respublika.lt

„Baisiai“ gražios lėlės iš pasakų pasaulio

(1)
Publikuota: 2025 vasario 02 13:52:28, Edita AKSOMAITIENĖ, „Šiaulių kraštas“
×
nuotr. 6 nuotr.
Lėlių kūrėja Edita Varnelienė ir jos zuikiai. Kairysis - didžiapėdis, pradėjęs visą zuikių kūrybos etapą. Gintarės Daknytės nuotr.

Šiaulietės lėlininkės Editos Varnelienės sukurtos lėlės - peliukai, zuikiai, drakonai, ryškiaspalviai angeliukai, vabalai, kiti linksmi, šmaikštūs, baisuokliški personažai - savo akutėmis iš karoliukų žvelgia nuo lentynėlių jaukiai įrengtoje menininkės studijoje. Kūrėja apie kiekvieną savo „mylimuką" galėtų kalbėti be galo, juk kiekvienas jis turi „gimimo" ir pasakos istoriją.

 

Vakarinius interjero lėlių kūrybos užsiėmimus Editos studijoje, kuri įkurta „Šiaulių krašto" redakcijos patalpose, noriai lanko būrys šiauliečių. Anot kūrėjos, tai puikus būdas atsikvėpti po įtemptos dienos, užmiršti rūpesčius, problemas ir bent trumpam sugrįžti į vaikystę.

Ryškiaspalviai angeliukai ir kiti

Jei prieš daugiau negu penkiolika metų E.Varnelienei kas nors būtų pasakęs, kad kažkada ji turės kūrybos studiją ir joje mokys kurti interjero lėlės, greičiausiai būtų tik nusišypsojusi.

Bet Telšių taikomosios dailės technikume juvelyrės specialybę įgijusios moters gyvenime nutiko taip, kad, paaugus sūnui, vieną dieną visa savo esybe tiesiog pajuto keistą tuštumą: o kur laikas sau, kodėl pamiršau save?

Edita įsigijo ore stingstančio modelino. Deja, medžiaga, sako, buvo padėta į stalčių - nesiryžo pradėti tol, kol nenuėjo į studiją „Menoja" ir nesusipažino su technologijomis.

Pradžių pradžia - lėlytės. E.Varnelienė prisimena, kaip atrodė jos pirma lėlė, ir pajuokauja, kad vien mintis apie „pirmagimę" iki šiol verčia ją šiek tiek parausti. Tačiau akivaizdu, kad ta pirma lėlė buvo atspirties taškas ir kūrybinis įkvėpimas kitiems šiaulietės rankdarbiams.

Sparčiai dailėjančias lėles keitė ir kiti Editos sugalvoti herojai. Lakios fantazijos vaisius - ryškiaspalviai angeliukai su sparneliais, kuriuos kūrėja švelniai vadina „mylimukais". Kiek jų sukūrė net nebesuskaičiuotų.

„Jie yra angeliukai, tik ne balti, kaip įprasta. Reikalas tas, kad labai mėgstu ryškias spalvas. Jei būtų balti, man būtų neįdomu. Todėl padariau spalvotus ir pavadinau angeliukais-mylimukais", - žaismingai pasakoja lėlių kūrėja.

Toliau į Editos kūrybinį gyvenimą atkeliavo zuikiai. Didelių, mažų, kreivaakių, didžiapėdžių stačiaausių sukūrė visą pulką. Bet ryškiausiai atsimena pirmąjį, tą su geltona liemene.

„Pirmą zuikį, kai padariau, jis man pasirodė ne toks, koks mano vaizduotėje. Galvoju, kas ne taip? Supratau, kad problema yra kojos, jos išėjo per stambios, žodžiu, ne tokios, kokios turi būti. Nebuvau patenkinta. Internete ėmiau studijuoti, žiūrėti į tikrą zuikį. Kitas išėjo jau kur kas stilingesnis", - juokiasi E.Varnelienė, rodydama savo didžiakojį ir kitus zuikius, kurių pėdos jau kone perpus smulkesnės.

Spragtukas iš pasakos

2011 metų rudenį Editos Varnelienės interjero puošybos kūriniai iškeliavo į lėlių-knygų herojų parodą Šiaulių Lieporių bibliotekoje. Ši paroda tapo kasmetiniu projektu, paskatinusiu Editą ir lėlininkus iš visos Lietuvos kurti dar daugiau, dar įvairesnių, dar įdomesnių personažų.

„Reikėjo sugalvoti personažų iš lietuviškos pasakos. Dariau gaidelį su vištyte, o vištytei akytė tai išmušta. Pasaka žiauroka, bet kurdama sugalvojau, kad ta akytė greičiausiai netyčia išmušta - iš karto pasidarė linksmiau", - sako Edita.

Kaskart kurdama naują personažą, pasakoja atidžiai perskaitanti visą kūrinį, kad lėlė išeitų atitinkamai atrodanti, atitinkamai apsirengusi, su atitinkama veido mimika, žodžiu, kuo tiksliau atspindėtų knygos herojų.

Kasmetinėse Lieporių bibliotekos organizuojamose parodose eksponuotas visas pulkas E.Varnelienės sukurtų literatūrinių herojų: Baronas Miunhauzenas, Princesė su varle, Elenytė iš pasakos „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių", Frankas Kruk, Don Kichotas, Džiuljeta, filmo herojus Pianistas.

O šiuo metu vykstančioje parodoje E.Varnelienė pristato personažus iš vokiečių rašytojo E.T.A.Hofmano pasakos „Spragtukas". Tam reikalui sukūrė ne tik baisuoklę trigalvę karalienę Žiurkę, bet ir Spragtuką ant arkliuko, pulką karingai nusiteikusių pelių - pavieniai herojai, sako, neapima visos pasakos, todėl teko daryti visą būrį.

Kūrėja rankose sukioja „baisiai" gražų vabalą - tai jos eksponatas iš pernai pavasarį Telšių kultūros namuose vykusios žaislų parodos. Vabalas ne šiaip sau, o su judančiomis detalėmis. Anot Editos, kūrybinė mintis buvo ta, kad šitie žaislai tiktų interjere, pavyzdžiui, kaip laikikliai gėlių vazonuose.

„Padariau kandžių, uodų, dar kažkokių baisuokliukų su aštriais dantimis. Mintyse ir dar daugiau visokių vabalų gyvena, bet kitų metų Velykos artėja, greičiausiai vėl prisėsiu prie zuikių", - gyvai pasakoja lėlių meistrė.

Neseniai interjero lėlių kūrėjos Editos gyvenime įvyko dar vienas ryškus įvykis - ji „Šiaulių krašto" redakcijos patalpose atvėrė savo interjero lėlių kūrybos studijos „Meno bitės" duris ir į studiją pakvietė visus, norinčius kurti lėles.

Švarkas liko be rankovių

Populiariausia E.Varnelienės kūrybinio darbo priemonė nuo pat pradžių - ore stingstantis modelinas. Ši medžiaga, anot kūrėjos, patogi kiekvienam lėlių kūrėjui, nes ją galima šveisti, palyginti, pašlapinus galima uždėti dar vieną sluoksnį.

„Pavyzdžiui, darai lėlės veidelį ir vienas žandukas aiškiai per mažas. Užtenka pašlapinti, ir sudrėkęs molis nesunkiai prikibina kitą sluoksnį", - aiškina pašnekovė.

Edita pasakoja, lėlių niekada nedaranti po vieną, iškart kelias, nes yra džiūvimo procesas - kol džiūsta, pavyzdžiui, vieno gyvūnėlio kailiuką imituojanti popierinė servetėlė, spėja kažką reikalingo sukurti kitai lėlei.

Kad darbai turėtų stilių, E.Varnelienė kartą net savo švarkelio rankoves nukarpė - labai jos mylimiems klounams trūko gražios mėlynos spalvos.

Lėlininkė sutinka, kad kai kurie jos personažai toli gražu ne geriečiai angeliško grožio veidukais. O taip įvyksta esą dėl to, kad „darai darai geriečius ir norisi baisuokliuką kokį padaryti".

Kasmet prieškalėdiniu laikotarpiu Edita atgaivina savo seną idėją - kalėdiniais akcentais padabina Sosnovskio barštį. Mintis gimė prieš daugelį metų, kai kažką panašaus į šiuos augalus, tik papuoštus kalėdinėmis lemputėmis, išvydo vienos baldų parduotuvės vitrinoje. Sosnovskio barštį vienais metais surado miške - buvo jau sudžiūvęs.

„Pasijutau kaip Alisa stebuklų šalyje. Jie buvo beveik trijų metrų aukštumo. Kasmet, kai jau visai sudžiūsta, keletą parsivežu, išimu sėklytes, išvalau, iš abiejų pusių nudažau ir papuošiu kalėdiniais žaisliukais - jau daug metų jie tampa mano kalėdiniu rankdarbiu", - sako kūrėja.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar parduotuvėje pastebite išaugusias maisto prekių kainas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +2 C

-1 +2 C

-3 0 C

0 +2 C

-1 +2 C

-2 +2 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s