Šiukšlės miškuose - Lietuvoje vis dar didelė problema, ypač ji aktuali aplink sostinę esančiuose miškuose.
Pasak Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Miškininkystės skyriaus vadovo Viktoro Karašauskio, pavieniai žmonės, ypač tie, kurie lankosi miškuose, myli gamtą ir ją saugo, miškuose nešiukšlina. „Didžiausius kalnus šiukšlių palieka nelegaliai veikiantys šiukšlių išvežėjai - jie šiukšles išveža ne į tam skirtas specialias vietas, o išverčia miškuose ir taip uždirba.
Kiekvienam gamtą mylinčiam žmogui, taip pat ir miškininkams, didžiausią pasipiktinimą kelia, kuomet miške randamos aplinkai kenksmingos atliekos: transporto priemonių detalės, automobilių padangos, statybinės medžiagos. Labai raginame naudotis kiekviename Lietuvos mieste esančių specialių šiukšlių surinkimo ir utilizavimo vietų paslaugomis, o ne atvežti ir nelegaliai palikti jas miškuose", - kabėjo V.Krašauskis.
Deja, pasak jo, kovoti su šiukšlintojais nėra paprasta, tačiau imamasi visų priemonių: bendradarbiaujama su Aplinkos apsaugos departamentu, kurio pareigūnai gali konfiskuoti šiukšles vežančius automobilius ir pan. „Kiekvieną gamtai neabejingą pilietį raginame pranešti apie miškuose esančius pažeidimus, taip pat - ir pastebėtą nelegalų sąvartyną.
Geriausia priemonė yra ne baudos, o tinkamas pavyzdys, kuriuo raginame būti vieni kitiems", - sakė VMU Miškininkystės skyriaus vadovas ir pabrėžė, kad šiukšlindami miškuose žmonės labiausiai kenkia patys sau, nes šiukšlės irdamos išskiria kenksmingas medžiagas, kurios patenka į aplinką ir galiausiai žmogus pats jas ir suvartoja. Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad šiukšlės miške tampa ir gaisrų židiniais, o kaitrią vasaros dieną įsiliepsnojęs gaisras pakenkia visai miško ekosistemai ir yra pavojingas pačiam žmogui.
Miškininkams kasdien tenka valyti šiukšles iš miškų. Pasak V.Krašauskio, kasmet miškuose surenkama apie 1000 tonų įvairių atliekų - apie 200 tonų padangų ir apie 800 tonų buitinių, statybinių atliekų.
Pašnekovo teigimu, reikia pripažinti, kad aplink sostinę esančiuose miškuose problema yra bene didžiausia. Šiukšlės dažniausiai į mišką išvežamos į šalia gyvenviečių esančius miškus, kur patogu privažiuoti. Kasmet Valstybinių miškų urėdija organizuoja miškų švarinimo talką „Miško kuopa", į kurią susirenkantis būrys talkininkų vis gausėja. „Pernai drauge su miškininkais vieną dieną miškus švarino daugiau nei 700 talkininkų visoje Lietuvoje, jie surinko apie 90 tonų įvairių atliekų mūsų miškuose", - džiaugėsi jis.