Dėl grėsmės prarasti licenciją Molėtų ligoninėje buvo sudarytos fiktyvios medikų darbo sutartys, pagal kurias išmokėta per 10 tūkst. eurų. Dėl to „gimė" 300 lapų kaltinamasis aktas. Vis tik teismas pasigedo konkrečių įrodymų, kad kaltinamųjų veiksmai galėjo sumenkinti pasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema, ligonine bei jos vadovu.
Pritrūko medikų
Apie dešimt metų vadovavęs Molėtų ligoninei Vaidotas Grigas ir dar 10 kaltinamųjų - šios įstaigos administratorė, buhalterė, medikai - prieš pat Kalėdas išgirdo Utenos apylinkės teismo nuosprendį byloje dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir turto iššvaistymo 2019 m. gruodį - 2022 m. vasarį.
Specialiųjų tyrimų tarnybos tyrimo duomenimis, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos 2019 m. Molėtų ligoninėje atlikto patikrinimo metu buvo nustatyti teisės aktų pažeidimai, susiję su sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumu, kokybe, atitinkamų medikų trūkumu. Pareigūnai įtarė, kad siekiant išvengti gresiančių poveikio priemonių ligoninėje buvo sudarytos fiktyvios darbo sutartys su 11 įvairių sričių medicinos specialistų, o vienam šios gydymo įstaigos darbuotojui nustatytos fiktyvios darbo valandos. Fiktyviems darbo santykiams apmokėti išleista beveik 10,4 tūkst. eurų.
„Vien gydytojo vardas ligoninės sąrašuose negydo", - aiškino 2022 m. bylą teismui perdavęs Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Mantas Jurkėnas.
Keturi medikai buvo atleisti nuo atsakomybės pagal laidavimą ikiteisminio tyrimo, kurio metu surinkti 43 tomai medžiagos, metu. Kaltinamasis aktas sudaro per 300 lapų.
Prokuroras sulaukė „antausio"
Kaip informavo teismas, nustatyta, kad suklastotų dokumentų pagrindu ligoninės direktorius kartu su dviem administracijos darbuotojomis ir 7 medikais iššvaistė ligoninės lėšas ir taip piktnaudžiavo tarnyba. Tačiau pažymėta, kad kaltinimas buvo grindžiamas ligoninei padaryta žala, bet be didelės žalos įrodymo piktnaudžiavimas tampa tik drausmės ar administraciniu pažeidimu.
Pagal teisės aktus didelė turtinė žala pradedama skaičiuoti nuo 250 MGL (12,5 tūkst. eurų), o išmokos sudarė daugiau nei 10 tūkst. eurų. Todėl teismas nustatė, kad nebuvo pagrindo kilti baudžiamajai atsakomybei.
Buvo atmesti ir kaltinimai dėl neturtinės žalos padarymo, kuri esą pasireiškė sumenkintu pasitikėjimu sveikatos apsaugos sistema, ligonine bei jos vadovu. Teismas pasigedo konkrečių įrodymų, kaip tai paveikė visuomenę ar konkrečius žmones.
Teismas nusprendė, kad vadovas veikė, siekdamas užtikrinti, jog ligoninei nekiltų grėsmė prarasti licenciją, nesiekdamas savanaudiškų praturtėjimo tikslų: „Ne kiekvienas teisės aktų pažeidimas, netinkamas vadovavimas, klaidingi sprendimai yra nusikaltimas. Be to, įstatymai reikalauja aiškių ir konkrečių įrodymų, o ne abstrakčių teiginių apie „prestižo sumenkinimą" ar „pasitikėjimo praradimą", - nurodė teismas.
Skyrė areštą ir baudas
Nors kaltinamieji dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir dėl padėjimo piktnaudžiauti buvo išteisinti, jie pripažinti kaltais dėl ligoninės turto iššvaistymo gaunant nepagrįstą darbo užmokestį už neatliktą darbą arba direktoriui padėjus tai padaryti.
Už tai ir dokumentų klastojimą V.Grigui, administracijos darbuotojai ir vienai medikei skirtos nuo 45 iki 25 parų arešto bausmės, kurių vykdymas atidėtas 9 mėnesiams. Kiti kaltinamieji nuteisti baudomis nuo 750 eurų iki 3000 eurų. Prokuroras siūlo skirti baudas nuo 5 iki 75 tūkst. eurų.
Be to, jiems skirta atlyginti padarytą turtinę žalą, o V.Grigas 2 metus negalės dirbti ar eiti valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens pareigų valstybinėse įstaigose ir savivaldybėse bei jų kontroliuojamose įstaigose.
Nuosprendis dar gali būti apskųstas.
Gyvena su ramia sąžine
V.Grigas „Vakaro žinioms" komentavo, kad nuosprendžio neskųs, nes nebenori tęsti jau beveik ketverius metus vykusio proceso, o užimti vadovaujančių pareigų artimiausioje perspektyvoje neketina: „ Dirbu gydytoju ir kol kas tikrai nenoriu turėti kokių vadovaujančių pareigų, nes pastarasis darbas tikrai labai nedėkingas visomis prasmėmis. Mano sąžinė - rami. Nesiekiau jokios naudos sau, nieko nepasisavinau, nepavogiau. Tuo metu reikėjo priimti tam tikrus sprendimus, kad ligoninė išlaikytų licenciją ir nenutruktų svarbių skyrių veikla. Teisėsaugai tie sprendimai atrodė neteisingi, ji dirba savo darbą. Dėl to ir atsirado byla, teistumas. Gyvenimo realijos iškrėtė nemalonų pokštą, bet viskas juda toliau."
2021 m. pavasarį sulaukęs įtarimų vadovas pasitraukė iš ekspertų tarybos prie Ingridos Šimonytės vyriausybės. Pernai liepą Molėtų ligoninė ir poliklinika buvo sujungti į Molėtų rajono sveikatos centrą.