuosiuose Rytuose karūnos buvo nešiojamos nuo neatmenamų laikų, iš ten tradiciją perėmė ir Antikos laikų valstybės. Karūna puošėsi ir Aleksandras Makedonietis, skelbdamas savo valdžią nukariautose teritorijose. Beje, ir senovės graikai, ir romėnai sugalvojo savas „karūnas", puošdami dievų, valdovų, varžybų nugalėtojų galvas vainikais. Pats žodis corona lotyniškai ir verčiamas kaip „vainikas". O bendra daugeliui kultūrų šio valdžios simbolio ir pasižymėjimo ženklo forma - žiedo - greičiausiai atsirado dėl Saulės kulto, paplitusio daugumoje praeityje gyvavusių civilizacijų.

Viduramžių karūnos

Kadangi karūnos paskirtis buvo išskirti svarbiausią asmenį, ir ją pačią reikėjo paversti unikalia, nepakartojama. Seniausia iš išlikusių iki mūsų laikų karūnų yra Langobardų karūna, vadinama „Geležine", bet čia kalbama ne apie kuklumą ar primityvias gamybos technologijas: tiesiog paauksuotos ir brangakmeniais papuoštos karūnos pagrindas yra siauras geležies lankas, neva pagamintas iš vinies, kuria prie kryžiaus buvo prikaltas Kristus. Geležine karūna, kuri buvo pagaminta, ko gera, V amžiuje, o gal šiek tiek vėliau, 1805 m. buvo karūnuotas ir Napoleonas. Pirmosios europietiškos viduramžių karūnos panėšėjo į Bizantijos vainikus, o dažnai ir būdavo Bizantijos imperatorių dovana. Beveik visi ankstyvųjų viduramžių germanų valdovai karūnuodavosi Karolio Didžiojo karūna, pagaminta X a. pabaigoje imperatoriui Otonui I arba jo sūnui Otonui II.

Karūnų išvaizda po truputį keitėsi - nuo žiedo formos vainikų į karūnas su, kryžių ar lelijų formos dantimis. Joms gaminti buvo naudojami brangieji metalai ir brangakmeniai. Dauguma karūnų pakeitė keletą šeimininkų ir per savo ilgą gyvenimą būdavo perdaromos ar papildomai puošiamos pagal tuometinio valdovo pageidavimą. X-XI a. karūna kaip valdžios simbolis Europoje buvo jau labai paplitęs reiškinys, laikui bėgant panašiais galvos apdangalais, diademomis, pradėjo puoštis ne tik karaliai, bet ir šiek tiek žemesnio rango aristokratai.

Praeities ir ateities karūnavimai

Atskira karūnų rūšis - popiežių karūnos. Nuo XIV a. jos buvo vadinamos tiaromis. Paskutinį kartą popiežiaus tiara buvo naudojama per oficialią ceremoniją 1963 m. - nuo tada popiežiai nebekarūnuojami. O Rusijoje carai puošdavosi ne karūnomis, o „kepurėmis": garsioji Monomacho kepurė pirmą kartą buvo panaudota per Ivano IV žengimo į sostą ceremoniją, o Petro I žmonai Jekaterinai I buvo pagaminta pirmoji imperatoriškoji karūna. Jekaterinai II karūnuoti juvelyrams buvo užsakyta Didžioji imperatoriškoji karūna, kuria buvo karūnuojami visi vėlesni imperatoriai. Šedevras buvo sukurtas vos daugiau kaip per du mėnesius, jam sunaudota apie 5 tūkst. brangiųjų akmenų. Imperatorienėms, imperatorių žmonoms, buvo gaminamos mažesnio dydžio karūnos.

Tarp angliškų karūnų seniausia iš išlikusiųjų laikoma princesės Blanšos arba Palatino karūna, pagaminta 1370 m. Šv. Edvardo karūna atsirado 1661 m. ir iki 1953 m., kai Elžbieta II oficialiai sėdo į Dž.Britanijos sostą, buvo naudojama per karūnavimo ceremoniją. Beje, iš Europos karalysčių tik Jungtinė Karalystė gali iki šiol pasigirti tokia ceremonija, nes panaši praktika egzistuoja tik kai kuriose Rytų šalyse.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
12
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (19)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s