Publikuota: 2023 kovo 24 12:05:29, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Ketvirtadienį aštuoniais mačais C, J ir H grupėse prasidėjo atranka į 2024 m. futbolo Europos čempionatą. Startas ypač nudžiugino Anglijos sirgalius, nes jų palaikoma rinktinė išvykoje 2:1 įveikė italus ir revanšavosi už pralaimėjimą 2021 m. Europos čempionato finale. Rungtynės, kuriose Portugalija namie 4:0 sutriuškino Lichtenšteiną, buvo pažymėtos Krištiano Ronaldo (Cristiano Ronaldo) rekordais.

C grupės mače Neapolyje anglai pergalės pamatus paklojo pirmajame kėlinyje. 13 min. įvartį įmušė Deklanas Raisas (Declan Rice), 44 min. 11 metrų baudinį realizavo Haris Keinas (Harry Kane). Nors 56 min. Mateo Retegui sušvelnino rezultatą, anglai išsaugojo persvarą ir bent iš dalies atsiskaitė su italais už Londone vykusį 2021 m. čempionato finalą, kurį pralaimėjo po baudinių serijos. Nesutrukdė ir tai, kad 80 min. už antrą geltoną kortelę iš aikštės buvo pašalintas gynėjas Liukas Šo (Luke Shaw).

„Puikiai sužaidėme pirmąjį kėlinį, bet antrajame buvo labai sunku. Parodėme du skirtingus veidus. Pirmoje pusėje kontroliavome žaidimą, rezultatas prieš pertrauką galėjo būti ir 3:0. Antrojo kėlinio pradžioje priėmėme blogus sprendimus ir padėtis pasikeitė. Kai atsidūrėme mažumoje, išlikome vieningi. Kovojome, kentėjome ir pasiekėme istorinę pergalę", - sakė anglų treneris Garetas Sautgeitas (Gareth Southgate), kuriam tai buvo 50-oji pergalė prie „Trijų liūtų" komandos vairo. Italijoje anglai nebuvo laimėję nuo 1961 m.

Rungtynės buvo ypatingos H.Keinui, kuris tapo rezultatyviausiu visų laikų Anglijos rinktinės žaidėju. Įvartis Neapolyje puolėjui tapo 54-uoju nacionalinės komandos sudėtyje. H.Keinas aplenkė Veiną Rūnį (Wayne Rooney).

Italai Europos čempionato atrankos atidarymo rungtynes pralaimėjo pirmą kartą nuo 1974 m. „Pirmajame kėlinyje turėjome būti atidesni. Antrajame dominavome ir galbūt nusipelnėme lygiųjų. Dabar esame nusivylę, bet atrankoje dar laukia ilgas kelias", - svarstė Italijos rinktinės treneris Roberto Mančinis (Roberto Mancini). Kitame C grupės mače Šiaurės Makedonija namie 2:1 įveikė Maltą.

J grupės mače Lisabonoje portugalai pasismagino sutrypdami Lichtenšteino vienuolikę. 8 min. įvarčių sąskaitą atidarė Žoao Kanselo (Joao Cancelo), 47 min. rezultatą padvigubino Bernardo Silva, o galutinai reikalus sutvarkė K.Ronaldo. 38-erių veteranas 51 min. realizavo 11 metrų baudinį, o 63 min. pelnė paskutinį rungtynių įvartį.

K.Ronaldo pasirodė starto sudėtyje ir iškart pagerino pasaulio rekordą. Puolėjui tai buvo 197-osios rungtynės nacionalinėje komandoje, pagal šį rodiklį jam neprilygsta joks futbolininkas. Iki mačo Lisabonoje portugalas dalinosi rekordu su katariečiu Baderu Al Mutava. K.Ronaldo ir iki tol buvo rekordininkas pagal rinktinėse įmuštų įvarčių skaičių, o Lisabonoje jis pasiekė simbolinę 120 įvarčių ribą.

„Prasidėjo naujas atrankos ciklas. Labai svarbu, kad futbolininkai rodytų atsidavimą nacionalinei komandai ir naudotųsi savo patirtimi. K.Ronaldo tai turi - labai daug patirties ir milžinišką atsidavimą komandai", - teigė naujasis Portugalijos rinktinės treneris Roberto Martinesas (Roberto Martinez).

Kitose J grupės rungtynėse Bosnija ir Hercegovina namie 3:0 sutriuškino Islandiją, o Slovakija savo aikštėje sužaidė 0:0 su Liuksemburgu. H grupėje Danija namie 3:1 nugalėjo Suomiją, Šiaurės Airija išvykoje 2:0 įveikė San Mariną, o Slovėnija svečiuose 2:1 privertė pasiduoti Kazachstaną.

Lietuvos rinktinė penktadienį vakare Belgrade žais G grupės rungtynes su Serbijos nacionaline komanda.