respublika.lt

Ankstuko mama: praradau dalį išmokos, valstybei liko daug

(30)
Publikuota: 2025 sausio 22 13:02:11, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Besilaukiančios mamos, išsamiai nesusipažinusios su joms aktualia „Sodros“ informacija, gali atsidurti įstatymo spąstuose. Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Į „Vakaro žinių" redakciją kreipėsi panevėžietė Asta (tikras vardas redakcijai žinomas, - aut. past.), moteris piktinosi valstybės įstatymais, kurie, pasak jos, negina mamų.

 

Praradau daug

„Aš pagimdžiau ankstuką, 30-ies savaičių. Kadangi savo dekretą buvau pasivėlinusi pusantros savaitės, nebespėjau išeiti į dekretą (išeinama 30-ies savaičių), taigi iš 126 dienų išmokos man liko tik 56 dienos, kitaip sakant, aš praradau išmoką už 70 dienų", - piktinosi mama.

Asta tikino, jog nei gydytojai, nei tyrimai nerodė jokių įspėjamų ženklų, kad moteris gali pagimdyti anksčiau laiko. Visą laiką sakyta, kad viskas gerai. Moteris prisiminė ir tą dieną, kai teoriškai turėjo išeiti į dekretą. „Aš buvau pas gydytoją patikrai, maniau, kad nelaiko šlapimas, pasakiau tą gydytojai. Mane informavo, kad čia normalu, nes vaikiukas spaudžia pūslę. Pasirodo, man jau vandenys bėgo. Taigi pagimdžiau pati, gimdymas nebuvo komplikuotas, - aiškino pašnekovė. - Bet klausimas: kodėl vienos mamos gauna ir laiko, ir išmokas, o aš neturėjau jokio laiko nei pasiruošti, o piniginiu atžvilgiu negavau visos išmokos. Aš praradau daugiau nei pusę išmokos už dekretą, vadinasi, valstybei liko daug. Man keista, kad būtent toks įstatymas, kodėl jis toks?"

Moteris tikino, jog, nors jos sūnus ir sveikas, mama negailinti nei laiko, nei lėšų stiprinti vaiko sveikatą visais atžvilgiais, o tai - kainuoja.

Keisti nuostatų neketinama

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija priminė, jog tokiais atvejais būsimos mamos turėtų įvertinti tai, kad pagimdžius nesant nėštumo ir gimdymo atostogose, motinystės išmoka bus mokama tik už 56 kalendorines dienas po gimdymo. Keisti dabartinių įstatymo nuostatų neketinama.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos atstovė Malgožata Kozič informavo, kad nėščioms moterims nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus išduoda jas prižiūrintys asmens sveikatos priežiūros įstaigų gydytojai akušeriai ginekologai arba šeimos gydytojai.

Nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimai 126 kalendorinėms dienoms - tai yra 70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56 kalendorinėms dienoms po gimdymo - išduodami moterims, suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių.

Pašnekovė pridūrė, jei nėščia moteris iki gimdymo nesikreipė dėl šio pažymėjimo išdavimo suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių ar pažymėjimo atsisakė, gimdymą priėmusios įstaigos gydytojas elektroninį pažymėjimą gali išduoti 56 kalendorinėms dienoms po gimdymo, o esant komplikuotam gimdymui arba gimus daugiau negu vienam vaikui - papildomai 14 kalendorinių dienų.

M.Kozič atkreipė dėmesį, kad tokiu atveju moteris galės anksčiau pradėti naudotis vaiko priežiūros atostogomis ir pradėti gauti vaiko priežiūros išmoką (tai yra nuo kitos dienos pasibaigus pažymėjime nurodytoms 56 kalendorinėms dienoms). M.Kozič teigė, kad tuo atveju, jeigu poniai Astai, sulaukus 30 nėštumo savaičių, pažymėjimas būtų buvęs išduotas 126 kalendorinėms dienoms ir ji būtų pagimdžiusi praėjus kelioms dienoms po pažymėjimo išdavimo, tai yra dar 30 nėštumo savaitę, vaiko priežiūros atostogomis ji būtų pradėjusi naudotis ir vaiko priežiūros išmoką būtų pradėjusi gauti tik nuo kitos dienos po pažymėjime nurodytų 126 kalendorinių dienų laikotarpio pabaigos.

Komentuoja Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Linas Kukuraitis:


Išmokos yra socialinio draudimo dalis, principas toks, kad būtų kompensuojamos žmogaus prarastos pajamos. Jeigu žmogus renkasi ilgiau dirbti ir gauti pajamų iš darbo, tada „Sodra" neturi jokio pagrindo mokėti išmokos „ant viršaus", nes išeitų dvigubos pajamos už tą patį laikotarpį. Kai prašymas yra pateiktas, „Sodra" nuo pirmos dienos ir moka išmokas.

Žmogui paliekama laisvė rinktis, ar jis nori dirbti, ar išeiti į nėštumo ir gimdymo atostogas ir turėti „Sodros" kompensavimą. „Sodros" puslapiai visi yra atviri ir galima viską pasiskaityti, tačiau, žinoma, reikėtų daugiau bendradarbiavimo su sveikatos įstaigomis, kad jos informuotų, nes jos pirmiausia stebi žmogų ir sakytų, kad štai suėjo terminas ir galite išeiti atostogų. Bet paprastai per laukimosi mėnesius mamos daugeliu atveju pasidomi tvarka.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
6
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (30)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokios šventinės dienos atsisakytumėte, jei to reikėtų, kad Sausio 13-oji taptų nedarbo diena?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +3 C

-1 0 C

0 +3 C

0 +1 C

0 +2 C

+1 +2 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s