respublika.lt

Tas ilgas ilgas gyvenimas: du pasauliniai karai, dvi pandemijos, 10 Romos popiežių

(23)
Publikuota: 2023 kovo 04 16:19:40, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Prancūzė vienuolė sesuo Andrė mirė likus 25 dienoms iki 119-ojo gimtadienio. Youtube.com stopkadras

Kai pasaulio spauda pranešė, jog sausio 17-ąją mirė seniausia planetos gyventoja, prancūzė vienuolė sesuo Andrė (pasaulietinis vardas Liusilė Randon), iki 119-ojo ilgaamžės gimtadienio buvo likusios 25 dienos.

 

Liusilė Randon (Lucile Randon) gimė 1904 m. vasario 11 dieną - tais pačiais metais, kai pradėjo veikti Niujorko metro ir likus dešimtmečiui iki Pirmojo pasaulinio karo pradžios. Ji užaugo protestantų hugenotų šeimoje Prancūzijos pietuose, Aleso miestelyje. Šeimoje, be jos, augo dar trys berniukai. Kaip pasakojo ilgaamžė, vienas ryškiausių jos vaikystės prisiminimų buvo dviejų brolių grįžimas namo pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui.

Mergaitė anksti pradėjo dirbti. Būdama 20-ies, ji tapo guvernante vienoje Marselio šeimoje, o po ketverių metų ją guvernante ir mokytoja pasamdė garsi Pežo šeima Versalyje. Vėliau ji persikėlė į Paryžių ir dirbo su vaikais iki 1944 m. 1923 m. būdama 19-os, ji perėjo į katalikybę, o 1944 m. prisijungė prie katalikiško „Gailestingųjų seserų" ordino, savo vyriausiojo brolio garbei pasivadindama seserimi Andrė.

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui ji išvyko į misiją Viši miesto ligoninėje, kur slaugė našlaičius ir senus žmones ir darbavosi ten 28 metus, vėliau dirbo ligoninėje Dromo mieste. Baigusi aktyvią veiklą ordine, sesuo Andrė 1979 m. persikėlė į vienuolyną Savojos mieste, kur gyveno 30 metų. Kai gailestingajai seseriai sukako 75-eri, ji, nors ir buvo laikoma pensininke, misijos padėti kitiems neatsisakė ir triūsė iki 100-ojo gimtadienio, tiesa, ne visą darbo dieną. Sulaukus 105 metų dėl sveikatos problemų tarnystės teko atsisakyti ir persikelti į senelių namus Tulone.

Jos ilgaamžiškumo paslaptis

Suprantama, kad metams bėgant niekas neina jaunyn ir sveikyn. Iki 2010 m. sesuo Andrė visiškai apako ir buvo priversta judėti tik neįgaliojo vežimėlyje. Per Covid-19 pandemiją ji ne šiaip pasveiko po ligos - sirgo be simptomų. Senelių namų darbuotojams ji sakė, kad visiškai nebijo mirti, nes šiame gyvenime jau padarė viską, ką galėjo.

Žurnalistai visada labai domėdavosi Liusilės Rendon sveikatos ir ilgaamžiškumo paslaptimi. O ji, pasirodo, visai paprasta - darbas. „Žmonės sako, kad darbas žudo, o mane darbas palaikė, aš dirbau, kol sulaukiau 108 metų. Žmonės turi padėti vieni kitiems ir mylėti vieni kitus, o ne nekęsti. Jeigu mes dalintumėmės visu tuo, viskas būtų daug geriau".

Net apakusi ir vežimėlyje Liusilė Randon padėdavo kitiems, už ją jaunesniems senelių namų gyventojams. Sesuo Andrė nesutiko leisti ištirti jos DNR pavyzdžių, pareiškusi, kad jos ilgaamžiškumo paslaptį „žino tik Dievas".

Istorijos dalyvė

Liusilė Randon buvo daugybės reikšmingų istorinių įvykių, kurie daugumai žmonių yra ne daugiau kaip žodžiai istorijos vadovėlyje, liudininkė. Kai prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas, ji buvo jauna mergina. Liusilė išgyveno baisią ispaniškojo gripo epidemiją, pražudžiusią milijonus žmonių. Antrasis pasaulinis karas taip pat nepalaužė jos dvasios. Vienuolė sakydavo, kad jai teko padėti tiek sužeistų ir suluošintų kareivių, kad jai atrodo, jog šiame gyvenime matė tik karus ir mūšius.

Su 118-uoju gimtadieniu seserį Andrė asmeniškai pasveikino Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron). Jos gyvenime jis - 18-asis šalies prezidentas. Vienuolė pergyveno dešimtį Romos popiežių. Per savo gimtadienį 2019 m. ji gavo asmeninį laišką ir pašventintą rožinį iš Romos popiežiaus Pranciškaus. Tais pačiais metais sesuo Andrė tapo Tulono miesto garbės piliete.

Užuojautą dėl seniausios Žemės gyventojos mirties išreiškė Ginesų rekordų knygos vyriausiasis redaktorius Kreigas Glendėjus (Craig Glenday). „Kaip neįtikėtina, kad kvėpavome tuo pačiu oru su žmogumi, kuris gimė praėjus vos porai mėnesių po pirmojo brolių Raitų skrydžio... Jos tėvynėje Prancūzijoje Sezanas vis dar tapė, Matisas dar nebuvo surengęs personalinės parodos, o Žanas Polis Sartras dar nebuvo gimęs! Sunku įsivaizduoti, kad kažkas, gimęs prieš patentuojant plastiką, užtrauktukus ar net liemenėles, gyveno iki XXI amžiaus ir buvo pakankamai stiprus, kad įveiktų Covid-19", - sakė K.Glendėjus.

Sesuo Andrė tapo seniausia planetos gyventoja 2022 m. kovą, mirus ankstesnei rekordininkei 119 metų Kane Tanakai iš Japonijos. Dabar šis vardas priklauso ispanei ilgaamžei Marijai Branjas Morerai (Maria Branyas Morera), gimusiai 1907 m. kovo 4 d. Ilgiausiai Žemėje Gineso rekordų knygos duomenimis gyveno prancūzė Žana Luiza Kalman (Jeanne Louise Calment), kuri mirė 1997 m., sulaukusi 122 metų. Tarp vyrų ilgiausiai gyveno Dziroemonas Kimura (Jiroemon Kimura) iš Japonijos, kuris mirė 2013 m. būdamas 116-os.

Kaip gyventi ilgiau šimto metų?

Tarptautinėje duomenų bazėje, kurioje yra sukaupti duomenys iš 215 šalių, yra įrašyti 138 žmonės, peržengę 110 metų amžiaus ribą. Pasaulyje dabar smarkiai daugėja žmonių, kurie yra vyresni kaip 100 metų. Kas jiems yra bendra?

Paprastai manoma, kad ilgaamžiškumas - turtuolių arba asketiškų atsiskyrėlių dalia. Tokią nuomonę paneigia mažytė, neturtinga Centrinės Amerikos šalis Kosta Rika. Joje sparčiai gausėja šimtamečių, valstybė Vakarų pusrutulyje užima antrąją vietą po Kanados ir Čilės pagal ilgą gyvenimo trukmę - 80,2 m. Ypač Kosta Rikoje išsiskiria Nikojos pusiasalis, įeinantis į vieną iš penkių „mėlynųjų zonų" - vietų su anomalia ilgaamžių koncentracija. Vidutinis jų amžius - 102 metai. Visi gyvena žemiau skurdo ribos, pašalpos ar pensijos neviršija 135 JAV dolerių. Tik apie pusė jų moka skaityti ir rašyti. Daugumai Nikoja - gimtinė, jie čia gyveno visą laiką, vadinasi, aplinka, mitybos įpročiai, veiklos pobūdis ir apskritai gyvenimo sąlygos buvo daugmaž vienodos.

Tyrinėtojai iš JAV drauge su gerontologais domėjosi socialiniais, psichologiniais ir kultūriniais veiksniais, bendrais įvairių šalių ilgaamžiams. Tarp asmenybės bruožų, kurie padeda peržengti šimto metų ribą, jie mini išmintį, atsparumą likimo smūgiams ir optimizmą. Daugelis šimtamečių gyvena regionuose, kuriuose yra stipri tradicinė kultūra.

Penkios „mėlynosios zonos" - tai Loma Linda Kalifornijoje, Nikoja Kosta Rikoje, Sardinijos sala Italijoje, Ikarija Graikijoje ir Okinava Japonijoje. Mėlynosiomis jos buvo pavadintos pagal spalvą pieštuko, kuriuo demografai apibrėžė Sardiniją, kai suprato, kad jos gyventojai šimto metų sulaukia dešimt kartų dažniau negu JAV. Keturios iš šių penkių zonų yra geografiškai izoliuotos. Ten yra labai stiprios šeimos ir bendruomenės tradicijos, žmonės paprastai būna fiziškai aktyvūs, nenusėdi vietoje, jų mitybos pagrindas - augalinis maistas, o gyvenimo būdas padeda atsikratyti streso.

Sardinijoje vyrai daugiausia gano gyvulius ir per dieną akmenuotais kalnų šlaitais nueina daugiau kaip 8 km. Nekeista, kad sala yra lyderė pagal stipriosios lyties ilgaamžių skaičių. Išsiskiria Loma Linda JAV. Mieste yra daug Septintosios dienos adventistų bažnyčios šalininkų, kurie gyvena pagal griežtas taisykles: laikosi dietos, dažnai būna vegetarai, dirba fizinį darbą ir sportuoja, šeštadieniais ilsisi.

Ilgaamžiai turi daug vienodų įpročių. Jie nuolatos ką nors veikia namuose, vaikštinėja, gamina valgyti, skaito, rašo prisiminimus. Daugelis yra religingi, tiki „kai kuo už mūsų pažinimo ribų". Meldžiasi, medituoja, mankštinasi, vertina liaudies žinias, įskaitant ajurvedą ir kinų mediciną, kuria meną, žaidžia įvairius žaidimus, savanoriauja. Daugelis turi aiškių tikslų ir gyvenimo nuostatų. Japonijoje tam apibūdinti net yra specialus terminas „ikigai" (reiškia malonumą ir gyvenimo prasmę).

Šimtamečių skaičiaus augimas pastebimas visame pasaulyje. Tai Kanados Kvebeko provincijos pavyzdžiu vaizdžiai pademonstravo Monrealio universiteto mokslininkai. Surašymų duomenimis iki 1930 metų jų skaičius kasmet būdavo maždaug vienodas, o po 1970 -ųjų prasidėjo augimas. 2016 m. tokių priskaičiuota 1757, ir visi - beveik vienos moterys. XXI a. pradėjo sparčiai didėti ne tik šimtamečių, bet ir „superilgaamžių" skaičius - sulaukusių 105 ir 110 metų. D.Britanijos nacionalinio statistikos biuro duomenimis 2019 m. šalyje buvo priskaičiuojama daugiau kaip 600 tūkst. žmonių nuo 90 m. ir vyresnių. Moterų buvo dvigubai daugiau negu vyrų (kol kas lytis - vienas pagrindinių ilgaamžiškumo veiksnių), iš viso 13 300 šimtamečių. Pagal ilgaamžių skaičių pirmauja Velsas. Neatmesdami kitų veiksnių, staigų šimtamečių skaičiaus augimą britų ekspertai sieja su „kūdikių bumu" po Pirmojo pasaulinio karo.

O Čikagos universiteto statistikos centro specialistai nustatė sezoną, kada dažniausiai gimsta ilgaamžiai. Pikas - gimusieji nuo rugsėjo iki lapkričio, nuosmukis - kovą, gegužę ir liepą. Jokios astrologijos čia nereikia: epidemiologai gimimo mėnesį laiko vienu iš aplinkos komponentų, darančiu įtaką nėštumo metu ir kūdikystėje (saulės spindulių kiekis, oro temperatūra, atsparumas infekcijoms).

Kitame darbe autoriai vardija išskirtinio ilgaamžiškumo veiksnius. Tarp jų svarbiausias - paveldimumas. Jeigu tėvai gyveno ilgai, labai tikėtina, kad toks likimas laukia ir vaikų. Nors tyrinėtojų nuomone, sveika gyvensena ir aplinkos sąlygos yra svarbesnės už genetiką. Kitaip yra sunku paaiškinti, kodėl ilgaamžiais kai kada tampa abu sutuoktiniai. Dar vienas veiksnys - motinos amžius jai gimdant. Kuo jaunesnė motina, tuo daugiau ilgaamžių tarp vaikų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
27
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (23)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s