Kiekvienais metais medikai nukenčia nuo agresyvių pacientų. Į iškvietimą atvykusius Greitosios medicininės pagalbos medikus ligoniai ar jų giminaičiai kartais pasitinka su kirviais, kauptukais, net šautuvais. Be to, agresyvūs ligoniai užpuldinėja ir kitus ligonius. Plungės ligoninėje šiemet mirė garbaus amžiaus pacientė, kurią stacionare uždaužė kitas pacientas. Tad, atsižvelgiant į tai, jog medikams jau fiziškai nesaugu atlikti savo tiesiogines pareigas, ministerija paruošė įsakymo projektą, kuriame numatyta, jog medikai kai kuriomis aplinkybėmis turi teisę bendraudami su pacientais daryti vaizdo ir garso įrašus. Ar visuomenė tokiam įsakymui pritartų?
Kada leistų įrašinėti?
Įsakymo projekto aptarimas turėtų baigtis sausio 15-ąją, o tada, jei jam bus pritarta, naujoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė pasirašytų atitinkamą įsakymą. Tiesa, projekte numatyta, jog medikai naudotųsi vaizdo bei garso įrašymo priemonėmis ne gydymo įstaigose ir jokiu būdu neįrašinėtų savo asmeniniais telefonais ar asmeninėmis planšetėmis.
Kada, anot įsakymo projekto, būtų leidžiama įrašinėti? Pvz., tada, kai „greitukė" iškviečiama, nes žmogų ištiko nelaimė gatvėje, darbe, prekybos centre ar kitoje viešoje vietoje. Buvo primuštas, pateko į autoavariją, paslydo ant ledo, galimai ištiko infarktas, insultas ir t.t. Aišku, medikai nepuls įrašinėti kiekvieno iškvietimo. Bet jei matys, jog nukentėjusysis galimai neblaivus, apsvaigęs nuo narkotikų, elgiasi agresyviai, neadekvačiai, tada įjungs prie savo drabužių pritvirtintas kameras ir pokalbį su pacientu įrašinės.
„Greitukėse" taip pat bus įrengti vaizdo ir garso registratoriai. Kai pacientas bus nugabentas į skubiosios medicininės pagalbos padalinį, čia, padalinio patalpose, taip pat veiks stacionarinė vaizdo kamera. Kita vertus, ar agresyvus, neblaivus pacientas, pamatęs, jog iš jo „daromas filmas", dar labiau nepasius? Nepuls atimti vaizdo kameros ir mikrofono? O kaip sureaguos paciento artimieji? Ar nepagalvos, kad iš jų giminaičio tyčiojamasi? Galų gale, jei gydytojas vienu metu ir tvarstys sužeistajam žaizdas, ir įspės, jog įrašinėja, ir filmuos, ir ginčysis su ligoniu, kiek minučių liks tiesioginiam mediko darbui?
Iš kur gaus pinigų?
Tiesa, už visas šias vaizdo bei garso įrašymo priemones - tiek stacionarias, tiek mobilias - turės apmokėti pačios gydymo įstaigos, nes šių metų valstybės biudžete tokios išlaidos nėra numatytos. Tikėtina, jog medicinos įstaigos taip pat nėra aptekusios pinigais, todėl ne visur pradės kurti serialus apie savo agresyvius pacientus.
Įrašai bus saugojami dvejus metus, nes būtent per tiek laiko triukšmadariui - gal ligoniui, o gal ir medikui - galima skirti nuobaudą už administracinius nusižengimus.
Asmens privatumo seniai nepaisoma!
Mes visi seniai filmuojami gatvėse, prekybos centruose ir negalvojame, kad pažeidžiamas mūsų asmens privatumas, kai apsauga stebi, ką mes perkame. Ar, pavyzdžiui, kad vaistininkai žino, kokiomis ligomis galimai sergame, nes mums išrašyti kompensuojami vaistai. Tačiau ar nebus pažeistas asmens privatumas, jei ligonis ims siautėti savo bute ar savo kieme? Kai medikas ims pacientą filmuoti, o vaizdo įraše bus matomas ne tik pats pacientas, bet ir jo privati aplinka - mažamečiai vaikai, kurių negalima rodyti be tėvų sutikimo. Įraše bus matomas būsto interjeras, kambario tvarka ir t.t. Ar tokiais atvejais nereikia paties smurtaujančio paciento sutikimo? Be to, ligonis per medicininę apžiūrą gali būti ir pusnuogis, ir susivėlęs, neestetiškas. Ar taip galutinai nebus pažeistas piliečių privatumas?
Advokatas Rimas Andrikis sakė, kad jį visada nemaloniai nuteikia formuluotė „kišimasis į privatų gyvenimą". Anot R.Andrikio, tai visada bus pažeidimas, nors jis gali būti leistinas įstatymu arba neleistinas. O jei leistinas, tai juk vis vien yra pažeidimas!
„Juk visi supranta, - sakė R.Andrikis, - kad kišimasis į privatų gyvenimą yra blogas dalykas. Tik valstybė, remdamasi tam tikrais kriterijais, kartais tai leidžia, o kartais neleidžia. Tarkime, neleistina, bet išimties tvarka leistina. Konstitucija taip ir sako. Tai aš manau, kad, jeigu valstybė sugalvos tokius įrašinėjimus leisti, tai tada bus leidžiamas privataus gyvenimo pažeidimas. Pas mus kišimasis į žmogaus privatų gyvenimą yra neregėto masto, mes šiuo aspektu tikrai esame pasaulio priekyje, nes pas mus jau nieko švento nėra privačiame gyvenime. Todėl gal nereikia dėl kažkokio įrašinėjimo per daug pergyventi, kai žmonės dabar internete tiek nori rodyti savo privatų gyvenimą, kažkokius spuogus ant kūno netinkamoje vietoje, dar kažką.
Internete to pilna - tik duok žmonėms parodyti savo privatų gyvenimą. Dabar gali net Konstitucijos pataisą priimti, kad privatus gyvenimas nesaugomas, kad skatinama eksponuoti savo tam tikrus pasiekimus. Ne visai padorius. Aš tai būdamas ligoniu neįleisčiau pas save medikų su kameromis - ir viskas! Žymūs menininkai nuo Antikos laikų skulptūroms, paveikslams pasirinkdavo gražius vyrų, moterų kūnus, o jeigu dabar atėjo mada filmuoti sergančius, paliegusius, tai gal iš tikrųjų visuomenė taip auklėjama ir vedama į tokią situaciją? Visada sakau, kad bet koks įstatymas yra tam tikro proto išraiška, dabar įstatymai ne visada yra sveiko proto išraiškos."
Komentuoja ortopedas-traumatologas Gediminas AKELAITIS:
Šitie vaizdo, garso įrašinėjimai problemos neišspręs. Aš matau, kad niekada anksčiau tokių dalykų nebūdavo. Iš Seimo, Vyriausybės, prezidentūros sulaukiame veiksmų, kurie yra visuomenės supriešinimas, kažkoks nesuprantamas pataikavimas, kad vaikai gali apskųsti savo tėvus ir panašiai. Tai čia yra visuomenei problema padaryta! O tie visi įrašai - aš kategoriškai „prieš" ir pasakysiu, kodėl. Jeigu reikalinga mano pagalba, tai aš turiu įvertinti to žmogaus būklę ir žinoti, ko iš jo galima laukti, neprovokuojant atlikti savo darbą profesionaliai. O dabar, jeigu aš ateisiu su kažkokia įrašymo technika ir tuo pat metu dirbsiu savo tiesioginį darbą, kur garantija, jog tie įrašinėjimai man pačiam netrukdys?
Be to, jei pacientui vėliau pasirodys, kad medicininis darbas neteisingai atliktas, parašys skundą ir aš turėsiu aiškintis kažkam? Ne, tai nėra problemos sprendimas. Per 45 metus esu turėjęs įvairiausių pacientų ir įvairiausių situacijų. Tekdavo susidurti ir su agresyviais, bet tada kvieti apsaugą, kvieti policiją.
Tos tarnybos, kurios atsakingos už administracinius nusižengimus, turi tas problemas spręsti, o medikas turi suteikti medicininę pagalbą bet kokioje situacijoje. Tai - vienareikšmiška. O visos tos kameros, įrašinėjimas - čia yra bereikalingas pinigų plovimas. Ta vaizdo kamera manęs tuo metu neapsaugotų, o agresyvių pacientą, jei pastebėtų, dažniausiai dar labiau suerzintų. Čia yra bendra mūsų visuomenės problema, bendra tendencija, kad vieni į kitus žiūrime kaip į priešą.
Bejėgiai pacientai tikrai mums pavojaus nekelia, o greitosios pagalbos ekipaže yra ir vairuotojas, ir paramedikas. Ne tik vienas gydytojas. Tik nereikia provokuoti, o jei tu matai, kad pacientas agresyvus, tam yra tarnybos, kurios privalo užtikrinti saugumą. Toks yra mano požiūris.