respublika.lt

Buvusiam Seimo nariui A.Vyšniauskui „čekiukų“ byloje prokuroras prašo skirti 7,5 tūkst. eurų baudą

(14)
Publikuota: 2025 gegužės 26 10:16:00, Ingrida Steniulienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Andrius Vyšniauskas. Eltos nuotr.

Buvusį Seimo narį ir buvusį Marijampolės tarybos narį Andrių Vyšniauską prokuratūra prašo pripažinti kaltu „čekiukų“ byloje ir skirti jam 7,5 tūkst. eurų baudą.

 

Kaltintojas mano, kad pirmą kartą teisiamam A. Vyšniauskui tikslinga skirti finansinio pobūdžio bausmę. 

Taip pat siūloma jam trejus metus uždrausti dirbti valstybės tarnyboje. 

„Kaltinimai dokumentų klastojimu, turto pasisavinimu ir sukčiavimu A. Vyšniauskui pasitvirtino visa apimtimi, išskyrus kai kuriuos niuansus. Jis buvo supažindintas su tvarka gauti išmokas, aktyviai naudojosi teise gauti išmokas“, – per posėdį Kauno apygardos teisme pirmadienį sakė prokuroras Valentinas Alekna.

Kaltintojas akcentavo, kad kaltinamasis buvo tarybos nariu, Antikorupcijos komisijos pirmininku, dalyvavo teisėkūros procese. 

„Jo neteisėti veiksmai paaiškėjo pradėjus akciją „Skaidrinam“, tapo žinomi visuomenei, A. Vyšniauskas diskreditavo ne tik Marijampolės tarybos narių, bet ir valstybės tarnautojų patikimumą, buvo suformuota nuomonė, kad tarybos nariai gauna išmokas savo interesams“, – sakė prokuroras V. Alekna.

Pasak V. Aleknos, bylos duomenys gauti nustatyta tvarka, gali būti naudojami procese kaip įrodymai.

ELTA primena, kad A. Vyšniauskas teisme kaltas neprisipažino nė dėl vieno jam pareikšto kaltinimo. Nors jam pareikšti kaltinimai pasisavinus daugiau nei 2 tūkst. eurų, jis atlygino tik daugiau nei 100 eurų galimos žalos. Todėl prokuroras prašo konfiskuoti iš kaltinamojo daugiau nei 2 tūkst. eurų.

Kaltinamasis prašė išteisinimo

A. Vyšniauskas sutiko duoti parodymus teismui, juos skaitė, iš anksto paruošęs raštu. Vykstant ikiteisminiam tyrimui, A. Vyšniauskas neišreiškė jokios pozicijos dėl jam pareikštų kaltinimų ir parodymų neteikė.

Kaltinamasis mano, kad baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktas nepagrįstai ir iš valstybės prašo jam priteisti 10 tūkst. 272 eurus, kuriuos jis išleido advokatams sulaukęs įtarimų „čekiukų“ byloje.

Baudžiamosios bylos duomenimis, nuo 2019 m. gegužės mėn. iki 2020 m. spalio mėn. A. Vyšniauskas, tuomet eidamas Marijampolės savivaldybės tarybos nario pareigas, įtariama, suklastojo 19 vienetų tarybos nario išlaidų suvestinių, jose pateikdamas tikrovės neatitinkančius duomenis apie neva patirtas kuro, telefono, interneto ryšio išlaidas, kaip susijusias su tarybos nario veikla. Kuras buvo apmokamas pažįstamų ir kitų asmenų kortelėmis.

Pagal nustatytą tvarką, A. Vyšniauskas kiekvieną mėnesį tarybos nario veiklai galėjo gauti 230 eurų neviršijančią išmoką.

Anot teisėsaugos, tyrimo metu nustatyta, jog tariamai patirtos išlaidos buvo apmokėtos ir kitų asmenų banko kortelėmis. Įtariama, kad buvęs tarybos narys savivaldybės buhalterijai pateikdamas suklastotus finansinius dokumentus, apgaule įgijo 2 tūkst. 190 eurų Marijampolės savivaldybės administracijai priklausiusių lėšų.

Marijampolės savivaldybė civilinio ieškinio šioje byloje nepareiškė.

A. Vyšniauskas ir jo advokatas teismo prašė visiško išteisinimo.

„Prašau mane išteisinti ir priteisti advokato paslaugoms patirtas išlaidas“, – teisme kalbėjo A. Vyšniauskas. 

Jis skundėsi, kad jau 10 mėnesių yra kaltinamasis baudžiamajame procese.

A. Vyšniauskas savo kalboje kritikavo prokuratūrą ir ikiteisminį tyrimą jo byloje atlikusią Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Kaltinamasis priminė, kad jis dalyvavo vadinamojoje Pranešėjo komisijoje, o jos veikla galėjo nepatikti minėtoms teisėsaugos institucijoms.

Buvęs parlamentaras skundėsi teismui, kad jo bylos ikiteisminis tyrimas buvo vykdomas žaibiškai, tempai pretenduoja į rekordus.

„STT ir prokuroras nebandė išgirsti mano pozicijos, ši byla ne tik neturėjo atkeliauti iki teismo, ji neturėjo prasidėti. Nepadariau nusikalstamų veikų, kuriomis esu kaltinamas. Įstatymas leido gauti mobiliojo ryšio ir interneto paslaugas“, – per teismo posėdį sakė A. Vyšniauskas. 

„Kodėl aš, kodėl per Seimo rinkimus?“, – stebėjosi jis. 

Po teisėsaugos veiksmų A. Vyšniauskas pernai sustabdė narystę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijoje, pasitraukė iš frakcijos seniūno pareigų bei Teisės ir teisėtvarkos komiteto. Jis buvo 11 numeriu buvo įrašytas į partijos daugiamandatės apygardos kandidatų į Seimą sąraše, tačiau rinkimų štabas nusprendė jį išbraukti.

Advokatas teigė, kad telefonai ir modemas įsgyti tarybos nario veiklai

A. Vyšniausko advokatas Linas Kuprusevičius savo kalbą pradėjo nuo to, kad Marijampolės savivaldybės reglamentas, kuriuo byloje remiasi ikiteisminį tyrimą atlikę teisėsaugos pareigūnai, niekada nebuvo paskelbtas teisės aktų registre.

„Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad įstatymai negalioja ir jie negali būti taikomi, jei nėra paskelbti. A. Vyšniauskas kaltinamas teisės akto, kuris negaliojo ir neįsigaliojo, pažeidimais“, – sakė advokatas, teigdamas, kad tokiu būdu pareikštas kaltinimas yra  antikonstitucinis.

Advokatas taip pat teigė, kad savivaldybės administracijai buvo žinoma, kad tarybos nariai įsigyjama įranga, nors prokuroras kalba priešingai.

„Telefonus ir modemą A. Vyšniauskas įsigijo tarybos nario veiklai, prokuroras neįrodė kaltinimo, o byloje surinkta įrodymų visuma šį kaltinimą paneigė“, – mano L. Kuprusevičius. Kaltinime A. Vyšniauskui nurodoma, kad du telefonus ir išmanųjį laikrodį kaip gautus per telekomunikacijų bendrovės per akciją. Už tai jis sumokėjo 19,01 eurų, šie įrenginiai iš paslaugų teikėjo buvo gauti kaip dovanos.

„Neįmanoma suprasti kaltinamojo akto, kaltinamasis aktas pažeidžia teisę žinoti kuo kaltinamas asmuo“, – sakė advokatas.

Pasak L. Kuprusevičiaus, jeigu jo klientas ir atliko kaltinime nurodytus veiksmus, jie neužtraukia baudžiamosios atsakomybės – advokatas savo kalboje ilgai citavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartį, kuria buvo nutraukta Jonavos mero Mindaugo Sinkevičiaus byla. Gynėjas citavo žodžius iš šios bylos nutarties apie valstybės tarnautojų veiksmų pavojingumą, žalos dydį, galimybę žalą išieškoti ir civilinės teisės priemonėmis, kad baudžiamoji atsakomybė yra kraštutinė priemonė. 

Jis prašė išteisinti A. Vyšniauską, kaip nepadariusį veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Tai ne pirmas Marijampolės politikas, kuris sulaukė įtarimų „čekiukų“ byloje – dėl panašių kaltinimų dabar teisiamas meras Povilas Isoda.

Nuosprendis A. Vyšniausko byloje bus skelbiamas liepos 10 dieną. Bylą nagrinėjęs teisėjas Arūnas Paštuolis sakė, kad terminas rašant nuosprendį šioje byloje nustatomas toks, atsižvelgiant į pačią bylą, į kitas šio teisėjo nagrinėjamas bylas.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
5
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (14)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pagalvojate apie gyvenimą užsienio šalyje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės dirbtiniu intelektu?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +16 C

+7 +15 C

+12 +17 C

+12 +23 C

+12 +22 C

+13 +19 C

0-6 m/s

0-7 m/s

0-6 m/s