respublika.lt

Su R.Ozolu Lietuva buvo doresnė

2022 vasario 01 15:45:00
Danas NAGELĖ

Vakar Seimo lankytojų centre surengtas prisiminimų vakaras Romualdo Ozolo (1939 m. sausio 31 d. - 2015 m. balandžio 4 d.) gimtadienio proga. Mintimis apie signatarą, pirmosios Vyriausybės vicepremjerą, parlamentarą, vieną Sąjūdžio lyderių pasidalino buvę jo bendražygiai, bendraminčiai, kolegos ir kiti. Tačiau vienas įdomiausių pastebėjimų - tai, apie ką įspėjo šviesios atminties R.Ozolas dar 1999-aisiais, pradėjo pildytis vos po penkerių metų ir pildosi iki šiol.

×
nuotr. 11 nuotr.
Romualdas Ozolas buvo idėjinis Sąjūdžio vedlys, nes jo idėjos, jo būtino Atgimimo supratimas tuo metu buvo lemiamas tam ratui žmonių, kurie aplink jį būrėsi. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Skaitymuose dalyvavęs poetas, literatūrologas, filosofijos daktaras, R.Ozolo bendramintis Vytautas Rubavičius „Vakaro žinioms" akcentavo, kad R.Ozolas buvo bene pagrindinis, pavyzdinis Atgimimo žmogus, kuris save auklėjo kaip Atgimimo žmogų, pasiremdamas labai svarbiais jam kultūros veikėjų pavyzdžiais.

„Jam pavyzdiniais žmonėmis buvo lietuvybę iš visiškos užmaršties iškėlę ir stebuklą sukūrę XIX amžiaus mūsų šviesuoliai, prikėlę Tautą, kuri buvo nurašyta: Simonas Daukantas, Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka. Iš savo amžininkų jis itin vertino Stasį Šalkauskį, o iš savo aplinkos - Meilę Lukšienę. Save auklėjo jų pavyzdžiu", - sakė V.Rubavičius.

Jis apgailestauja, kad dabartinis jaunimas, kuris apie R.Ozolą žino tik iš vadovėlių, iš tikrųjų pažįsta ne jį, o tokį R.Ozolą, kokį piešia vadovėlių sudarinėtojai, veikiami dabartinių politikų.

„Deja, dabar kuriama visiškai kitokia Lietuvos išsilaisvinimo istorija, kurioje R.Ozolas beveik neegzistuoja. Nors iš tikrųjų R.Ozolas kartu su Arvydu Juozaičiu buvo svarbiausios Sąjūdžio figūros. R.Ozolas buvo idėjinis vedlys, nes jo idėjos, jo būtino Atgimimo supratimas tuo metu buvo lemiamas tam ratui žmonių, kurie aplink jį būrėsi.

R.Ozolas buvo nepaprastai veiklus, būrė žmones, tą Atgimimą jautė ir jį išgyveno. Išgyveno ne kaip kažkokios pilietinės visuomenės, o kaip lietuvybės, Tautos atgimimą. Jam buvo nepaprastai svarbus Tautos likimo, išlikimo, tautinės kultūros sklaidos dalykas.

Tačiau kadangi R.Ozolas buvo viena ryškiausių figūrų, vėliau imant valdžią kitiems žmonėms tos ryškiosios figūros, buvusios Atgimimo vedliais, tapo nereikalingos, ėmė trukdyti. Juo labiau kad R.Ozolas buvo kultūrinė, moralinė atskaitos sistema, nes buvo ypač doras žmogus. Tokie kitiems nepatogūs, nereikalingi, todėl jis buvo radikalizuojamas, jam lipdomos paniekinamos etiketės, stumiamas į politikos ir visuomeninio gyvenimo paraštes", - pabrėžė V.Rubavičius.

Pašnekovas sakė gerai pažinojęs R.Ozolą, todėl yra įsitikinęs: jei jis nors vieną kadenciją būtų išbuvęs premjeru ar bent kultūros ministru vieną dvi kadencijas, Lietuva tikrai šiuo metu būtų ir doresnė, ir kultūringesnė. Ir dar akcentavo, kad R.Ozolas buvo labai įžvalgus.

Pavyzdžiui, dar 1999-aisiais Lietuvos mokslų akademijoje jis įspėjo, kad mūsų politinis „elitas" įpratęs tarnauti imperiniam centrui, o ne jaustis valstybės šeimininkais, todėl šitaip elgsis ir atsidūręs ES. Dar daugiau: įspėjo, kad „elitas" yra abejingas tautinio tapatumo, suverenumo, kalbos ir nacionalinės kultūros išsaugojimo, tautos dorovės sampratos ir kitiems pamatiniams klausimams, kuriems kaip tik ir meta iššūkį narystė ES.

„Visiškai teisingos jo įžvalgos. Jis buvo ne iš principo prieš narystę ES, bet žinojo, kas laukia, nes buvo patyręs mūsų politinio „elito" elgesį, nacionalinių interesų išdavystę, pastebėjo polinkį tarnauti, įsiteikti naujam šeimininkui, tradicinių vertybių negerbimą. Suprato, kaip tai pavojinga ir į ką tai gali išvirsti, kai „elitas" ims tarnauti kitam šeimininkui, nes matė, kokią naują darbotvarkę tas šeimininkas kuria.

R.Ozolas įžvelgė didelę grėsmę lietuvybei, tautinei kultūrai. Ta grėsmė nedingo iki šiol. Prisiminkime kad ir paskutinįjį įstatymą, kuriuo išniekinta lietuvių kalba, įteisinant svetimas raides. R.Ozolas gerai pažinojo valdžioje esančius žmones, matė, kad jie linkę persiorientuoti, net nekeisdami viešos retorikos.

Suprato, kad buvusi komunistinė nomenklatūra greitai persiorientuos į Briuselio pusę. Ir tame įžiūrėjo dideles grėsmes nacionalinės valstybės įkūrimui, įtvirtinimui", - sakė V.Rubavičius.

Pasak jo, R.Ozolas puikiai suprato, kad, norint jungtis į aukštesnes organizacijas, reikalingas stiprus nacionalinis elitas, kuris aiškiai suprastų nacionalinius interesus ir nebijotų jų ginti, kaip daro, pavyzdžiui, Vengrija ar Lenkija.

„Įstojus į ES, neišvengiamai turėjome dalintis dalimi suvereniteto. Tačiau duodamas turi mokėti ir išpešti kokios nors naudos: kad čia, vietoje, būtų tvirtinama nacionalinė savimonė. Kitaip tariant, jei atiduodi sprendimų ekonominiais klausimais teisę, reikia išsikovoti, kad kitais klausimais teisė nebūtų atimta: kad dar labiau stiprintum įsivietinimą Lietuvos žemėje. Būtent sąvoka „įsivietinimas" R.Ozolo žodyne buvo viena svarbiausių.

Kitaip tariant, jis pabrėždavo, kad mes galime gyventi tik šioje mums Dievo skirtoje žemėje, kurią mes turime branginti. O ką dabar mes su ja darome? Pavertėme preke, nekilnojamuoju turtu", - apgailestavo V.Rubavičius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
  • SKURDAS: Daugiau nei trečdalis – 37 proc. Lietuvos žmonių mano, kad socialinės išmokos yra per mažos ir neapsaugo nuo skurdo, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa.
  • REITINGAI: Dalykiniuose universitetų ir kolegijų reitinguose atitinkamai pirmauja Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija, rodo žurnalo „Reitingai“ paskelbti vertinimai.
  • ASAMBLĖJA: Pasibaigusioje 12-ojoje trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamento narių asamblėjos sesijoje priimtoje deklaracijoje pažymima, kad vienintelis būdas po karo užtikrinti taiką, ilgalaikį stabilumą ir saugumą Ukrainoje ir NATO valstybėse narėse – suteikti Ukrainai narystę NATO.
  • GINKLAI: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė jo vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymui neleisti rusams ir baltarusiams Lietuvoje turėti ginklą.
  • FRAKCIJA: Mykolo Majausko likimas Seimo konservatorių gretose bus sprendžiamas ketvirtadienį, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
  • TURTAS: Už Vidmanto Kučinsko anksčiau kontroliuotos bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ turtą Marijampolėje prašoma 10 mln. eurų, skelbia tinklalapis e.varžytynės.
  • ODONTOLOGIJA: Į Klaipėdos teisėsaugos akiratį pakliuvo odontologinėmis prekėmis prekiaujanti įmonė ir iš jos prekes pirkusios 6 bendrovės bei 2 fiziniai asmenys, teikę odontologines paslaugas.
  • KAINODARA: „Ignitis“ vienašališkai pakeitus nefiksuotos kainos planą ir vietoje jo klientams pasiūlius pasirašyti fiksuotą trejų metų sutartį, Seimo liberalai aiškinsis, kodėl bendrovė priima sprendimus už savo klientus, nors šie yra pasirinkę sau optimalią kainodarą.
  • KANDIDATĖ: Seimui į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas pateikta Agnės Tikniūtės kandidatūra - ji šiuo metu dirba Lietuvos apeliaciniame teisme.
  • KANAPĖS: Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dešimtokai turėtų likti gimnazijoje, jei neišlaiko pasiekimų patikrinimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +3 C

-3 +3 C

 

-15 -5 C

-4 +2 C

-7 +1 C

 

-11 -5 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-5 m/s