Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas nesiima vertinti Šiaulių apylinkės teismo sprendimo nusižudžiusios Šiaulių ligoninės medikės šeimai priteisti 70 tūkst. eurų neturtinės žalos. Visgi, jis pripažįsta, jog pastarasis atvejis paskatins skirti didesnį dėmesį medikų psichologinei gerovei ir mikroklimatui darbovietėje.
„Tai labai siejasi su tuo, ką pasirašėme šiandieną – kad darbuotojų psichologinė gerovė darbe, klimatas ir mikroklimatas tikrai yra svarbūs dalykai ir apie tai kalba ne tik politiką formuojančios institucijos, bet ir darbo santykius reguliuojančios institucijos ir neretai tos diskusijos, kaip matome, persikelia šiandien ir į teismo procesus. Tai šiuo atžvilgiu galime įžvelgti kažkokią teigiamą pusę, kad darbuotojų darbo santykių klausimai darbotvarkėje yra gerokai aukščiau“, – žurnalistams sakė A. Pečkauskas, referuodamas į su gydytojų profsąjungomis pirmadienį pasirašytą susitarimą, kuriame numatyti įpareigojimai darbdaviams gerinti įstaigos psichologinį klimatą.
Visgi nuo platesnio situacijos vertinimo ministras susilaikė.
„Vertinti yra sudėtinga, nes SAM nematė pačių procesinių dokumentų ir nedalyvavo tame teisiniame procese. Šiuo atveju vadovaujamės informacija, kuri matoma viešojoje erdvėje. Situaciją vertinti sunku, nes reikia žinoti, kaip pasisakė teismas, kokiais argumentais ir pati gydymo įstaiga turės spręsti, skųsti sprendimą, ar ne ir kiek pagrįstas yra apylinkės teismo sprendimas“, – kalbėjo A. Pečkauskas.
Pirmadienį pranešta, kad nusižudžiusios Šiaulių medikės artimiesiems Šiaulių apylinkės teismas priteisė 70 tūkst. eurų neturtinės žalos. Kaip nurodoma teismo pranešime spaudai, teismas visiškai tenkino savo dukrą ir seserį praradusių keturių ieškovų civilinį ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo ir nusprendė, kad atsakovė byloje Šiaulių ligoninė ieškovams turės sumokėti 70 tūkst. eurų neturtinę žalą bei 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.
Be to, nusižudžiusios gydytojos šeimai iš ligoninės taip pat priteistos 6 800 eurų išlaidos advokato pagalbai sumokėti.
Nusižudžiusios medikės artimieji savo kreipimąsi į teismą motyvavo tuo, jog moters savižudybę lėmė neteisėti ligoninės veiksmai, neužtikrinant buvusiai darbuotojai saugių, iš jų psichologiškai saugių, darbo sąlygų, ir neteisėtai atleidžiant darbuotoją.
Šiaulių ligoninė nesutiko su ieškovų ieškinio reikalavimu, nurodydama, kad ligoninėje nustatyti pažeidimai tikrai neturėjo įtakos ir net negalėjo turėti įtakos darbuotojos apsisprendimo nusižudyti.
Šiaulių apylinkės teismo sprendimas gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.
ELTA primena, kad nusižudžiusi medikė Šiaulių ligoninėje dirbo nuo 2014 m. rugpjūčio 1 d. 2021 m. balandžio 30 d., ji ligoninės vadovo įsakymu buvo atleista iš darbo, t. y. darbo sutartis nutraukta darbdavio iniciatyva dėl darbuotojos kaltės už šiurkštų darbo pareigų pažeidimą. 2021 m. gegužės 8 d. ji mirė, mirties priežastis – savižudybė.
2021 m. spalio 14 d. Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių darbo ginčų komisijos sprendimu medicinos darbuotojos atleidimas iš darbo pripažintas neteisėtu.