respublika.lt

Franko Sinatros pakilimai ir nuopuoliai

2021 gruodžio 21 16:50:56
Milda Kunskaitė

Frensis Albertas Sintra, arba kitaip Frankas Sinatra, - amerikiečių dainininkas, kurį dažniausiai pasaulis prisimena prieš Kalėdas, kai kone ant kiekvieno kampo skamba jo dainos. Jis laikomas vienu įtakingiausių ir populiariausių XX a. artistų. Būdamas tikra to meto populiariosios muzikos legenda, dainininkas 11 kartų buvo paskelbtas „Grammy" laureatu. XX a. Amerikos kultūros dievaitis nugyveno ilgą, audringą, įdomų gyvenimą, kupiną pakilimų ir nuopuolių.

×
nuotr. 3 nuotr.
Frankas Sinatra. EPA-Eltos, „Wikipedia.org“ nuotr.

 


„Neslėpkite savo randų. Jie jus daro tuo, kas esate"

F.Sinatra gimė 1915 m. gruodžio 12 d. Hobokene (N.Džersis). Franko tėvai į JAV emigravo iš Italijos ir įsikūrę Rytinėje šalies pakrantėje pradėjo naują gyvenimą. Muzikanto tėvas Amerikoje išmėgino daugybę įvairiausių profesijų, nuo kroviko ir barmeno iki ugniagesio ir profesionalaus boksininko. Mama buvo namų šeimininkė, kurį laiką dirbo medicinos sesele. Hobokenas, kuriame augo F.Sinatra, buvo skurdokas emigrantų miestas. Frankas taip ir neįgijo jokio išsilavinimo.

Mokykloje jo nedomino gamtos mokslai, humanitariniai dalykai taip pat netraukė. Jo kūrybinga prigimtis nepakentė jokių suvaržymų: būsimasis atlikėjas nuo vaikystės nepasižymėjo pavyzdingu elgesiu. Todėl buvo pašalintas iš mokyklos, bet tai jį nelabai nuliūdino. Vienintelė Franko aistra buvo muzika. Kaip vėliau prisipažino, „už suteiktą galimybę pasirodyti scenoje ir matyti savo veidą afišose aš ir pats buvau pasirengęs mokėti".

Vieną gražią dieną 19-metis vaikinas, tik retkarčiais dainuodavęs savo malonumui, dalyvavo talentų konkurse, kurį organizavo vietos radijas. Taip prasidėjo vieno populiariausių XX a. atlikėjų muzikinė karjera. Kartą dainuojantį Franką išgirdo didelės džiazo grupės vadovas Tomis Dorsis (Tom Dorsey), kuris pasirašė sutartį su dainininku be muzikinio išsilavinimo. T.Dorsis neprašovė pro šalį.

Mėlynakis vaikinas greitai įgijo gerbėjų, o iki 25-ųjų gyvenimo metų įrašė pirmąją plokštelę. Frankas visada sakydavo: „Dainos interpretacija yra svarbesnė už pačią dainą", - ir čia jam neegzistavo jokie autoritetai, išskyrus savo skonį. Talentas, charizma ir ryžtas siekti tikslo labai greitai padėjo jam laimėti laimingą bilietą gyvenimo loterijoje - kvietimą į Holivudą.

„Meilė - kai norisi dainuoti ir dieną, ir naktį. Be honoraro ir vadybininko"

Nepapasakoti apie Franko meilės nuotykius - nieko apie jį nepapasakoti. Garsusis lovelasas greitai pajuto „žvaigždžių gyvenimo" skonį. Visoje Amerikoje įsisteigė du tūkstančiai dainininko gerbėjų klubų, o jis kasdien gaudavo po 5000 laiškų. Aplink visų numylėtinį sukosi būriai gražiausių moterų, svajojusių nors sekundę atsidurti šalia žaviojo Misterio Žydraakio, o jis buvo pernelyg gerai išauklėtas, kad jas pavarytų... Pasakojama, kad garsusis širdžių ėdikas savo grimo kambaryje kino studijoje buvo pasikabinęs patraukliausių Holivudo žvaigždžių sąrašą, kuriame buvo ne mažiau kaip 20 gražuolių.

Artėjant filmavimo pabaigai, buvo galima švęsti pergalę - jame neliko nė vienos neužbrauktos pavardės. Todėl nekeista, kad Amerikos legendos šeimyninis gyvenimas nesiklostė - buvo sunku rasti moterį, pasirengusią kentėti nesibaigiančius mylimo vyro meilės žygius.

Milijonų dievaičio pirmąja žmona tapo jo vaikystės meilė Nensė. 5-ajame dešimtmetyje sutuoktiniams gimė trys vaikai: Nensė Sandra, Frankis Veinas ir Kristina. Bet net didelė šeima negalėjo sustabdyti garsiojo donžuano, kai per filmo „Džiaze tik merginos" premjerą jis sutiko aktorę Avą Gardner. Žvaigždžių romanas truko labai ilgai, o praėjus vos 72 valandoms po skandalingų skyrybų Frankas vedė fatališką gražuolę, kuri, beje, po 6 metų pati panoro skirtis, neatlaikiusi pernelyg didelio moterų dėmesio savo vyrui.

Iš kitos santuokos taip pat buvo sunku tikėtis ko nors gero - Franko ir aktorės Mijos Ferou (Mia Farrow) amžiaus skirtumas sudarė 30 metų. Vos po metų jie išsiskyrė: 20-metė Mija išvyko į Indiją medituoti su hipiais, o grįžusi ištekėjo už Vudžio Aleno (Woody Allen). Ketvirtąja ir paskutine žmogaus legendos žmona 1976 m. tapo įspūdinga šviesiaplaukė šokėja ir modelis Barbara Marks (Barbara Marx). Ji su Franku gyveno iki pat jo mirties, nors rasti bendros kalbos su populiaraus atlikėjo vaikais jai taip ir nepavyko. Kiekviena moteris F.Sinatros gyvenime tapdavo tikra jo mūza, jis kiekvieną mylėjo ir kiekvieną žiūrėjo kaip į karalienę. Tačiau jos ne visada būdavo jam atrama.

„Geriausias kerštas - didžiulis pasisekimas"

1949 m. buvo sunkiausi Franko karjeroje: jis buvo atleistas iš radijo, garso įrašų kompanija „Columbia Records" nesuteikė dainininkui laiko studijoje, žlugo koncertų Niujorke planai, kaip tik tuo metu romanas su A.Gardner peraugo į garsų skandalą, o jo pirmoji žmona pareikalavo skyrybų. Nemalonumai nesibaigė: stipriai persišaldęs, po poros metų Frankas prarado balsą. Nelaimė buvo tokia netikėta ir sunki, kad dainininkas net ketino nusižudyti.

Po patirtų sukrėtimų Frankui teko pradėti viską iš pradžių. Jis susitarė dėl bendradarbiavimo su kompanija „Capitol Reccords", kuri pasiūlė jam sutartį labai nepalankiomis sąlygomis. Bet, nežiūrint ilgos pertraukos, Franko pavardė vėl sumirgėjo muzikiniuose reitinguose - jis vėl ėmė kilti karjeros laiptais.

Dainininkas nutarė neapsiriboti dainomis ir nusifilmavo F.Cinemano vaidybiniame filme apie Antrojo pasaulinio karo įvykius „Dabar ir per amžius", o už vaidmenį jame pelnė „Oskarą" nominacijoje „geriausias antrojo aplano vyro vaidmuo". Franko triumfo žygis truko net iki 1995 m. F.Sinatra - vienintelis XX a. istorijoje muzikantas, kurio pirmąjį ir paskutinį hitą skiria pusšimtis metų. Jis didvyriškai kovėsi su laiku, amžiumi ir praeinančia mada, patvirtindamas vaikystės dievuko Bingo Krosbio (Bing Crosby) žodžius: „Tik vienas dainininkas yra didis dainininkas visam pasauliui. Jo pavardė - Sinatra. Ir jokia kita."

1994 m., praėjus beveik 60 metų po pirmųjų profesionalių gastrolių, 78 metų F.Sinatra surengė savo paskutinį koncertą, o po to oficialiai „išėjo į pensiją". Bet be scenos, filmavimo ir naujų singlų įrašų jis gyveno visai neilgai - 1998 m. gegužę Los Andžele 82 metų Amerikos dievaičio gyvenimas nutrūko. Tą dieną laikraščiai rašė: „Velniop kalendorių. Franko Sinatros mirties diena - XX amžiaus pabaiga."

Ryšiai su mafija

Daugeliui žmonių populiarus atlikėjas kelia asociacijas su XX a. vidurio Amerikos mafija. Prie to nemažai prisidėjo ir M.Pjuzo romanas „Krikštatėvis". Vienas iš kūrinio personažų, Džonis Fonteinas, yra tarsi iš akies trauktas F.Sinatra. Galbūt čia yra tiesos dalis, juk būsimasis artistas augo rajone, kuriame gyveno išeiviai iš Pietų Europos valstybių, ir ne paslaptis, kad tokiuose rajonuose tais laikais klestėjo organizuotas nusikalstamumas, o prie jo dar prisidėjo Didžioji depresija.

Ekonomikos krizė stūmė žmones įsitraukti į nelegalaus uždarbio schemas. Beveik visi jo draugai tapo gangsteriais. F.Sinatra buvo vienas iš nedaugelio, kurie nepateko į kalėjimą ir tapo padoriais žmonėmis, bet ryšių su daugeliu vaikystės ir jaunystės draugų jis nenutraukė. Su kriminaliniu pasauliu susijusio žmogaus įvaizdžiui formuotis padėjo ir filmai, kuriuose jis filmavosi.

Įdomūs faktai

Dainininkas neįgijo jokio muzikinio išsilavinimo, taip ir neišmoko skaityti iš natų. Muzikos kūrinius jis atlikdavo tik iš klausos.

F.Sinatra buvo vienas iš šou verslo veikėjų, dalyvavusių Dž.Kenedžio rinkimų kampanijoje.

Muzikanto vardu buvo pavadintas 1989 m. atrastas dangaus kūnas. Tai asteroidas Sinatra 7934, matomas tik per galingą teleskopą.

1938 m. artistas buvo areštuotas dėl ištekėjusios moters suvedžiojimo. Tais laikais Amerikoje tai buvo laikoma nusikaltimu.

Jis buvo pripažintas netinkamu tarnybai JAV karinėse pajėgose dėl nepataisomos ydos - gimstant patirtos ausies būgnelio traumos.

1955 m. artisto veidas pirmą sykį pasirodė ant kultinio žurnalo „Time" viršelio, ir tai dar labiau padidino jo populiarumą plačiausiuose visuomenės sluoksniuose.

Šoumenas labai mylėjo šunis. Vaikystėje mama jam neleido auginti šuns, todėl vėliau jis ne kartą buvo įsigijęs keturkojį draugą.

Artistas aktyviai dalyvavo labdaros renginiuose. 1962 m. pajamas, gautas per pasaulinį turnė, jis skyrė paramos vaikams fondams. Daugelį išlaidų jis apmokėdavo iš savo kišenės.

1963 m. nusikaltėliai pagrobė muzikanto sūnų ir reikalavo išpirkos. Pagrobėjams buvo perduoti 240 tūkst. JAV dolerių. Franko sūnus buvo paleistas. Vėliau nusikaltėliai buvo išaiškinti ir suimti.

175 tūkst. žmonių susirinko Rio de Žaneiro Marakanos stadione, kad 1980 m. gyvai išgirstų mylimo atlikėjo pasirodymą.

XX a. 9-ajame dešimtmetyje artistas - kurortų Atlantik Sičio ir Las Vegaso kultinės televizinės reklamos veidas.

Švęsdamas 75-metį, 1990 m. gruodį, išvyko jubiliejinių pasaulinių gastrolių.

F.Sinatros mirties dieną užgeso Las Vegaso žiburiai, o dangoraižis „Empire State Building" buvo apšviestas žydra - kultinio artisto akių spalvos - šviesa.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SKURDAS: Daugiau nei trečdalis – 37 proc. Lietuvos žmonių mano, kad socialinės išmokos yra per mažos ir neapsaugo nuo skurdo, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa.
  • REITINGAI: Dalykiniuose universitetų ir kolegijų reitinguose atitinkamai pirmauja Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija, rodo žurnalo „Reitingai“ paskelbti vertinimai.
  • ASAMBLĖJA: Pasibaigusioje 12-ojoje trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamento narių asamblėjos sesijoje priimtoje deklaracijoje pažymima, kad vienintelis būdas po karo užtikrinti taiką, ilgalaikį stabilumą ir saugumą Ukrainoje ir NATO valstybėse narėse – suteikti Ukrainai narystę NATO.
  • GINKLAI: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė jo vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymui neleisti rusams ir baltarusiams Lietuvoje turėti ginklą.
  • FRAKCIJA: Mykolo Majausko likimas Seimo konservatorių gretose bus sprendžiamas ketvirtadienį, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
  • TURTAS: Už Vidmanto Kučinsko anksčiau kontroliuotos bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ turtą Marijampolėje prašoma 10 mln. eurų, skelbia tinklalapis e.varžytynės.
  • ODONTOLOGIJA: Į Klaipėdos teisėsaugos akiratį pakliuvo odontologinėmis prekėmis prekiaujanti įmonė ir iš jos prekes pirkusios 6 bendrovės bei 2 fiziniai asmenys, teikę odontologines paslaugas.
  • KAINODARA: „Ignitis“ vienašališkai pakeitus nefiksuotos kainos planą ir vietoje jo klientams pasiūlius pasirašyti fiksuotą trejų metų sutartį, Seimo liberalai aiškinsis, kodėl bendrovė priima sprendimus už savo klientus, nors šie yra pasirinkę sau optimalią kainodarą.
  • KANDIDATĖ: Seimui į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas pateikta Agnės Tikniūtės kandidatūra - ji šiuo metu dirba Lietuvos apeliaciniame teisme.
  • KANAPĖS: Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dešimtokai turėtų likti gimnazijoje, jei neišlaiko pasiekimų patikrinimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +3 C

-3 +3 C

 

-15 -5 C

-4 +2 C

-7 +1 C

 

-11 -5 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-5 m/s