Generalinė prokurorė Nida Grunskienė džiaugiasi, kad per pastaruosius dvejus metus prokuroro profesija Lietuvoje tapo patraukli. Pasak jos, po to, kai buvo pradėtas spręsti šios pareigybės atlyginimo klausimas, pareigos pritraukia ir jaunus žmones.
„Išsprendus prokuroro atlyginimo klausimą, situacija tikrai pasikeitė – darbas tapo patrauklus net studentų tarpe. Šiuo metu turime daug norinčiųjų tapti prokurorais. (...) Pavyzdžiui, Kaišiadoryse į vieną poziciją pretendavo 12 (asmenų – ELTA), kituose miestuose turime po 13–14. Tai tikrai labai džiugina“, – antradienį sakė N. Grunskienė.
„Nuo 2025 iki 2031 metų net 142 prokurorai, sulaukę pensinio amžiaus, paliks tarnybą. Todėl atsinaujinimas mums labai reikalingas, kadangi reikia žmogų paruošti, reikia, kad jis suprastų, ką reikia daryti, įvaldytų visas mūsų turimas sistemas. Tai tas procesas vyksta. Prokuroro darbas tikrai tapo patrauklus“, – dar kartą tikino ji.
Taip pat, anot generalinės prokurorės, sulaukiama ir norinčiųjų užimti prokuroro padėjo pozicijas.
„Taip pat džiugina tai, kad nori ateiti daug jaunų žmonių į prokuroro padėjėjus. Jie taip pat mato perspektyvą dirbti prokuratūroje“, – pažymėjo N. Grunskienė.
Visgi, akcentuoja ji, tiek prokuroro, tiek jo padėjėjo deramo užmokesčio klausimą reikia peržiūrėti bent kas kelerius metus.
„Jeigu nieko nedarysime toliau, jeigu nebus peržiūrimi atlyginimai, tai jie labai greitai nuvertės. Tas klausimas turi būti sprendžiamas“, – pabrėžė Generalinės prokuratūros vadovė.
ELTA primena, kad prieš kelerius metus generalinė prokurorė N. Grunskienė užsiminė, jog neproporcingi prokurorų atlyginimai juos diskriminuoja ir demotyvuoja, taip pat yra sudėtinga pritraukti jaunų specialistų.
Visgi, tuomet Seimas nusprendė kelti prokurorų atlyginimus dviem etapais – nuo 2024 pradžios ir nuo 2025 metų sausio.
Nuo 2024-ųjų prokurorų pareiginę algą nuspręsta padidinti tiek, kad ji sudarytų ne mažiau 75 proc. atitinkamos grandies teisėjo pareiginės algos, o nuo 2025-ųjų – ne mažiau kaip 90 proc. atitinkamos grandies teisėjo pareiginės algos.