Tyrime dėl verslo ryšių figūruojantis premjeras Gintautas Paluckas susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda metu tikina pakartojęs tą patį, ką jau buvo minėjęs tiek tyrėjams, tiek ir Seimo nariams. Politikas pabrėžia jokių verslo santykių su tame pačiame tyrime minimu verslininku Darijumi Vilčinsku neturėjęs, o butą Verkių regioninio parko teritorijoje įsigijęs iš teisėtų lėšų.
„Tą patį paaiškinau, ką sakiau ir tyrėjams raštu, ir atsakydamas tribūnoje – kad jokių verslo santykių, jokių įmonių, jokių akcijų su Darijumi Vilčinsku aš neturiu ir nesu turėjęs“, – žurnalistams po susitikimo su G. Nausėda sakė G. Paluckas.
„Tuo tarpu tai, kad Darijus Vilčinskas pažinojo žmones, kurie norėjo inicijuoti minėtą projektą ir pakvietė mane prisidėti prie jo realizavimo – niekaip nesuponuoja, kad aš su Dariumi Vilčinsku turiu kažkokių verslo ryšių“, –pabrėžė jis.
Kaip skelbta, pirmadienio vakarą šalies vadovas teigė turįs klausimų G. Paluckui. Vienas jų – apie galimus verslo santykius su D. Vilčinsku. Taip pat prezidentas tikino, kad teirausis premjero apie tai, kokiomis lėšomis buvo įgytas būstas Verkiuose.
„Aš atsakiau, kas yra tiesa. Mano būsto įsigijimo aplinkybės yra ganėtinai paprastos: tai asmeninės lėšos ir gautas bankinis kreditas. Asmeninės lėšos yra įvairios – didžioji dalis yra iš realizuoto prieš tai mano turėto nekilnojamojo turto“, – aiškino jis.
Tačiau paklaustas apie galimus neatitikimus turto ir interesų deklaracijose, į kuriuos dėmesį atkreipė žurnalistinio tyrimo autoriai, G. Paluckas teigė „nežinantis tokių neatitikimų“. Jis taip pat patikino turįs visus dokumentus, pagrindžiančius jo teiginius.
„Be abejo, visi dokumentai yra, visos deklaracijos yra pateiktos. Ir jeigu kažkam kažkokie klausimai kyla apie praėjusius laikotarpius – tai gali nustatyti tyrimai“, – patikino Vyriausybės vadovas.
Apskritai, tęsė socialdemokratas, pokalbis su prezidentu, jo žodžiais tariant, buvo tvarkingas ir nuoširdus. G. Paluckas tvirtino iš G. Nausėdos nesulaukęs nei klausimų, nei pasiūlymų, kaip spręsti susiklosčiusią situaciją.
„Su prezidentu mes tikrai nuoširdžiai ir tvarkingai pasikalbėjome, aptarėme visas politines aplinkybes, aptarėme opozicijos įvairias iniciatyvas. Ir tiek“, – lakoniškai atsakinėjo politikas.
„Mes su prezidentu normaliai, tvarkingai bendraujame, vienas kitam klausimų kažkokia forma neuždavinėjame. Tai yra normalus bendravimas dėl informacijos, paskleistos viešumoje. Ir aš manau, kad mes tuos klausimus išsiaiškinime“, – pridūrė jis.
Neatsakinėjo į vieno iš tyrimo autorių klausimus: labai abejoju jūsų objektyvumu
Tarp žurnalistų, uždavinėjusių klausimus G. Paluckui po susitikimo su prezidentu, buvo ir vienas žurnalistinio tyrimo autorių Šarūnas Černiauskas. Vis dėlto, Vyriausybės vadovas nesutiko atsakyti nei į vieną jo klausimą.
„Gerbiamasis, visus klausimus užduokite raštu, nes aš labai abejoju jūsų objektyvumu“, – į Š. Černiausko klausimus reagavo premjeras.
„Gerbiamasis, visus klausimus prašau raštu užduoti. Prašau užduoti klausimus raštu“, – kartojo jis, pasiteiravus klausimo dar kartą.
„Ačiū, kolegos – atsakiau į visus klausimus“, – galiausiai pareiškė premjeras, Š. Černiauskui dar kartą pabandžius užduoti klausimus, ir paliko Prezidentūrą, neatsakęs į likusius klausimus.
Tikina esąs užtikrintas pasitikėjimu Seime: bet kokios interpeliacijos patirs nesėkmę
Seimo opozicijai kalbant apie galimybę organizuoti interpeliaciją žurnalistinio tyrimo epicentre atsidūrusiam Vyriausybės vadovui, pastarasis tikina turintis Seimo pasitikėjimą. Todėl, pasak G. Palucko, bet kokie opozicijos mėginimai inicijuoti interpeliaciją baigsis nesėkme.
„Aš esu tikras, kad Seime pasitikėjimą aš turiu. Koalicija laikosi vieningai, koalicija mato, kokie išvedžiojimai ir insinuacijos yra pilamos į viešą erdvę, todėl nėra jokios abejonės, jog bet kokios interpeliacijos patirs pasekmę. Nepaisant to, opozicija turi pilną teisę tai daryti“, – žurnalistams po susitikimo su prezidentu sakė G. Paluckas.
„Tai yra demokratinė opozicijos teisė, ir jeigu interpeliaciją organizuos – sėkmės“, – pridūrė jis, akcentuodamas, jog pats nemato tam poreikio.
ELTA primena, kad antroje tyrimo apie premjero G. Palucko verslus dalyje keliami klausimai dėl Vyriausybės vadovo iki 2018-ųjų valdytos ežerų dugnų topografijos aplikaciją vysčiusios įmonės „Sagerta“ ir jos gautų šimtatūkstantinių paskolų iš verslininko Darijaus Vilčinsko atstovautos bendrovės „Uni Trading“.
2013 m. G. Palucko įsigyta „Sagerta“ veikė nuostolingai, tačiau gavo daugiau nei 233 tūkst. litų akcininko paskolų – nors vieninteliu bendrovės akcininku Registrų centre tuo metu buvo nurodytas G. Paluckas, savo teiktose turto ir interesų deklaracijose šių paskolų nenurodė.
Tyrimo duomenys parodė, kad iš tiesų šias paskolas teikė verslininko D. Vilčinsko bendrovė – Registrų centrui atgaline data pateikta informacija, kad, 2015 m. G. Paluckui tapus Vilniaus vicemeru, jis dalį – 45 proc. – įmonės akcijų perleido valdyti būtent „Uni Trading“.
D. Vilčinskas tvirtina nebuvęs faktiniu „Uni Trading“ savininku ir G. Palucko įmonės finansų šaltiniu. Pats premjeras tyrimą atlikusiems žurnalistams teigė nežinojęs, kas kontroliavo įmonę, jo verslui teikusią kasmetines paskolas. Vis tik, pirmadienį Seime jis pripažino, kad D. Vilčinskas pats pakvietė politiką prisidėti prie „Sagertos“ vystant įmonės produktą.
Ryšių tarp G. Palucko ir D. Vilčinsko – ir daugiau. 2012 m. būsimasis premjeras iš verslininko vadovaujamos įmonės įsigijo 223 tūkst. eurų vertės būstą sostinės Verkių regioninio parko teritorijoje, kurio taip pat nebuvo deklaravęs 2013 m. turto bei interesų deklaracijose.
Šeimos draugu D. Vilčinską įvardijantis G. Paluckas, dirbant Vilniaus vicemeru, taip pat sprendė dėl 6 mln. eurų savivaldybės lėšų išmokėjimo su šiuo verslininku susijusiai bendrovei „VIPC Vilnius“ už jos valdomų Profsąjungų rūmų perėmimą visuomenės reikmėms.
ELTA primena, kad pirmojetyrimo dalyje buvo keliami klausimai dėl G. Paluckui iš dalies priklausančios įmonės „Garnis“ gautos lengvatinės nacionalinio plėtros banko ILTE paskolos. Tai įvyko G. Paluckui jau einant premjero pareigas.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) jau pradėjo tyrimą dėl galimo G. Palucko interesų konflikto. Savo ruožtu ILTE atliko vidinį patikrinimą, kurio metu tvarkų pažeidimų nenustatyta.
Ikiteisminį tyrimą pradėjo ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), patikrinimą dėl paskolos panaudojimo aplinkybių inicijavo ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).