Nuo ketvirtadienio pradedama apvalinti galutinė pirkinių krepšelio suma, pirkėjui atsiskaitant grynaisiais pinigais, praneša Lietuvos bankas (LB).
Nuo gegužės 1 d. įsigaliojantys įstatymų pakeitimai numato, kad galutinė apskaičiuota suma, kuri baigiasi 1 arba 2 euro ct, bus apvalinama į mažesnę pusę iki 0, kai suma, kuri baigiasi 3 arba 4 euro centais, bus apvalinama į didesnę pusę iki 5.
Tuo metu suma, kuri baigiasi 6 arba 7 euro centais, bus apvalinama į mažesnę pusę iki 5, o galutinė apskaičiuota suma, kuri baigiasi 8 arba 9 euro centais, apvalinama į didesnę pusę iki 10.
Pradėjus taikyti apvalinimą, 1 ir 2 euro cento monetos išliktų teisėta atsiskaitymo priemone, t. y. jomis ir toliau bus galima mokėti prekybos vietose arba jas iškeisti į stambesnio nominalo monetas ar banknotus LB kasose ar komercinių bankų skyriuose.
Apvalinimas nebus taikomas atsiskaitymui negrynaisiais pinigais, dovanų kuponais, čekiais ir kortelėmis, lojalumo kortelėse sukauptais pinigais, elektroninės prekyvietės paslaugoms, darbo užmokesčiui ir kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms, įskaitant dienpinigius ir išmokas, susijusias su komandiruotėmis, pensijoms ir kitoms socialinės apsaugos išmokoms, net ir mokamoms grynaisiais pinigais.
Pasak Lietuvos banko (LB), iki apvalinimo taikymo šalies gyventojai yra pametę daugiau kaip 2 mln. eurų vertės 1 ir 2 centų monetų, kasmet tokiu būdu prarandama apie trečdalį milijono eurų.
Manoma, kad įsigaliojus pakeitimams nebebus poreikio atiduoti grąžą 1 ir 2 euro centų monetomis, todėl jų nebereikės kaldinti ir leisti į apyvartą.
Dėl to, centrinio banko vertinimu, ilguoju laikotarpiu kasmet galėtų būti sutaupyta apie 3,7 mln. eurų gyventojų, verslo ir valstybės lėšų, grynųjų pinigų ciklas bus tvaresnis ir efektyvesnis.
LB duomenimis, šiuo metu Lietuvos apyvartoje yra apie 334 mln. 1 ir 2 cento monetų.