Už rengimąsi šnipinėti anksčiau nuteistas politikas ir visuomenės veikėjas Algirdas Paleckis dabar išgirdo nuosprendį dėl krašto apsaugos ministro Lauryno Kasčiūno šmeižimo ir dėl pokario Lietuvos partizanų niekinimo.
Prokuroras norėjo daugiau
Kauno apylinkės teismas trečiadienį nusprendė, kad kalėjime sėdintis 53 metų A.Paleckis yra kaltas dėl L.Kasčiūno šmeižimo. Už tai jam skirta 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, kuri subendrinta su anksčiau skirta bausme už rengimąsi šnipinėti Rusijai. Kaip nurodė teismas, jam liko kalėti metus ir 8 mėnesius.
Tačiau dėl viešo pritarimo tarptautiniams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo A.Paleckį išteisino.
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Tomas Stelionis prašė skirti 1 metų ir 4 laisvės atėmimo bausmę. Griežčiausia už žmogaus šmeižimą numatyta bausmė - laisvės atėmimas iki metų. Už kitą minimą nusikaltimą - iki 2 metų.
A.Paleckis savo kaltės nepripažįsta. Nuosprendis dar gali būti skundžiamas.
Komitetą norėjosi pavadinti nacistiniu
Ši istorija prasidėjo pagal tuometės Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkės, konservatorės Paulės Kuzmickienės ir jos kolegos parlamentaro Mato Maldeikio pareiškimą. Kaip rašė „Vakaro žinios", Vilniaus apylinkės prokuratūra bylą teismui perdavė pernai lapkritį.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, pernai rugsėjo pabaigoje A.Paleckis, atliekantis laisvės atėmimo bausmę Kauno kalėjime, per visuomenės informavimo priemonę telefoninio pokalbio metu, kaip įtarta, šmeižė tuometinį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką L.Kasčiūną. Vieno socialinio tinklo kanale kaltinamasis, manoma, tyčia išsakė apie parlamentarą melagingus bei žeminančius teiginius.
Kaip pastebėjo „Elta", pokalbio telefonu metu A.Paleckis teigė, kad A.Kasčiūno vadovaujamą komitetą kartais norisi pavadinti nacistiniu, o paties vadovo veikla susijusi su nacistine ideologija.
L.Kasčiūno manymu, A.Paleckis sąmoningai peržengė ribas, pažeidė jo garbę ir orumą.
Vertino pokario įvykius
Be to, anot prokuratūros, buvo surinkta duomenų, leidžiančių pagrįstai teigti, kad pernai spalį A.Paleckis viešai pritarė tarptautiniams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams, juos neigė ar šiurkščiai menkino. Per tą pačią viename socialiniame tinkle transliuojamą visuomenės informavimo priemonę pasisakydamas apie Lietuvos pokario ginkluotą rezistenciją kaltinamasis pateikė ją kaip JAV padarytą žalą Lietuvai, įtariama, menkino rezidencijos dalyvius, priskirdamas jiems tik neigiamus kovos motyvus ir nutylėdamas tikslą ginti Lietuvos laisvę.
Pareigūnų aiškinimu, „tokiu užgauliu ir viešu pasisakymu A.Paleckis neigė ir šiurkščiai menkino SSRS atsakomybę už vykdyto genocido metu žmonių žūtis pokario ginkluotos rezistencijos Lietuvoje metu, perkeliant atsakomybę JAV ir nutylint SSRS vaidmenį ir menkino pokario ginkluotos rezistencijos Lietuvoje dalyvius".
Aiškino, kad rėmėsi nuomone
Kaip nurodė teismas, A.Paleckis nurodė, kad neturėjo tikslo paniekinti ir pažeminti L.Kasčiūną, kad kaip šaltiniu savo teiginiams rėmėsi savo subjektyvia nuomone, kuri susiformavo iš interneto portale „Wikipedia" paskelbtų duomenų, susipažinus su spaudos publikacijomis ir kitų asmenų pasisakymais. Tačiau teisėjas Virginijus Kalkauskas šiais jo parodymais nepatikėjo ir konstatavo, kad kaltinamasis jokių nuorodų į L.Kasčiūno neteisėtą ar juo labiau nacistinę ar ekstremistinę veiklą, nepateikė.
Teismas nusprendė, kad tokie kaltinamojo parodymai vertintini kaip pasirinkta gynybinė pozicija: „Įvertinus visa tai, galima tvirtinti, jog nukentėjusiojo ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto veiklos siejimas su nacizmu ir jo ideologija, L.Kasčiūno noras pakeisti baudžiamąjį kodeksą ir siekis visus tuos, kurie kalbėtų prieš nacionalinį saugumą, sodinti į kalėjimą, pažeidžia nekaltumo prezumpcijos principą. Taigi, tokia A.Paleckio paskleista tikrovės neatitinkanti informacija apie nukentėjusį jį tiek vertinant jos turinį, tiek paskleidimo foną, žemina garbę ir orumą."
Teismas atkreipė dėmesį, kad kaltinamasis nurodė, kad jis turi aukštąjį išsilavinimą, kad studijavo ir baigė žurnalistikos, bei politikos mokslus, yra politologas, todėl seka išvada, kad jam neabejotinai gerai žinoma sąvokų nacistinis ar nacistas reikšmė, jog ir teisme jis parodė, kad nacionalizmas ir nacizmas tai yra skirtingi dalykai.
Vis tik teismas nusprendė, kad byloje nėra surinkta pakankamai įrodymų, kad A.Paleckis viešai pritarė, neigė ar šiurkščiai menkino 1944 -1953 m. Lietuvos teritorijoje SSRS įvykdytus genocido ir kitus nusikaltimus žmoniškumui, tai darydamas užgauliu ir įžeidžiančiu būdu.
Prieita išvada, kad, kad jis paskleidė tik savo nuomonę apie partizaninį karą ir jame dalyvavusius asmenis: „Duomenų pagrindu asmuo gali atlikti jam svarbius, įdomius ar aktualius jo požiūrį atspindinčius svarstymus ar vertinimus, gali analizuoti, gretinti ar kitaip apdoroti informaciją ir gauti išvadas. Šios mąstymo veiklos rezultatas - subjektyvus faktų ir duomenų vertinimas - nuomonė. Ji negali būti peržiūrima ir paneigiama. Nuomonei netaikomas tiesos kriterijus, tačiau ji turi remtis tikrais faktais."
Teisminio bylos nagrinėjimo metu A. Paleckis teismui aiškino, kad savo nuomonę grindė vadovaudamasis įvairių autorių paskelbtomis publikacijomis, bendravo su įvairiais žmonėmis, iš kurių ir gavo atitinkamų duomenų apie 1944-1953 rezistencijos įvykius Lietuvoje, atitinkamai šių duomenų pagrindu jis priėjo prie išvadų ir pateikė savo nuomonę apie to laiko įvykius.
Anot teismo, nors kaltinamasis pernelyg hiperbolizavo partizanų kovos tikslus ir jų ryšį JAV ir iš to neva išplaukiančias sąsajas su nužudytais Lietuvos gyventojais, tačiau pagal teismų praktiką tam tikro laipsnio faktų perdėjimas neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.
Politinis kvapas
Kaip rašė „Vakaro žinios", 2021 m. A.Paleckis dėl šnipinėjimo Rusijai buvo nuteistas 6 metams kalėti. Užpernai Lietuvos apeliacinis teismas atmetė jo skundą. Kaltinamasis pasiųstas atlikti bausmę. Į jos laiką įskaičiuoti 18 mėn., kuriuos A.Paleckis praleido būdamas suimtas nuo 2018 m. spalio iki 2020 m. balandžio.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas didelio atgarsio sulaukusioje byloje pernai nusprendė, kad šis vyras 2017-2018 m. ne šnipinėjo, o tik rengėsi tai daryti. Laisvės atėmimo bausmė jam sutrumpinta pusmečiu.
Nuteistojo advokatas Adomas Liutvinskas tuomet „Vakaro žinioms" sakė, kad šis verdiktas bus skundžiamas Europos Žmogaus Teisių Teismui: „Jeigu žiūrėti žmogiškai, tai iš esmės jokio nusikaltimo nebuvo." Jo nuomone, šioje byloje jaučiamas tik politinis kvapas.
A. Paleckis yra dirbęs Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, Vilniaus vicemeru, 2004-2007 m. buvo Seimo narys.