Į „Vakaro žinių" redakciją kreipėsi Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininko pavaduotoja Nijolė ORENTAITĖ, kuri nurodė, kad niekaip nepavyksta išsiaiškinti, kodėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nenori pasirūpinti iki odontologų negalinčiais nuvykti žmonėmis. SAM žada, kad šiemet padėtis pasikeis.
N.Orentaitė patikslino, kad buvo atvykusi į Seimą, kur susitiko su keliais seimūnais. Pastarieji jai patarė visus klausimus institucijoms pateikti raštu. Taip ir buvo padaryta - užklausos raštu pateiktos tiek SAM, tiek Seimo nariams - Antanui Matului, Justui Džugeliui bei Antanui Vinkui.
„Užklausos dėl pagalbos namuose teikimo buvo išsiųstos ganėtinai seniai, tačiau nei parlamentarai, nei institucija į jas neatsakė. Kadangi kitaip esame negirdimi, maloniai prašyčiau viešai paklausti minėtų politikų ir ministro Arūno Dulkio, kodėl Lietuvos gyventojams nėra perkami specializuoti autobusiukai, sudarantys galimybę odontologijos paslaugas teikti namuose? Kodėl ministras nėra paruošęs aprašo, leidžiančio odontologams namuose lankyti sunkiai sergančius žmonės, kurie turi ir odontologinių problemų? - klausimus žėrė visuomenininkė. - c ir kelios odontologų komandos. Jame būna sumontuota visa reikiama įranga, leidžianti suteikti pagalbą, protezuoti ir gydyti".
N.Orentaitė patikslino, kad šiai dienai vienintelė Alytaus savivaldybė turi tokį transportą, kai, tarkim, Latvijoje dirba 16 specializuotų autobusiukų. Jos turima informacija, įsigyti specializuotą transportą žadėjo ir Kauno rajono savivaldybė, tačiau tas klausimas iki šios dienos nepasiekė savivaldos darbotvarkės.
„Beje, problemų, su kuriomis susiduria pensininkai bei neįgalieji, yra ir daugiau. Kas 3 metai iš Ligonių kasų vienam asmeniui skiriama 670 eurų, tačiau už tokius pinigus maža ką galima odontologijoje padaryti, nes viskas smarkiai pabrango. Paruošiau raštus ir peticiją, kad Ligonių kasos skirtų bent 1000 eurų, tačiau šiame fronte irgi tyla. Panašu, kad politikams senyvi, neįgalūs ar ligoti Lietuvos žmonės rūpi tik prieš rinkimus, o po jų sėkmingai pamirštami", - situaciją apibendrino visuomenininkė.
Odontologų rūmai irgi nurodė, kad sulaukia tiek pacientų, tiek gydytojų paklausimų dėl odontologinių paslaugų teikimo namuose.
„Pagal klausiančiųjų skaičių galime patvirtinti, kad poreikis tokioms paslaugoms yra. Sveikatos apsaugos ministro įsakyme yra reglamentuota, kad odontologinės paslaugos gali būti teikiamos ir namuose, ir globos įstaigose. Tačiau yra problema, kad nėra patvirtintas mobilių odontologinių paslaugų teikimo aprašas. Tai reiškia, kad nėra nustatyta, kokios paslaugos gali būti teikiamos namuose, kokias medicinos priemones privalo turėti gydytojas, atvykdamas į namus, ar jis vienas teikia paslaugą, ar su komanda. Nesant aiškiai reglamentuotos tvarkos, nėra apsaugotas nei pacientas, nei gydytojas, o paslaugos suteikimas namuose ir visos galimos pasekmės tampa tik paties gydytojo rizika", - nurodyta atsakyme.
Taip pat Odontologų rūmai patikino, kad deda visas pastangas, jog toks aprašas būtų patvirtintas ir kad mobiliosios odontologijos paslaugos būtų prieinamos tiems pacientams, kurie negali atvykti į gydymo įstaigą.
„Vakaro žinioms" kreipusis į SAM, jos atstovas Julijanas Gališanskis patikino, kad situacija netrukus pasikeis.
„Šiemet bus pradėtas įgyvendinti odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo neįgaliems asmenims modelio plėtros projektas. Jo metu visoje Lietuvoje sunkią negalią turintys asmenys pagalbos sulauks namuose. Projektui, kuris prasidės šių metų antroje pusėje ir truks apie metus, bus skirta 8 mln. eurų ES fondų investicijų programos lėšų, - nurodė J.Gališanskis. - Siekiant užtikrinti paslaugų tęstinumą, pasibaigus projektui šias paslaugas planuojama finansuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. SAM yra sudaryta darbo grupė, kuri rengia atitinkamus teisės aktus."