Tyrimo duomenimis, gauja iš Europos bibliotekų pavogė 170 labai vertingų knygų, kurios įkainotos apie 2,5 mln. eurų. Nukentėjusių įstaigų sąraše - ir Vilniaus universiteto (VU) biblioteka. Kaltinamasis tvirtina, kad už pavogtus rusų rašytojų leidinius užsakovas jam sumokėjo 30 tūkst. eurų.
Prisistatė mokslininku
Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį pradėjo teisti 49 metų Sakartvelo pilietį Michailą Zamtaradzę (Mikheil Zamtaradze), kaltinamą didelę istorinę ir kultūrinę reikšmę turinčių knygų vagyste iš VU bibliotekos. Bendra 17 pagrobtų XIX amžiaus knygų vertė gali viršyti 600 tūkst. eurų.
Kaip rašė „Vakaro žinios", ikiteisminio tyrimo duomenimis, dalyvaudamas organizuotoje grupėje, veikusioje Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje bei Sakartvele, kaltinamasis 2023 m. gegužę apsilankė minėtoje bibliotekoje. Melagingai jos darbuotojams prisistatęs mokslininku Michailu Zavatskiu ir pateikęs tai patvirtinantį asmens dokumentą gruzinas iš Retų skaitinių bei Profesorių skaityklų skaitymui užsakė knygų.
Anot pareigūnų, 12 knygų kaltinamasis pakeitė klastotėmis, dar 5 knygų negrąžino. Tarp pavogtų leidinių buvo rusų autorių Aleksandro Puškino, Michailo Lermontovo, Ivano Krylovo, Nikolajaus Gogolio knygos.
Lietuvoje kaltinimai dėl retų knygų vagystės organizuotoje grupėje buvo pareikšti 3 gruzinams. Dviejų vyrų atžvilgiu byla buvo atskirta.
Nurodė užsakovą
Anot „Eltos", teisme M.Zamtaradzė pripažino savo kaltę ir gailėjosi. Jis pasakojo, kad turi penkis vaikus, Gruzijoje prekiauja sendaikčiais, turi antikvariato parduotuvę: „Vykstu į Europą, perku įvairius sendaikčius, vėliau juos parduodu."
Kaltinamasis tvirtino, kad su juo susisiekė vyras iš Rusijos, kuris domėjosi tam tikromis retomis knygomis. Tuomet M.Zamtaradze, kaip aiškino, internete surado, kad pageidaujami leidiniai yra VU bibliotekoje. Pasak jo, klastotes atsiuntė užsakovas, o knygas pakeitė skaitykloje nesislėpdamas, jas išsiuntė į Minską per autobuso vairuotoją. Gruzinas nurodė, kad už leidinius jam sumokėta kriptovaliuta 30 tūkst. eurų.
Griežčiausia vyrui gresianti bausmė - laisvės atėmimas iki 8 metų.
Surengė sulaikymo operaciją
Atliekant tyrimą gauta duomenų, kad panašiu būdu vertingos knygos buvo pagrobtos iš Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Šveicarijos bibliotekų.
Kaip rašė „Vakaro žinios", prieš metus Generalinė prokuratūra pranešė, kad kelių šalių teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, 2022 - 2023 m. iš Europos bibliotekų pavogę 170 didelę istorinę ir kultūrinę vertę turinčių knygų. Jų vertė gali siekti 2,5 mln. eurų.
Kaip anuomet pranešė Europolas, operacijos metu Gruzijoje ir Latvijoje sulaikyti 4 gruzinai. Atliktų 27 kratų metu buvo rasta apie 150 knygų. Operacijoje dalyvavo apie 100 policijos pareigūnų, tarp kurių - ir keturi Lietuvos policijos atstovai. Iki veiksmo dienos trys įtariamieji buvo sulaikyti Estijoje, Prancūzijoje ir Lietuvoje, dar du vyrai - Prancūzijoje.
Operacijos veiksmus koordinavo Eurojustas bei Europolas.
Nusitaikydavo į pirmuosius leidimus
Tyrimų metu surinkti duomenys pareigūnams leido pagrįstai manyti, kad grupuotės nariai knygas grobė keliais būdais. Kartais jie naudodavosi netikromis tapatybėmis, prisistatydavo tyrėjais. Kol vieni grupuotės nariai bendraudavo su bibliotekų darbuotojais, siekdami atitraukti jų dėmesį, kiti knygas pakeisdavo jų klastotėmis. Kitais atvejais grupuotės nariai tiesiog įsilauždavo į bibliotekas ir pagrobdavo knygas, kurias jau būdavo nusižiūrėję iš anksto.
Vagys nusitaikydavo į retas daugiausia rusų rašytojų knygas - pirmuosius leidimus. Teisėsaugos duomenimis, kai kurios iš pavogtų vertybių buvo parduotos per aukcionus Sankt Peterburge ir Maskvoje, todėl tapo nebeatgautini.
Tyrimai dėl įvykdytų retų knygų vagysčių yra tęsiami.