Amonio nitrato trąšų krovinį iš Rusijos gabenančiam laivui paprašius leidimo prisišvartuoti Klaipėdos uoste, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako neturintis duomenų, kad tai galėjo būti Maskvos provokacija siekiant pažeisti šalies saugumą. Visgi Lietuvos diplomatijos vadovas priduria, kad vertinant nedraugiškų valstybių tokios galimybės niekada nereikėtų atmesti.
„Duomenų, kurie leistų patvirtinti, kad tai yra sąmoningas veiksmas, pateikta nebuvo – kitaip sakant, kad tai sąmoningas, piktybinis veiksmas prieš Lietuvos nacionalinio saugumo interesus. Tačiau, kai susiduriame su Rusija ar kitais mums nedraugiškais veikėjais, tarptautiniais veikėjais, geopolitiniais veikėjais, visada turime galvoje apie būtent tokią galimybę“, – žurnalistams spaudos konferencijoje su Latvijos, Estijos ir JAV atstovais kalbėjo G. Landsbergis.
Ministro teigimu, vertinant galimas grėsmes tiek Lietuvai, tiek kitoms Baltijos valstybėms reikia imtis priemonių nuolat stiprinant savo saugumą ir atsparumą hibridinėms atakoms,
„Turime būti geriau pasiruošę, labiau pasiruošę, atsargesni už bet kokią kitą valstybę. Dėl to, kad tokios valstybės kaip Rusija ne vieną kartą yra taikiusias prieš Lietuvą ir kaimynines valstybes įvairiausias hibridines priemones, siekiant piktybinių veiksmų“, – akcentavo G. Landsbergis.
Latvijos bei Estijos užsienio reikalų ministerijos atstovai Andzejus Vilumsonsas ir Jonatanas Vseviovas teigė kol kas nesantys informuoti apie tai, kad minėtas rusiškas laivas prašė leidimo prisišvartuoti jų uostuose, tačiau tikino rimtai vertinantys Rusijos hibridinių atakų grėsmes.
Trečiadienį žiniasklaida pranešė, kad 20 tūkst. tonų amonio nitrato trąšų iš Rusijos plukdantis pažeistas laivas galimai plauks į Lietuvą. Šiuo metu su Maltos vėliava plaukiantis laivas yra prisišvartavęs prie Norvegijos krantų.
Tuo metu Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Algis Latakas tvirtino, kad sprendimas dėl laivo įleidimo į uostą bus priimtas artimiausiu metu.
Nors amonio nitratas yra naudojamas trąšoms, tai taip pat yra sprogstamoji medžiaga, kurios pagrindo sprogmenys naudojami griauti seniems pastatams ar karinėms reikmėms.
Didžiulės sukauptos amonio nitrato atsargos 2020 m. rugpjūtį Beirute sukėlė sprogimą, pražudžiusį bent 218 asmenų ir sužeidusį dar 7 tūkst.
Premjerė Ingrida Šimonytė tvirtina, kad 0 tūkst. tonų amonio nitrato trąšų iš Rusijos krovinys į Klaipėdos uostą įleistas nebus.