respublika.lt

Polas, vienas iš Liverpulio ketvertuko

(4)
Publikuota: 2022 birželio 27 16:45:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Polas Makartnis (pirmas iš kairės) tada, kai „The Beatles“ buvo šlovės viršūnėje. Vikipedijos nuotr.

Serui Džeimsui Polui Makartniui (James Paul McCartney) - britų muzikantui, vienam iš garsiosios grupės „The Beatles" įkūrėjų ir jos nariui - 80. Dabar Polas Makartnis - gyvoji roko muzikos legenda, rašytojas ir prodiuseris. Jis - 18 kartų premijos „Grammy" laimėtojas, riteris ir Britų imperijos ordino kavalierius.

 

P.Makartnis gimė 1942 m. birželio 18 d. Liverpulyje. Polo šeima yra kilusi iš Airijos, mama Merė - katalikė, tėvas Džeimsas - protestantas, bet religijos atžvilgiu tėvai auklėjo sūnų negriežtai. Šeima gyveno kukliai. Kaip prisiminė Polas, televizorius jų šeimoje atsirado tik 1953 m.

1956 m. šeimoje įvyko tragedija - Polas neteko mamos. Jie su tėvu ir broliu liko vieni. Nors ir uždirbdamas kukliai, tėvas daug laiko skyrė sūnums lavinti, vedžiojo juos į koncertus ir skambino pianinu namuose. Kad ir labai taupydamas Dž.Makartnis sugebėjo vaikams sukurti jaukius namus. Be to, broliai pradėjo aktyviai uždarbiauti. Polas labai greitai išmoko bendrauti su žmonėmis ir tapo smulkiu komivojažieriumi. Dėl tėvo auklėjimo Polas visada buvo nepaprastai taupus ir santūrus, todėl vėliau šou verslas jam neapsuko galvos, jis neįklimpo į narkotikų liūną ir nedarė kvailų klaidų. Kai Polui sukako 14 metų, tėvas jam padovanojo nenaują trimitą, kurį vaikinukas iškart iškeitė į akustinę gitarą (kaip pats aiškino savo biografijose, „su tuo daiktu burnoje jis nebūtų galėjęs dainuoti"). Kadangi Polas buvo kairiarankis, gitaros stygas jis pritvirtino atvirkščia tvarka. Nuo tada jis pasinėrė į muziką, ir šis pomėgis padėjo jam išgyventi šeimos dramą.

Bitlai

P.Makartnio mokyklos draugas, kuris grojo Dž.Lenono (John Lennon) grupėje „The Quarrymen", Polą kartą pakvietė į šio kolektyvo pasirodymą Voltone. Po koncerto išgirdę, kaip groja Polas, muzikantai jį priėmė į Dž.Lenono grupę. Netrukus vaikinai artimai susidraugavo. Nors šiai draugystei nepritarė jų šeimos, Dž.Lenonas ir P.Makartnis kartu pasuko į kūrybą, tapdami garsiausiu dainų kūrėjų duetu roko muzikos istorijoje. Netrukus P.Makartnis į grupę atsivedė savo bičiulį Džordžą Harisoną (George Harrison), ir taip beveik galutinai susiformavo grupės sudėtis. 1960 m. „Quarrymen" pakeitė pavadinimą į „The Silver Beatles", o vėliau pavadinimas susitraukė į visiems įprastą „The Beatles". O toliau - jau „The Beatles" istorija...

Išleidę albumą „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club", bitlai iš paprastos roko grupės perėjo į lygą muzikantų, įnešusių reikšmingą įnašą į muzikos istoriją. Albumas buvo pirmiausia P.Makartnio projektas, ir ši plokštelė tapo viena garsiausių roko muzikos istorijoje. 1968 m. „The Beatles" išleido „Baltąjį albumą", kuris pateko į Gineso rekordų knygą kaip XX a. greičiausiai išpirktas muzikinis albumas. Faktiškai visos Polo dainos iš šio albumo tapo roko klasika. 1968 m. rugpjūčio 30-ąją buvo išleistas singlas „Hey Jude", viena garsiausių P.Makartnio dainų, įrašyta su 40 simfoninio orkestro muzikantų. Singlas tapo pasauliniu bestseleriu, jo bendras tiražas 1968 m. siekė 6 mln. egzempliorių.

1969 m. paaštrėjo grupės narių nesutarimai. Dž.Lenonas pareiškė, kad jo kūrybinė sąjunga su P.Makartniu išsisėmė. Tokioje įkaitusioje atmosferoje grupė baigė įrašinėti paskutinį albumą „Abbey Road", o 1969 m. gruodžio 31-ąją P.Makartnis pradėjo teismo procesą dėl grupės „The Beatles" veiklos nutraukimo.

Solinė karjera

Nutraukęs bendradarbiavimą su Dž.Lenonu ir „The Beatles", Polas Makartnis paniro į depresiją ir vienas apsigyveno Škotijos vakaruose. Ten jis pirmą kartą įjunko į narkotikus ir pradėjo piktnaudžiauti alkoholiu. Polas taip aprašė tą laikotarpį: „Tai buvo beprotiška mano gyvenimo atkarpa, daugelis dalykų, kaip man atrodė, prarado prasmę... Viduje buvo tuštuma. Įsiminiau šią naktį: eidamas gulti pasijutau itin prastai. Susapnavau seniausiai mirusią mamą, kuri tarė: „Tegu viskas taip ir bus; nesijaudink, viskas susitvarkys." Pajutau didžiulį palengvėjimą. Ir parašiau „Let it Be". Tas sapnas mane išgelbėjo, kai stovėjau ant bedugnės krašto."

Atsigavęs P.Makartnis išleido pirmą solinį albumą, tris savaites karaliavusį hitparado viršūnėje ir dukart tapusį platininiu. P.Makartnis įkūrė grupę „Wings", su kuria koncertavo iki 1980 m. Reikia pasakyti, kad solinės karjeros metais P.Makartnis pasiekė ne mažiau, negu būdamas legendinio Liverpulio ketvertuko nariu. Jis reguliariai leido labai kokybiškos muzikos albumus, kurių su malonumu klausydavosi „bitlomanai". 1977 m. singlas „Mull of Kintyre" tapo P.Makartnio solinės karjeros viršūne. D.Britanijoje plokštelė viršijo absoliučiai visus - tarp jų ir „The Beatles"- rekordus. Tada P.Makartnis tapo daugiausiai uždirbančiu planetos muzikantu.

Jau iširus „Beatles", 1974 m. P.Makartnis ir Dž.Lenonas kartą drauge pasirodė scenoje ir atliko „Midnight Special". Bet Polo ir Džono santykiai liko įtempti. Jie dažnai susiskambindavo, tačiau kalbėdamiesi dažnai susibardavo, paprastai dėl Dž.Lenono ūmaus būdo. 1980 m. vasarą muzikantai svarstė idėją vėl susiburti: jei ne visiems bitlams, tai nors atgaivinti P.Makartnio ir Dž.Lenono duetą. Paskutinį kartą buvę draugai kalbėjosi 1980 m. rugsėjį. Dž.Lenono žūties dieną P.Makartnis kūrė dainą „Rainclouds". Žinia apie Džono mirtį jį sukrėtė iki širdies gelmių.

Vėlesnė P.Makartnio kūryba sulaukdavo prieštaringų publikos ir muzikos kritikų įvertinimų. Albumus, mėnesius išlikdavusius hitparadų viršūnėse, keisdavo plokštelės, kurias spauda kiekvieną kartą tituluodavo „blogiausia per P.Makartnio karjerą". 1997 m. albumas „Flaming Pie" buvo nominuotas „Grammy", o pats Polas „už įnašą į muzikos vystymąsi" pelnė riterio titulą.

Tik faktai

* Būsimoji pasaulio muzikos legenda dukart dalyvavo atrankoje į chorą ir abu kartus nebuvo priimtas. Jau tapęs vienu sėkmingiausių muzikantų per visą istoriją, P.Makartnis sukūrė savo pirmąjį simfoninį kūrinį „Liverpulio oratorija", o ją atlikti ėmėsi Karališkasis Liverpulio filharmonijos orkestras ir tas pats berniukų choras, į kurį P.Makartnis nebuvo priimtas vaikystėje. Įdomu, kad oratorija klausytojams buvo pristatyta bažnyčioje, į kurią, tiksliau, į kapines prie jos, P.Makartnis bėgdavo iš pamokų degintis ant antkapių plokščių.

* P.Makartnis įrašė penkis klasikinės muzikos diskus, įskaitant muziką baleto spektakliui „Ocean's Kingdom".

* P.Makartnis nuo vaikystės klausydavosi F.Sinatros ir 14-os net parašė jam skirtą dainą. 1977 m., kai P.Makartnis tapo superžvaigžde, F.Sinatra paprašė sukurti jam naują kompoziciją. Bitlas įrašė savo vaikišką kūrinį, bet F.Sinatrai daina įspūdžio nepadarė.

* P.Makartnio talentai neapsiriboja vien muzika. Polas - patyręs dailininkas. 1999 m. P.Makartnis pirmą kartą eksponavo savo paveikslus (tarp jų ir Dž.Lenono, E.Vorholo ir D.Buvio portretus) Zigeno mieste (Vokietija). Pirmoji Didžiojoje Britanijoje P.Makartnio darbų paroda buvo atidaryta Bristolyje, kurioje buvo išstatyta 500 drobių. Iki tol P.Makartnis - kaip ir Dž.Lenonas - įsivaizdavo, kad „tapyti paveikslus leidžiama tik baigusiems meno akademiją".

* P.Makartnis, įkvėptas vietų, kuriose dažnai lankydavosi vaikystėje, gamtos grožio, sukūrė Meno salos specialios pašto ženklų serijos dizainą.

* Dėl pomėgio eksperimentuoti P.Makartnis kartais vadinamas sunkiojo metalo žanro pionieriumi, o daina „Helter Skelter" - viena pirmųjų šio stiliaus kompozicijų.

* 1979 m. P.Makartnis pateko į Gineso rekordų knygą kaip sėkmingiausias visų laikų kompozitorius ir atlikėjas ir buvo apdovanotas unikaliu disku iš reto brangaus metalo - rodžio.

* Neskaitant garbės statulėlių ir ypatingų apdovanojimų, P.Makartnis 18 kartų buvo įvertintas „Grammy" premija, 7 iš jų gavo su „The Beatles". Muzikantas buvo dukart priimtas į Rokenrolo šlovės muziejų - solo ir su bitlais.

* Pagrindiniu multiinstrumentalistu tarp bitlų yra laikomas Dž.Harisonas, kuris meistriškai grojo 27 instrumentais. Bet ir P.Makartnis neapsiriboja vien gitara. Jis dar puikiai groja ir mušamaisiais.

* Polas vienas pirmųjų pradėjo atvirai kalbėti apie narkotikus ir viešai pripažino, kad eksperimentai su draudžiamomis medžiagomis buvo ne geriausia idėja. Skandalą, kai Tokijo oro uoste įkliuvo su 225 g marihuanos, jis vadina didžiausia kvailyste savo biografijoje. Po 10 parų Japonijos kalėjime muzikantas buvo deportuotas į gimtinę. Seras Polas teigia, kad jam labai pasisekė, nes jis netapo priklausomas nuo heroino ir laiku nutarė atsisakyti kokaino.

* Nepaisant tokių prieštaringų biografijos puslapių, Polas Makartnis yra Niujorko policijos garbės detektyvas.

* Režisierius F.Dzefirelis Polui siūlė suvaidinti pagrindinį vaidmenį garsiojoje 1968 m. „Romeo ir Džuljetos" ekranizacijoje.

* 2018 m. P.Makartnis buvo paklaustas, kurią kito atlikėjo dainą jis būtų norėjęs sukurti pats. Jis išsirinko Stingo „Fields of Gold". O geriausiu muzikantu iš visų, su kuriais teko dirbti, išskyrus „The Beatles" narius, jis įvardijo Stivį Vonderį (Stevie Wonder).

* Savo pirmąjį „Oskarą" P.Makartnis gavo 1979 m. už dokumentinį filmą „Let It Be" apie to paties pavadinimo bitlų albumo įrašinėjimą. Vėliau jis dar dukart buvo nominuotas premijai už dainą „Live and Let Die" filmui apie Džeimsą Bondą „Gyvenk ir leisk mirti" ir dainą fantastinei melodramai „Vanilinis dangus".

* Solinės karjeros metais P.Makartnis plačiai pagarsėjo kaip judėjimo už gyvūnų teises aktyvistas ir vegetarizmo šalininkas.

* P.Makartnis - futbolo klubo „Everton" aistruolis. 2012 m. jis sutiko tapti Urugvajaus futbolo klubo „Liverpool", pavadinto jo gimtojo miesto vardu, garbės nariu.

* Polas buvo tris kartus vedęs ir turi 4 vaikus: tris su pirmąja žmona Linda ir dukrą iš santuokos su Hitera Milz (Heather Mills). Taip pat jis įsivaikino Lindos dukrą iš pirmosios santuokos. 2011 m. seras Polas susituokė su verslininke Nense Ševel (Nancy Shevell).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s