respublika.lt

Išeivių nereikia bijoti: jie ir Tėvynę gins, ir pinigus senatvėje čia leis?

(215)
Publikuota: 2025 gegužės 15 11:18:58, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 3 nuotr.
Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos nariai (pirmininkės pavaduotojas Laurynas R.Misevičius dešinėje) Kultūros ministerijoje pasitarime su ministru Šarūnu Biručiu. Kotrynos Žukauskaitės nuotr.

Pasaulio lietuvių bendruomenė organizuoja suvažiavimus ir įvairius renginius Lietuvoje, aktyviai jungia emigravusius lietuvius. Tačiau nuolat sulaukia klausimų - ar emigrantai gali rinkti valdžią gyvenantiems Lietuvoje bei ar gintų Tėvynę, jei prasidėtų karas?

 

 

„Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) misija yra lietuvybės išsaugojimas išeivių diasporoje. Jau beveik 70 metų buriame įvairių kraštų lietuvius, o šiuo metu PLB narių yra net 56 pasaulio valstybėse, kuriose gyvena išeiviai iš Lietuvos. Vienijame pačias didžiausias, tokias kaip JAV ar Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenes, kurių veikloje dalyvauja dešimtys ar net šimtai tūkstančių tose šalyse apsigyvenusių lietuvių kilmės žmonių. Bet nepamirštame ir mažųjų, tokių, kaip neseniai savo veiklą atkūrusi Čekijos bendruomenė bei į oficialias bendruomenes susibūrę Rumunijos ar Meksikos lietuviai.

Atskirai galima paminėti Norvegijos lietuvius. Jie savo veiklą pradėjo nuo nulio, tačiau per keliolika metų pasiekė tokį lygį, koks yra ilga istorija išsiskiriančių JAV ar JK bendruomenių. Ir tai džiugina, nes matome, jog išvykusiems žmonėms svarbu išsaugoti savo tautinį identitetą, kad ir kur jie bebūtų. Netgi susidaro toks įspūdis, kad išeivijai tautiškumas ir lietuvybė yra svarbesnė, negu likusiems Lietuvoje. Būtent todėl PLB kraštuose veikia lituanistinės mokyklos, tautinių šokių grupės, sporto klubai, jaunimo sąjungos, organizuojami lietuviški kultūros ir meno renginiai, ugdomas pilietiškumas - visokeriopai skatinami visuomeniniai projektai", - „Vakaro žinioms" pasakoja PLB valdybos pirmininkės pavaduotojas Laurynas R.Misevičius.

Tačiau lietuviams, gyvenantiems Tėvynėje, susidaro įspūdis, jog emigrantams mūsų šalis reikalinga tik pigiai dantis pasigydyti ir nusiaubti vasarą Palangą. Nei jie mokesčių čia moka, nei Tėvynės eitų ginti, jei karas prasidėtų. Tačiau valdžią gyvenantiems ir dirbantiems Lietuvoje renka.

„Neabejoju, kad užsienyje gyvenantys tautiečiai grįžtų ginti savo šalies. Stebime tendenciją, kad vis daugiau šaukiamojo amžiaus jaunuolių grįžta į Lietuvą atlikti privalomosios karinės tarnybos. Išeivijoje aktyviai veikia ir Šaulių sąjunga, kuri rengia kursus visiems norintiems. Aš pats neseniai baigiau jų parengtą mokymų programą ir gavau tai patvirtinantį sertifikatą.

Taip pat rengiami planai tam atvejui, jeigu karas prasidėtų ir iš Lietuvos pasipiltų pabėgėliai. Žiūrima, kur jie galėtų prisiglausti, iš ko turėtų gyventi, kaip būtų galima pritraukti lėšų tiek jiems, tiek krašto gynybai, - sako Laurynas R.Misevičius. - Galbūt Lietuvoje apie tai informacijos trūksta, tačiau mes, gyvenantys užsienyje, atidžiai stebime įvykius gimtinėje ir ruošiamės visiems galimiems scenarijams, nors labai norisi tikėti, kad blogiausio nesulauksime.

Kalbant apie rinkimus, sutikčiau su nuostata, kad nuolat gyvenantys užsienyje negalėtų balsuoti savivaldos ar panašiuose vietos rinkimuose, nes jie gali nepažinoti kandidatuojančių asmenų.

O štai su Seimo ir prezidento rinkimais situacija, mano vertinimu, yra kitokia. Kaip minėjau, mes atidžiai stebime tai, kas vyksta šalyje, matome ką politikai kalba, o ką - daro, kaip elgiasi viena ar kita partija ir t.t. Kadangi Seimo priimami įstatymai turi įtakos ir išeivijos gyvenimui, sakyčiau, teisinga būtų, jeigu jie prisidėtų prie jo rinkimo. Juolab kad Lietuvoje dažnas mūsų turime artimųjų ar giminių, todėl tikrai atidžiai žiūrėtume už ką ir kaip balsuojame. Be to, ne vienas užsienyje šiuo metu gyvenantis lietuvis galvoja išėjęs į pensiją sugrįžti į Lietuvą, todėl abejoju ar jie sąmoningai sau kenktų, balsuodami už mokančius tik pliurpti, o ne dirbti veikėjus.

Taip pat nereikėtų bijoti, kad grįžę „pensininkai" sužlugdys Lietuvos socialinių paslaugų sektorių. Pripažinkime, šiandien jis ir taip yra ganėtinai silpnas, todėl dažnas sugrįžęs išeivis mieliau naudojasi privačiomis medicininėmis ar socialinėmis paslaugomis.

Palyginimas - jeigu Lietuvoje vidutinė pensija siekia 500 eurų, tai JAV ji yra apie 5000 JAV dolerių, įskaitant daugelio turimas privačių investicinių fondų palūkanas. Tokią pensiją gaunantis sugrįžęs asmuo ne tik neapkraus valstybinio socialinio sektoriaus, bet ir savo pinigais prisidės prie krašto ekonomikos augimo, nes leis juos ne Karibuose ar Kosta Rikoje (kur išvyksta nemaža dalis Amerikos pensininkų), o Lietuvoje."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
32
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (215)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar 1,8 mlrd. Rūdninkų karinio miestelio kaina jums atrodo adekvati?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +18 C

+11 +20 C

+15 +23 C

+19 +24 C

+22 +29 C

+17 +30 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-7 m/s