respublika.lt

Ledi Dianos gyvenimas ir mirtis

2022 rugpjūčio 30 18:45:00
Parengė Milda KUNSKAITĖ

Prieš 25 metus, 1997 m. rugpjūčio 31-ąją, pasaulį sukrėtė liūdna žinia - automobilio avarijoje Paryžiuje žuvo Velso princesė Diana. Vieni ją dievino ir vadino „širdžių karaliene", kiti kritikavo, bet yra akivaizdu, kad Velso princesė įėjo į Jungtinės Karalystės istoriją. Nors nuo tos dienos prabėgo ketvirtis amžiaus, domėjimasis jos asmenybe neslopsta iki šiol. Mūsų apžvalgoje - mažiau žinomi faktai apie žmonių mylėtą princesę.

×
nuotr. 7 nuotr.
Princesė Diana. EPA-Eltos nuotr.

 

Blogai mokėsi

Iki 9 metų Diana buvo mokoma namuose, paskui buvo išsiųsta į Vest Hito mergaičių mokyklą, bet ten jai mokytis nesisekė. 16-metė Diana neišlaikė net kelių egzaminų, o tada tėvas išsiuntė ją į mokyklą Šveicarijoje, bet gana greitai ji grįžo namo, į Angliją.

Dirbo auklėtoja ir valytoja

18 metų sukakties proga tėvai Dianai padovanojo butą Londone, kuriame ji gyveno su draugėmis. Tuo metu Diana, visada mylėjusi vaikus, įsidarbino vaikų darželyje auklėtojos padėjėja ir dar dažnai imdavosi įvairių mažai apmokamų darbų.

Norėjo tapti balerina

Diana pasižymėjo puikia muzikine klausa ir dievino baletą. Ji lankė šokių pamokas, o tapusi princese globojo Anglijos nacionalinį baletą. Taip pat Diana puikiai plaukiojo, žaidė tenisą ir slidinėjo. Diana visada norėjo profesionaliai šokti baletą. Tačiau merginai, ištįsusiai iki 1,78 m, buvo pasakyta, kad ji būti profesionalia balerina yra per aukšta.

Su Čarlzu susitikinėjo sesuo

Su princu Čarlzu Diana susipažino būdama 16-os, bet tada jis draugavo su jos vyresniąja seserimi Sara. Sklandė kalbos, kad Čarlzo ir Saros santykiai nutrūko, kai ji spaudai papasakojo kai kurias smulkmenas, o paskui išdidžiai parodė princui straipsnį laikraštyje. Jie susivaidijo, ir po to jis atkreipė dėmesį į Dianą. Jie susituokė, kai Dianai buvo 20, o Čarlzui 32 metai.

Vestuvinė suknelė

Princesės Dianos ekstravagantiška vestuvinė suknelė yra viena iš garsiausių ir daugiausia kopijuojamų per visą istoriją. Deivido ir Elizabetos Emanuelių sukurta dramblio kaulo spalvos suknelė buvo pasiūta iš šilkinės taftos ir senovinių nėrinių, išsiuvinėta 10 000 perlų (kiekvienas prisiūtas rankomis), o šleifo ilgis siekė 7,6 m.

Žiedas iš katalogo

Karališkosioms nuotakoms žiedai visada būdavo gaminami pagal užsakymą. O Diana sužadėtuvių žiedą išsirinko iš juvelyrikos firmos „Garrard" katalogo. Žiedą puošė 12 karatų safyras ir 14 briliantų. Dabar šį žiedą mūvi Dianos vyresniojo sūnaus Viljamo žmona, Kembridžo hercogienė Ketrina.

EPA-ELTA nuotr.

Prie altoriaus susipainiojo

„Amžiaus vestuvės" įvyko 1981 m. liepos 29-ąją. Šv.Pauliaus katedroje susirinko 3,5 tūkst. žmonių, dar 750 mln. stebėjo ceremoniją per televizorių. Prie altoriaus Diana supainiojo princo vardų seką, pavadindama jį „Filipu Čarlzu Arturu Džordžu". Taip pat savo priesaikoje ji pirmą kartą per karališkosios šeimos istoriją neištarė žodžio „paklusti", ir visuomenėje tai buvo sensacija.

Rūpestinga mama

Diana puikiai rūpinosi sūnumis ir iš visų jėgų stengėsi juos auginti „normaliai", pavyzdžiui, kai galėdavo, pati juos vesdavo į mokyklą. Diana sūnums stengėsi duoti patirties, nepriimtinos karališkajai šeimai: ji atleido auklę, pati vežiodavo berniukus į Disneilendą, jie net eidavo į „McDonald‘s". Jai patiko kai kada berniukus palepinti, tenkinant jų berniukiškas užgaidas.

Rašydavo padėkos laiškus

Diana garsėjo tuo, kad laišku padėkodavo net už menkiausią paslaugą. Tokį įprotį ji stengėsi įdiegti ir savo vaikams. Kai 2010 m. aukcione buvo parduodama krūvelė jos asmeninių laiškų, joje buvo rastas princo Viljamo padėkos laiškelis šeimos vairuotojui: „Ačiū už video apie Džeimsą Bondą, jis puikus. Ačiū. Iki greito pasimatymo. Su meile, Viljamas".

Ji mėgo „ABBA"

Princesė dievino švedų grupę, ypač jos dainą „Dancing Queen". Norėdama pagerbti savo velionę anytą, Ketrina, būsimoji Kembridžo hercogienė, paprašė šį hitą atlikti per savo vestuves su princu Viljamu.

Norėjo būti „širdžių karalienė"

Diana sakydavo, kad jos vienintelis talentas - gebėjimas rūpintis kitais. Būtent dėl labdaringos veiklos ji tapo tokia populiari ne tik Dž.Britanijoje, bet ir visame pasaulyje. Diana buvo viena pirmųjų aukštą padėtį užimančių žmonių, atkreipusių visuomenės dėmesį į AIDS problemą. Ji viešai spausdavo rankas užsikrėtusiems žmonėms, stengdamasi pakeisti požiūrį į šią ligą. Diana padėdavo benamiams ir globojo keletą ligoninių, rėmė per 100 labdaros fondų.

Palaidota saloje

Diana tragiškai žuvo 1997 m., jai buvo 36 metai. Mašina ji važiavo su savo mylimuoju milijonieriumi Dodžiu al Fajedu (Doddy al Fayed). Yra keletas avarijos priežasčių versijų, nuo įsimylėjėlius vežusio vairuotojo girtumo iki sąmokslo teorijų apie suplanuotą žmogžudystę. „Žmonių princesės" laidotuvių transliaciją stebėjo 2,5 mlrd. žmonių. Konfidencialumo sumetimais Diana buvo palaidota grafų Spenserių šeimos dvaro teritorijoje esančioje nedidelėje ežero saloje, į kurią lankytojai neleidžiami. Link ežero veda 36 ąžuolų alėja, po vieną kiekvieniems jos gyvenimo metams.

Kodėl princesė prisimenama, po mirties praėjus šitiek metų?


1997 m. vasarą, kuri „žmonių princesei" buvo paskutinė, ji su draugu Dodžiu al Fajedu lankėsi Paryžiuje. Paparacai porą tiesiog persekiojo. Tą tragišką rugpjūčio vakarą Diana ir Dodis vakarieniavo „Ritz" viešbutyje. Jiems be perstojo trukdė svečiai ir spauda. Todėl pora, norėdama ramybės, nutarė grįžti į D.al Fajedo butą Paryžiuje. Norėdami atsikratyti reporterių, jie išėjo pro viešbučio atsarginį išėjimą ir sėdo į privatų automobilį, o kitą automobilį panaudojo kaip jauką. Nepaisant atsargumo priemonių, paparacai suuodė, kas vyksta, ir puolė jų vytis. Vos po dviejų minučių kelio nuo viešbučio Dianos ir Dodžio mašina įsirėžė į Almos tilto tunelio atramą. D.al Fajedas ir vairuotojas nuo smūgio žuvo iškart, princesė gyveno dar kelias valandas.

Jos paskutiniai žodžiai

Tik po dviejų dešimtmečių po jos mirties buvo sužinota apie paskutinius ledi Di žodžius. Seržantas Ksavjė Gurmelonas (Xavier Gourmelon) vadovavo grupei ugniagesių, atvykusių į avarijos vietą. Kol komandos nariai rūpinosi kitais, K.Gurmelonas liko prie Dianos. Ji atsimerkė ir nesusivokdama paklausė: „Dieve mano, kas nutiko?" Ugniagesys paėmė jos ranką ir bandė raminti, sakė, kad viskas bus gerai. Paskui atvažiavo greitoji, o nuo įvykio vietos iki ligoninės Diana nebepratarė nė žodžio.

Diana ligoninėje mirė. Oficiali mirties priežastis - plaučių arterijos plyšimas. Princesės laidotuvės įvyko 1997 m. rugsėjo 6-ąją.

Įtartinas raštelis

Lordas Spenseris, Dianos brolis, dėl sesers mirties iškart apkaltino paparacus, persekiodavusius ją su Dodžiu. O daug kas mano, kad avarija visai nebuvo atsitiktinė. Daugybė įtarimų atsinaujino tada, kai buvo sužinota apie paslaptingą raštelį, kurį princesė parašė likus nedaug laiko iki avarijos. Jame ji rašė, kad princas Čarlzas galimai planuoja jos atsikratyti.

Tik 2005 m., praėjus kone dešimtmečiui po ankstyvos princesės Dianos mirties, princas Čarlzas buvo apklaustas dėl jos žūties. Tada vyko Dž.Britanijos Sostinės policijos tyrimas, pavadintas „Operacija Paget". Šis policijos padalinys buvo įsteigtas 2004 m. ir tiria sudėtingas bylas, įgijusias sąmokslo teorijos reputaciją. Mat prieš mirtį Diana parašė laiškelį, skirtą liokajui Polui Barelui (Paul Burrell) ir paliko jį Kensingtono rūmų sandėliuke: „Mano vyras planuoja avariją, per kurią suges mano mašinos stabdžiai, o aš patirsiu rimtą galvos traumą. Jis nori atlaisvinti sau kelią, kad galėtų vesti Tigi. Kamila - tik jaukas. Jis tiesiog visus mus išnaudoja visomis šio žodžio prasmėmis". Tigi Leg Burk (Tiggy Legge Bourke) buvo princų Viljamo ir Hario auklė, vėliau tapo asmenine princo Čarlzo padėjėja.

Įtaiga ir machinacijos

Nors jokių įrodymų, kad princas su visu tuo yra kaip nors susijęs, nebuvo rasta, ant karališkosios šeimos krito įtarimų šešėlis. Jie ypač sustiprėjo prisiminus skandalingąjį ledi Di interviu, kurį ji davė Martinui Baširui (Martin Bashir). Vėliau buvo įrodyta, kad M.Baširas, siekdamas tikslo, elgėsi neetiškai. M.Baširas nutarė ne tik nušviesti Velso princo ir princesės „karus", bet ir įtikinti auditoriją, kad rezgamas kažkoks grandiozinis sąmokslas prieš Dianą. Prieš tai jis tuo ilgai įtikinėjo ir pačią princesę, ir jos brolį.

Šiaip ar taip, tragiška princesės mirtis per automobilio avariją 1997 m. rugpjūtį kelia daug klausimų, o vienas iš jų - kodėl Dianos raštelis yra saugomas Nacionaliniame archyve ir nebus viešinamas iki 2038 metų?

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
36
F
  • SKURDAS: Daugiau nei trečdalis – 37 proc. Lietuvos žmonių mano, kad socialinės išmokos yra per mažos ir neapsaugo nuo skurdo, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa.
  • REITINGAI: Dalykiniuose universitetų ir kolegijų reitinguose atitinkamai pirmauja Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija, rodo žurnalo „Reitingai“ paskelbti vertinimai.
  • ASAMBLĖJA: Pasibaigusioje 12-ojoje trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamento narių asamblėjos sesijoje priimtoje deklaracijoje pažymima, kad vienintelis būdas po karo užtikrinti taiką, ilgalaikį stabilumą ir saugumą Ukrainoje ir NATO valstybėse narėse – suteikti Ukrainai narystę NATO.
  • GINKLAI: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė jo vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymui neleisti rusams ir baltarusiams Lietuvoje turėti ginklą.
  • FRAKCIJA: Mykolo Majausko likimas Seimo konservatorių gretose bus sprendžiamas ketvirtadienį, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
  • TURTAS: Už Vidmanto Kučinsko anksčiau kontroliuotos bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ turtą Marijampolėje prašoma 10 mln. eurų, skelbia tinklalapis e.varžytynės.
  • ODONTOLOGIJA: Į Klaipėdos teisėsaugos akiratį pakliuvo odontologinėmis prekėmis prekiaujanti įmonė ir iš jos prekes pirkusios 6 bendrovės bei 2 fiziniai asmenys, teikę odontologines paslaugas.
  • KAINODARA: „Ignitis“ vienašališkai pakeitus nefiksuotos kainos planą ir vietoje jo klientams pasiūlius pasirašyti fiksuotą trejų metų sutartį, Seimo liberalai aiškinsis, kodėl bendrovė priima sprendimus už savo klientus, nors šie yra pasirinkę sau optimalią kainodarą.
  • KANDIDATĖ: Seimui į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas pateikta Agnės Tikniūtės kandidatūra - ji šiuo metu dirba Lietuvos apeliaciniame teisme.
  • KANAPĖS: Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dešimtokai turėtų likti gimnazijoje, jei neišlaiko pasiekimų patikrinimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +3 C

-3 +3 C

 

-15 -5 C

-4 +2 C

-7 +1 C

 

-11 -5 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-5 m/s