respublika.lt

Penktadienis, tryliktoji: ar tikrai šios dienos reikia bijoti?

(7)
Publikuota: 2022 gegužės 13 07:40:43, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Prietaringi žmonės sugalvoja daug priežasčių bijoti penktadienio, 13-osios: esą Jėzus Kristus buvo nukryžiuotas būtent tokią dieną. Pixabay nuotr.

Daugybė žmonių baiminasi mėnesio 13-osios dienos, išpuolančios penktadienį, nuoširdžiai tikėdami, kad tą dieną jiems gali nutikti blogiausia ir nepataisoma, kad gali užgriūti visos bėdos, kokių tik yra pasaulyje. O skeptikai tik juokiasi iš jų, nes yra įsitikinę, kad visa tai - tik prietarai, atkeliavę iš amžių glūdumos. Kad ir kaip ten būtų, kiekvienas turi teisę šiuo klausimu turėti savo nuomonę. Tačiau pamėginkime prisiminti, iš kur apskritai atsirado „penktadienio, 13-osios" sąvoka ir ko išties reikia tikėtis iš šios dienos.

 

Versijų raizgalynė

„Penktadienio, 13-osios" prietaras įsigalėjo palyginti neseniai, maždaug XIX ir XX amžių sandūroje, kai plačiai paplito daugybės prietaringų žmonių pasakojimai apie įvairiausius nemalonumus ir bloga lemiančius ženklus, su kuriais jie neva susidūrė būtent šią dieną. Terminą „penktadienis, tryliktoji" pasiūlė įvesti dr. Donaldas Dosis (Donald Dossey), kuris šios dienos baimę vertino kaip fobiją. XIX amžiuje Londone buvo įsteigtas „Klubas Nr. 13", kurio nariai nusprendė kovoti su kvailais prietarais. 1894 metų sausio 13-ąją jie nutarė susėsti didelio restorano 13-oje salėje už 13-os stalų po 13 žmonių prie kiekvieno. Vis dėlto prie vieno stalo trylikto žmogaus pritrūko. Vienas klubo narys atsiuntė atsiprašymo raštelį: „Paskutinę akimirką netekau drąsos."

Senovėje žmonės penktadienį laikydavo nepalankia diena, o skaičių trylika vadindavo „velnio skaičiumi". Todėl atseit ir nereikėjo tikėtis ko nors gero dieną, kai sutampa du nesėkmės rodikliai. Jėzaus Kristaus nukryžiavimo diena taip pat buvo penktadienis, tryliktoji mėnesio diena.

Viena iš prietaro kilmės versijų grindžiama Viduramžių epochos įvykiais, kai „juodasis penktadienis" buvo laikomas raganų ir kerėtojų diena. Iš istorinių versijų bene įtikimiausia yra susijusi su Tamplierių ordino likimu. Panoręs užvaldyti jo turtus, Prancūzijos karalius Pilypas IV 1307 m. spalio 13-ąją, penktadienį, išleido įsaką dėl ordino narių ir jo vadovų suėmimo. Visi riteriai buvo žiauriai kankinami ir vėliau sudeginti. Po 7 metų Paryžiuje buvo gyvas sudegintas paskutinis Tamplierių ordino magistras, kuris prieš mirdamas prakeikė visą Kapetingų dinanstijos karaliaus, kuris stebėjo jo egzekuciją, šeimą. Apie tamplierius ir jų lobius iki šiol pasakojama daugybė legendų, o datos ir savaitės dienos derinys - penktadienis, 13-oji - įgijo demonišką reikšmę. Tiesa, daugelis mokslininkų tamplierių versijos nevertina rimtai.

Reikia paminėti ir ekstravagantiškojo finansininko ir rašytojo Tomo Losono (Thomas Lawson) kūrinį „Penktadienis, tryliktoji", kuris buvo labai populiarus 1907 metų pabaigoje, bet mūsų laikais jau yra užmirštas. Romane pasakojama apie įvykius fondų biržoje ir su ja susijusias machinacijas, o pagrindinė poveikio žmonėms priemonė buvo baimė dėl penktadienio ir skaičiaus „13". Daugelis žurnalistų nusigriebė knygos pavadinimą ir vis minimas spaudoje jis tapo vienu svarbiausių veiksnių, skatinančių „mistinės dienos" baimę.

Tiesa ar pramanas?

Šiuolaikiniame pasaulyje tikėjimas šios dienos mistika neišnyko. Pavyzdžiui, olandų mokslininkų duomenimis, daugelis žmonių šią dieną elgiasi atsargiau ir tvarkingiau, o tai daro teigiamą įtaką jų darbo kokybei. Bet sunku ir nuneigti, kad penktadienį, 13-ąją, dažniau vyksta įvairūs nelaimingi įvykiai.

Klubo ADAC (didžiausias ir autoritetingiausias Vokietijos automobilininkų klubas) duomenimis, penktadienį, 13-ąją, eismo įvykių skaičius daugumoje ES šalių išauga 60 proc. Policininkai teigia, kad penktadieniais įvyksta daugiau vagysčių, apiplėšimų ir nužudymų nei kitomis savaitės dienomis, o kai ateina „juodasis penktadienis" - šis skaičius dar labiau padidėja. Pagausėja ir savižudybių bei lėktuvų katastrofų.

Būtent penktadienį, 13 dieną, buvo suimtas gangsteris Al Kaponė, sugebėjęs papirkti kone visus miesto ir valstijos valdininkus, bet kažkas „nesuveikė" tą „juodąjį penktadienį".

Kompiuterinėje subkultūroje sąvoka „penktadienis, 13-oji" yra siejamas su virusu Jerusalem, kuris pakenkė dešimtims tūkstančių kompiuterių. Jis pasklido būtent penktadienį, 1988 m. gegužės 13 dieną. Daugelis programišių rengia savo atakas taip pat penktadieniais, pažymėtais nelaimingu skaičiumi, kad tai būtų labiau pastebima ir „įeitų į istoriją". Pavyzdžiui, „diena 1234567890" pagal UNIX laiką taip pat sutapo su penktadieniu, 13-ąja, tik 2009 m. vasarį.

Kas gali nutikti penktadienį, 13-ąją?

Žmonės nuo seno su 13-ąja diena, penktadieniu, sieja daugybę lemtingų ženklų ir prietarų, ir nemažai žmonių į tuos perspėjimus žiūri visai rimtai.

Iki šios dienos apsišvietusioje Europoje daugelį pacientų apima paniška baimė, sužinojus, kad jie bus operuojami „juodąjį penktadienį", o daugelis chirurgų perkelia planines operacijas, jei jos yra paskirtos tą dieną, nes tiki, kad chirurginė intervencija nebus sėkminga. Kiti mano, kad penktadienį, 13-ąją, neverta pradėti ką nors naujo, nes nieko gero iš to neišeis, geriau ją paskirti kasdieniniams darbams. Tikima, kad šią „ypatingą" dieną neverta ką nors sodinti, nes augalai blogai augs ir neduos norimo derliaus.

Pasak labai prietaringų žmonių, geriau neplanuoti vestuvių 13-ąją mėnesio dieną, jei ji - dar ir penktadienis, nes santuoka gali būti nesėkminga ir neilgalaikė.

Geriau taip pat susilaikyti nuo tolimos kelionės, kad neištiktų kokia nelaimė ar nemalonumai. Negalima tą dieną galvoti apie ką nors blogo, skolinti pinigų, linksmintis ir vartoti svaiginamuosius gėrimus. Prietaringai tikima, kad dėl viso to žmogus gali patirti finansinių nuostolių, asmeninio gyvenimo bėdų ir kitokių nelaimių.

Nors skaičius „13" nuo seno yra laikomas „velnio tuzinu" ir nelaimingu, daugelis psichologų yra įsitikinę, kad visos problemos ir bėdos, susijusios su nelaiminga data, slypi pačių žmonių požiūryje į šią dieną. Dauguma įspūdžiams jautrių ir lengvatikių žmonių bijosi „juodojo penktadienio", o jeigu žmogus jaučia nerimą, baimę ir tiki „mistine data", greičiausiai jis pats tokiomis mintimis prisišauks nemalonumų. Geriausia tuo laiku galvoti tik apie gera ir ginti šalin blogas mintis.

Kad ir kokie įvykiai vyktų „juodąjį penktadienį", specialistai rekomenduoja stengtis išlaikyti ramybę ir blaivų protą. Neverta pernelyg rimtai žiūrėti į įvairiausius prietarus, nes žmogus pritraukia tai, ko labiausiai bijo. Juk žinome: jei nuolatos lauksime kokių nors nemalonumų, jie būtinai įvyks. O nemalonių įvykių pasitaiko bet kurią savaitės dieną, ne tik penktadienį, ir bet kokią mėnesio dieną, ne tik 13-ąją.

Ir apskritai jokie skaičiai ir jų deriniai negali nulemti žmogaus gyvenimo, taigi nėra reikalo visur įžvelgti mistiką, paslėptą prasmę ir potekstę. Žmogus per gyvenimą vidutiniškai pergyvena 115-120 penktadienių, sutampančių su
13-ąja mėnesio diena.

Per metus „juodųjų penktadienių" gali būti nuo vieno iki trijų. Šiemet jis - vienintelis, 2023 m. jų bus du.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s