Liberalų frakcijos Seime narys Viktoras Pranckietis sako, kad kailinių žvėrelių verslo draudimui yra nepasiruošta. Pasak parlamentaro, kailių fermų draudimo įstatyme verslui numatytos kompensacijos yra nepakankamos, todėl jis siūlo šį draudimą atidėti iki 2033-iųjų.
„Seimo priimti įstatymai yra keičiami, tai yra kalba tik apie įstatymų įsigaliojimo datos keitimą, o data dabar yra padaryta nuo 2025 metų, nenumatant lėšų už verslo sunaikinimą, kaip pavyzdžiui, Danijos ar kitų valstybių, kurios atsisakiusios tokio verslo, vėl prie jo sugrįžo“, – trečiadienį teigė politikas.
Tuo metu nuo kitų metų kailinių žvėrelių verslui numatytas kompensacijas jis vadina parodija, teigdamas, kad tokiu būdu, prisidengiant valstybe, naikinamas verslas.
„Nebuvo pasiruošta – buvo pasiūlyta po 1 eurą už vieną vietą ir 2 eurus pirmaisiais metais už kiekvieną vietą. (Verslas – ELTA) nacionalizuojamas arba naikinamas, valstybės vardu neprisiimant jokių įsipareigojimų kompensuoti už tą verslą. Todėl ir nukėlėme, tam, kad dar dvi kadencijos galėtų pažiūrėti į tą pačią problematiką, kad čia žmonės galėtų ir pasikeisti, jeigu norėtų, savo veiklos turinį“, – kalbėjo politikas.
„Tai yra visiškai parodija arba vaidinimas. Iš esmės tai buvo kažkokių ambicijų vedini priimti sprendimai ir tokiu gana griežtu buldozeriu“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad pernai rugsėjį Seime vykusio lemiamo balsavimo metu parlamentarai pritarė įstatymo projektui, kuriuo Lietuvoje siekiama uždrausti kailių fermas. Įstatymo projektu draudžiama laikyti ir (ar) veisti, parduoti ar kitaip perleisti gyvūnus vien dėl naudos iš jų kailio.
Numatyta, jog kailių fermų draudimo įstatymas įsigalios nuo 2025 m. sausio 1 dienos, nuo tada besiverčiantiems šia veikla būtų galima gauti kompensacijas. 2027 m. sausio 1 d. įsigaliotų draudimas verstis kailinių žvėrelių auginimo veikla.
Nutraukiantiems šią veiklą Aplinkos komitetas numato laiptuotos kompensacijos principą: verslą uždarę 2024 m. gautų 3 eurus už kiekvieną gyvūną, 2025 m. 2 eurus, o pasitraukę iš rinkos 2026 m. – 1 eurą.
Visiems vykdžiusiems kailinių žvėrelių auginimo veiklą būtų suteikiama galimybė gauti valstybės finansavimą naudotiems įrenginiams, kurie niekur kitur negali būti panaudojami kitais tikslais, tvarkyti. Dirbusiems tokio tipo fermose numatoma suteikti kompensacijas iš valstybės biudžeto.
Šiuo metu kailių fermas yra uždraudusios 19 Europos valstybių. Tokį sprendimą jau priėmusios ir kitos dvi Baltijos šalys, taip pat Austrija, Prancūzija, Airija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai ir kitos. Sprendimo be Lietuvos vis dar nepriėmė Rumunija, Bulgarija, Lenkija, Graikija ir Suomija.