Seimui priėmus antros pensijų pakopos pertvarką, kuri įsigalios kitąmet, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė mano, kad parlamento sprendimai rudens sesijoje nebesikeis.
„Manau, kad jau nebegali (būti korekcijų – ELTA), nes sprendimai yra priimti, dabar yra pusmetis mums didžiulio darbo, nes turime paruošti sistemas, turime pasiruošti sausio 1 dienai, kad procesas startuotų sklandžiai“, – žurnalistams antradienį sakė I. Ruginienė.
Seimas pritarė, kad gyventojai nuo 2026-ųjų dvejus metus galės laisvai trauktis iš papildomo kaupimo privačiuose pensijų fonduose – be apmokestinimo atsiimti savo lėšomis sumokėtas įmokas ir visą investicinį prieaugį.
Diskusijų ypač kilo dėl šio pasitraukimo „lango“ – Vyriausybė siūlė leisti trauktis 21 mėnesio laikotarpiu, tačiau parlamentarai teikė siūlymus šį laikotarpį trumpinti iki vienerių metų, kol paskutiniu balsavimu jį apsispręsta ilginti iki dviejų metų.
Anot I. Ruginienės, dėl antros pensijų pakopos projektų parlamente vyko „pačios nuosekliausios diskusijos“, o galų gale apsispręsta dėl tokio laikotarpio, kuris žmonėms suteiks pakankamai laiko priimti geriausią sprendimą dėl papildomo kaupimo pensijai.
„Tikrai nereikia spausti žmonių emociškai daryti greitų ir neapgalvotų sprendimų, bet du metai (pasitraukimo laikotarpis – ELTA) kaip tik labai logiškas sprendimas, kada žmogus galės tą sprendimą padaryti“, – tikino ji.
Kitąmet gyventojai iš pensijų fondų galės trauktis laisvai nustatytu laikotarpiu, o nusprendę likti kaupime – toliau pasirinkti standartinę 3 proc. mėnesio įmoką nuo atlyginimo, ją didinti ar stabdyti įmokas vieneriems metams, šį laikotarpį ir pratęsiant.
Atskaičius 3 proc., lėšas bus galima išsiimti dviem būdais: vieną kartą iki 25 proc. sukauptų lėšų (ne daugiau nei žmogaus įmokėta suma) arba visas lėšas, kai sukaupta iki pusės privalomo anuiteto sumos arba iki pensijos liko mažiau nei 5 metai.
Numatytos trys sąlygos – liga, dalyvumo netekimas ir paliatyvi pagalba – kai žmogus galės be apmokestinimo iki pensijos išsiimti visas lėšas.