Tęsiantis Pabradės poligone įvykusio tragiško incidento padarinių likvidavimo darbams, Lietuvos kariuomenė laukia Aplinkos apsaugos departamento vertinimo dėl galimai padarytos žalos gamtai. Pasak pulkininko leitenanto Sauliaus Ivanausko, tik sulaukus ekspertų išvadų bus galima planuoti tolimesnius valymo ir kitų padarinių aplinkai šalinimo darbus.
„Šiuo metu Lietuvos kariuomenė laukia Aplinkos apsaugos departamento galimai žalos gamtai vertinimo ir yra pasirengusi pagal gautas išvadas bei rekomendacijas atlikti reikalingus veiksmus gamtos aplinkos sutvarkymui“, – trečiadienį įvykio vietoje Pabradėje žurnalistams sakė likvidavimo darbų etapo vadovas S. Ivanauskas.
„Lietuvos kariuomenės nusamdyta UAB „Lusta“, šiuo metu jau vykdanti bazinius aplinkos valymo darbus, atsižvelgiant iš Aplinkos apsaugos departamento išvadas ir rekomendacijas, parengs žalos gamtai padarinių šalinimo planą ir tik jį suderinus su Aplinkos apsaugos departamentu galėsime matyti, kokia žala padaryta (jeigu bus padaryta žala gamtai) ir galutinį reikiamų priemonių sąrašą šių padarinių šalinimui. Tik tada Lietuvos kariuomenė inicijuos reikalingus veiksmus padarinių šalinimui, kuriuos atliksime savo arba samdytais pajėgumais“, – aiškino pulkininkas leitenantas.
Pasak S. Ivanausko, taip pat laukiama ir dujotiekio operatorės „Amber grid“ vertinimo dėl uždaryto nelaimės vietos esančio dujotiekio Pabradė-Visaginas ruožo.
„Lietuvos kariuomenė taip pat laukia „Amber grid“ atliekamų dujų trasų būklės bei galimų pažeidimų vertinimo ir yra pasirengusi bendradarbiauti, siekiant atstatyti galimai padarytą žalą“, – teigė kariuomenės atstovas, pažymėdamas, jog dujotiekis vis dar yra išjungtas.
„Amber grid“ daro vertinimą ir, kai bus vertinimas atliktas, tada jie galės imtis savo tolimesnių veiksmų – ar paleisti trasą, ar atlikti tos trasos remontą“, – pridūrė jis.
Be to, tęsė jis, su „Amber grid“ atstovais buvo organizuojamas susitikimas, siekiant įvertinti esamus dujotiekių žymėjimus poligone bei aplink esančiose mokymo teritorijose.
„Turėjome susitikimą su „Ambergrid“ atstovais būtent tam, kad per naują įvertintume tiek žymėjimus poligone, tiek mūsų naudojamus žemėlapius – kad juose aiškiai atsispindėtų, kur trasos, kur galima važiuoti, kur negalima“, – tikino S. Ivanauskas.
Klausiamas, kada viliamasi sulaukti tiek aplinkosaugininkų, tiek „Amber grid“ vertinimų, S. Ivanauskas pažymėjo, jog išvados neturėtų užtrukti.
„Mes tikimės, kad vertinimai mus pasieks artimiausiu laiku. (...) Tikėtina, savaičių (eigoje – ELTA)“, – kalbėjo pulkininkas leitenantas.
Pristatė padarytus darbus
Trečiadienį incidento vietoje žurnalistams Lietuvos kariuomenės atstovas pristatė ir darbus, kurie jau yra padaryti nuo tada, kai balandžio pradžioje buvo baigta keturių JAV karių paieškos ir gelbėjimo operacija. Anot S. Ivanausko, kai tik buvo ištrauktas paskutiniojo amerikiečių kario kūnas, buvo pradėti išsiliejusių naftos produktų valymo darbai.
„Balandžio 1 d., pasibaigus žuvusių karių ir nuskendusios transporto priemonės gelbėjimo operacijai, Lietuvos kariuomenė perėjo į kitą operacijos etapą ir atlieka tragiškai pasibaigusio incidento padarinių likvidavimą. Dar tebevykstant darbams, Lietuvos kariuomenė informavo Aplinkos apsaugos departamentą dėl galimai padarytos žalos aplinkai Pabradės poligone“, – operacijos etapo eigą detalizavo jos vadovas.
„Taip pat tą pačią dieną, kai buvo ištrauktas paskutinis žuvusiojo kario kūnas, Lietuvos kariuomenė pasitelkė turimą naftos produktų išsiliejimo valymo, utilizavimo ir likvidavimo sutartį su civiline kompanija, kuri nedelsiant pradėjo naftos produktais užteršto vandens siurbimą ir purškimą produktais, skaidančiais naftos produktus. Tai buvo pirmi svarbiausi žingsniai, atlikti nedelsiant“, – pažymėjo jis.
Pulkininko leitenanto teigimu, taip pat incidento vietoje buvo sutvarkyti gelbėjimo operacijai nutiesti privažiavimai, kelių praplatinimai.
Tiesa, kariuomenės atstovas akcentavo, jog, pirminiu vertinimu, telkinyje buvo išsiliejęs minimalus kiekis naftos produktų. Konkretų kiekį bei pažeistos teritorijos plotą, anot jo, vertina Aplinkos apsaugos departamentas.
ELTA primena, kad kovo pabaigoje, pratybų metu netoli Pabradės poligono nuskendus šarvuotai evakavimo mašinai M88A2 „Hercules“ ir keturiems JAV kariams, buvo vykdyta beveik savaitę trukusi paieškos ir gelbėjimo operacija. Prie jos prisidėjo tiek Lietuvos, tiek JAV kariai, ugniagesiai gelbėtojai, Karinės oro pajėgos, pasieniečiai, sąjungininkai iš Lenkijos ir Estijos bei kiti pareigūnai ir ekspertai.
Gelbėtojams suradus karių kūnus, mėnesio pradžioje Vilniuje vyko iškilminga ceremonija, kurios metu į JAV buvo išlydėti pratybų metu žuvę kariai.
Lietuvos generalinė prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą karių mirties priežasčiai nustatyti.