Naujausiame žurnalistiniame tyrime apie G. Palucko verslo ryšius dominuojanti įmonė „Dankora“ atmeta bet kokias spėliones apie galimai neteisėtus veiksmus. Bendrovės direktorius Kostas Mikalajūnas tikina, jog nežinojo, kad sandorį iš europinės paramos lėšų sudarė su dalinai Vyriausybės vadovui priklausančia įmone.
„Įmonė „Dankora“ įkurta ir visą savo veiklą grindžia vadovaudamasi galiojančiais įstatymais ir taisyklėmis, nėra pažeidusį jokių taisyklių ir reikalavimų. Visi įmonės veiksmai buvo ne kartą patikrinti valstybės įstaigų ir įmonė bei institucijos turi šiuos sprendimus patvirtinančius sprendimus“, – Eltai sakė bendrovės direktorius K. Makalajūnas.
„Atmetame bet kokias spėliones ir samprotavimus, paskelbtas viešojoje erdvėje, apie neva neteisėtus įmonės veiksmus ir kitas interpretacijas. Gintautas Paluckas neturi akcijų ar turtinių interesų įmonėje „Dankora“, įmonės veikloje nedalyvauja jokia forma“, – nurodė vadovas.
Trečiadienį paviešintame žurnalistiniame tyrime nurodoma, jog vos pernai įkurta premjero G. Palucko brolienės Virginijos Paluckienės bendrovė „Dankora“ gavo europinę paramą ir už didžiąją dalį jos įsigijo prekių iš ministrui pirmininkui dalinai priklausančios įmonės „Garnis“.
Tiesa, pati bendrovė tikina, jog viešojo konkurso procedūros buvo atliktos skaidriai, o informacija apie tai, jog sandoris sudaromas su dalinai ministrui pirmininkui priklausančia įmone - nežinoma.
„Projekto įgyvendinimui UAB „Dankora" paskelbė du viešuosius pirkimus - akumuliatorių ir įkrovimo stotelių pirkimui, kurie buvo vykdomi pasitelkiant CPO platformą. Akumuliatorių pirkimo konkurse dalyvavo viena įmonė - „Garnis", o stotelių pirkimo konkurse - du tiekėjai. Abiem atvejais buvo atrinkti laimėtojai pagal CPO nustatytas skaidrumo ir atitikties procedūras, jokių skundų iš potencialių tiekėjų nesulaukta", - nurodo K. Mikalajūnas.
„Visa ši informacija buvo skelbiama viešai, buvo ir tebėra prieinama. Svarbu pažymėti, kad konkursuose galėjo dalyvauti bet kuri įmonė, o pirkimo procesai buvo vieši, skaidrūs ir patikrinti atsakingų valstybės institucijų, nei viena jų pastabų neturėjo", - akcentuoja direktorius.
Vis dėlto, kaip nurodo pati Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT), jokie UAB „Dankora" pirkimai per jų sistemą nebuvo vykdomi. CPO atstovė pažymi, jog ši organizacija yra skirta įgyvendinti centralizuotiems viešiesiems pirkimams.
„CPO LT neturi nieko bendro nei su UAB „Dankora", nei su tiekėju UAB „Garnis", kadangi šios organizacijos nedalyvauja centralizuotuose viešuosiuose pirkimuose, kas yra būtent VšĮ CPO LT veiklos sritis", - Eltai teigė CPO LT atstovė.
Tuo metu K. Mikalajūno minimi pirkimai, pasak jos, buvo vykdyti per Nacionalinę mokėjimų agentūrą (NMA) ir jos kuruojamą platformą, niekaip nesusijusią su CPO LT.
NMA yra minima ir pirminiame žurnalistiniame tyrime, kuris trečiadienio popietę buvo publikuotas visuomenininko Andriaus Tapino „Substack" paskyroje. Publikacijoje cituojamas MNA vadovas Fortūnatas Driginčius.
„Pirkime pasiūlymą pateikė vienintelis tiekėjas - UAB „Garnis", ši įmonė pasirinkta kaip laimėtojas. Pirkimo suma - 145 200 Eur su PVM", - tuomet teigė MNA vadovas, kalbėdamas apie aprašomą pirkimą.
K. Mikalajūnas neturėjo informacijos, kad sandoris sudaromas su premjerui dalinai priklausančia įmone
„Dankora“ direktorius K. Mikalajūnas akcentuoja neturėjęs informacijos apie įmonės, su kuria sudaromas sandoris, akcininkus.
„Informacijos apie sandorio kontrahentės įmonės akcininkus neturėjome“, – nurodė bendrovės vadovas.
Paklaustas, kaip vertina informaciją, jog sudarė sandėrį su premjerui dalinai priklausančia įmone, K. Mikalajūnas pažymėjo, jog jam svarbiausia – sėkmingas projekto įgyvendinimas.
„Mums kaip įmonei svarbiausia įgyvendinti sėkmingai ir skaidriai projektą, o laimėjusi konkursą įmonė (kad – ELTA) laikytųsi įsipareigojimų“, – pažymėjo bedrovės vadovas.
Paraiška buvo patvirtinta per mėnesį
Įmonės direktorius nurodo, kad projekto paraiška, pateikta praėjusių metų rugsėjo pradžioje, buvo patvirtinta po kiek daugiau nei mėnesio.
„2024 m. rugsėjo 1 d. įmonė pateikė paraišką projektui „Elektromobilių ir laivų įkrovimo infrastruktūros plėtra Drukių kaime“ per Klaipėdos rajono vietos veiklos grupę (VVG). Tai – europinis projektas, skirtas skatinti ekologiškos energetikos infrastruktūrą Lietuvoje“, – rašoma įmonės atsakyme.
„Paraiškos vertinimas truko apie mėnesį – jį atliko Klaipėdos rajono VVG. Vertinimas buvo baigtas apie 2024 m. spalio 15 d. Patvirtinusi projektą, VVG jį perdavė Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA), kuri 2024 m. lapkričio 17 d. priėmė teigiamą sprendimą. Gavus šį sprendimą, projektas patvirtintas ir pradėtas jo įgyvendinimas, kuris tęsiasi iki šiol“, – aiškino K. Mikalajūnas.
Jis akcentavo, jog parama buvo skirta išskirtinai jaunoms įmonėms, tad paraiškos patvirtinimas papildomų klausimų nesukėlė.
„Į paramą galėjo pretenduoti tik naujai įkurtos įmonės“, – nurodė vadovas.
Tiesa, K. Mikalajūnas pažymi, jog jo vadovaujama bendrovė dar nėra gavusi visos projekte numatytos kompensacijos. Įgyvendinimui reikalingas papildomas lėšas, pasak jo, skyrė patys įmonės akcininkai – pats K. Mikalajūnas, valdantis penktadalį akcijų paketo ir premjero brolienė Virginija Paluckienė, kuriai priklauso 80 proc. bendrovės akcijų.
„Kol kas įmonė „Dankora“ dar negavo visos projekte numatytos kompensacijos – tik avansinį mokėjimą. Visa kompensacija bus išmokėta tik įgyvendinus projektą iki galo. Projekto įgyvendinimui papildomos lėšos buvo skirtos pačių įmonės akcininkų“, – nurodo bendrovės direktorius.
Paklaustas, kodėl praėjusių metų lapkritį pardavė didžiąją dalį savo akcijų V. Paluckienei, K. Mikalajūnas nurodo, jog įmonei buvo reikalingi daugiau lėšų įnešti galintys verslo partneriai.
„Įmonei reikalingos didelės apyvartinės lėšos, todėl buvo ieškomas verslo partneris“, – teigė direktorius.
Įmonės direktorius tikina, kad su premjeru ryšių nepalaiko
Paklaustas, kokie ryšiai jį sieja su Vyriausybės vadovu, „Dankora“ direktorius atsako, jog jokių ryšių su G. nepalaiko.
„Įmonės direktorius su Gintautu Palucku jokių ryšių nepalaiko“, – nurodoma Eltai pateiktame atsakyme.
Vis dėlto, pasiteiravus ar bendrovės direktorius asmeniškai pažįsta premjerą, buvo pateiktas ironiškas atsakymas, jog Vyriausybės vadovą pažįsta visa Lietuva.
„Šiandien iš masinio informavimo priemonių Gintautą Palucką pažįsta visa Lietuva“, – teigia K. Mikajalūnas.
Kaip skelbta anksčiau, vos pernai įkurta premjero G. Palucko brolienės Virginijos Paluckienės bendrovė „Dankora“ gavo europinę paramą ir už didžiąją dalį jos įsigijo prekių iš ministrui pirmininkui dalinai priklausančios įmonės „Garnis“.
ELTA primena, kad nuo gegužės pabaigos viešojoje erdvėje pasirodo vis nauji tyrimai apie premjerą G. Palucką bei jo praeitį, verslo ryšius.
Ankstesnis tyrimas atskleidė, jog premjeras G. Paluckas galutinai atlygino dar 2012 m. vadinamoje žiurkių byloje priteistą žalą Vilniaus miesto savivaldybei vos prieš kelias savaites – paskutinius 4,9 tūkst. eurų politikas sumokėjo šių metų liepos 8 d. Iš viso jam buvo priteista atlyginti kiek daugiau nei 57 tūkst. litų (apie 16,5 tūkst. eurų).
Vis tik, tyrime skelbiama, kad G. Paluckas buvo sutaręs su savivaldybe atsiskaityti dalimis – atlyginti žalą iki 2015 m. pabaigos. Tačiau sutarto grafiko politikas nesilaikė – į savivaldybės biudžetą 2014 m. gegužę pervedė 40 tūkst. litų (maždaug 11,5 tūkst. eurų), daugiau pavedimų nebuvo.
Premjero patarėjas Justinas Argustas tikino, jog pastaroji situacija susiklostė dėl aplaidžios žmogiškos klaidos. G. Paluckas savivaldybei sumokėjo ir priskaičiuotus delspinigius bei atsiprašė dėl susiklosčiusios situacijos.
Tuo metu pirmasis tyrimas atskleidė, jog premjero iš dalies valdoma įmonė „Garnis“ gavo 200 tūkst. eurų paskolą iš nacionalinio plėtros banko ILTE. Sutartis sudaryta politikui jau einant Vyriausybės vadovo pareigas.
Antroji žurnalistinio tyrimo dalis kelia klausimus dėl Vyriausybės vadovo iki 2018 m. valdytos ežerų dugnų topografijos aplikaciją vysčiusios įmonės „Sagerta“ gautų ir negrąžintų šimtatūkstantinių paskolų iš su verslininku Darijumi Vilčinsku susijusios bendrovės „Uni Trading“.
Tyrime nurodoma, kad ryšių tarp G. Palucko ir D. Vilčinsko – ir daugiau. 2012 m. būsimasis premjeras iš verslininko vadovaujamos įmonės įsigijo 223 tūkst. eurų vertės būstą sostinės Verkių regioninio parko teritorijoje, kurio taip pat nebuvo deklaravęs 2013 m. turto bei interesų deklaracijose.
Aiškindamiesi, kur iki buto įsigijimo gyveno premjeras, žurnalistai trečiajame tyrime paviešino, kad Kipro įmonė 2012 m. G. Paluckui Vilniaus centre pigiai pardavė butą, o sklypą, ant kurio stovi iš dalies politiko valdomas pastatas, suformavo pats ministras pirmininkas, kai dar ėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.
Dėl „Garnio“ gautos paskolos panaudojimo aplinkybių ikiteisminį tyrimą pradėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba – kaip liudytojas buvo apklaustas ir G. Paluckas. Dėl antrojo tyrimo aplinkybių aiškinasi Specialiųjų tyrimų tarnyba.