Tėvai, leisdami savo atžalas į darželį, linki jiems ne tik auklėtojų šypsenų, bet ir skaniausio bei sveikiausio maisto. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektorių darbo praktika rodo, jog, deja, vis dar pasitaiko atvejų, kai maitinimas ikimokyklinėse įstaigose vykdomas, švelniai tariant, ne pagal higienos reikalavimus.
Inspektorių niekas nemėgsta
VMVT duomenimis, 2023 m. ikimokyklinių įstaigų maisto tvarkymo skyrių veiklą vykdė 1181 subjektai. Pernai buvo patikrinta 39 proc. tokių subjektų. Patikrinimai, kurių metu nustatyti pažeidimai, sudarė net 53 proc. Daugiausia nustatyta bendrų higienos pažeidimų.
„Dėl pažeidimų 33 atvejais buvo taikoma nuobauda pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, dviem atvejais buvo priimtas sprendimas laikinai sustabdyti vykdomą maisto tvarkymo veiklą, 9 atvejais surašyti sprendimai dėl maisto produktų tiekimo rinkai uždraudimo, - informavo VMVT Priežiūros departamento patarėja Ramunė Jakubauskienė. - Nustačius pažeidimus informuojami steigėjai (pvz., savivaldybės), viešinama informacija žiniasklaidoje, ūkio subjektai mano, kad tai jiems yra pati didžiausia bausmė."
Pasak R.Jakubauskienės, VMVT inspektorių patikrinimai atliekami be išankstinio įspėjimo. Atvykę į patikrinimą jie vertina patalpų, inventoriaus higieninę būklę, patiekiamo maisto kokybę (svoris, išvaizda, juslinės savybės ir kt.), tikrinama, ar tiekiamas maistas atitinka valgiaraščius, ar pagaminta pagal receptūras. Ar darbuotojai, ruošdami maistą, laikosi higienos reikalavimų, ar dėvi darbo rūbus, ar yra pasitikrinę sveikatą. Ar atlieka produktų tyrimus, vandens tyrimus, kaip pildomi žurnalai, vykdomas produktų atsekamumas, kaip tvarkomos atliekos.
„Inspektorių niekada niekas nemėgsta. Tikslas yra įvertinti, patikrinti, ar laikomasi teisės aktų reikalavimų. Kiekvienas atvejis yra individualus. Žiūrima, ar pažeidimai saugai kelia grėsmę, tokiu atveju veikla yra stabdoma. Jeigu yra galimybė nedelsiant pašalinti trūkumus (pvz., nešvarūs stalai), galima pažeidimą dar inspektorių akyse šalinti. Mes turime galvoti ir apie vaikus, kurie kitą dieną galbūt negaus valgyti", - pasakojo R.Jakubauskienė.
Pasak pašnekovės, paprastai įstaigų vadovai, užfiksavus pažeidimus, linkę sakyti, kad nespėjo ar pamiršo susitvarkyti, kad suveikė žmogiškasis faktorius ir dabar jau tvarkysis. VMVT Priežiūros departamento patarėja sako, jog kaip tvarkomasi, priklauso ir nuo darbuotojų sąmoningumo. Turėtų būti atsakingesni virtuvių vedėjai, įstaigos vadovai, juo labiau kad yra galimybių mokyti, šviesti. Tiesiog reikia užsiimti prevencija.
„Vadovai turi savo ūkį apžiūrėti, bet, būna, vadovai užsiėmę daugiau ugdymo reikalais ir nėra virtuvės kontrolės. Švietimas per žiniasklaidą irgi duoda naudos, nes žmonės tada aktyvesni dėl pranešimų. Linkime būti atsakingiems, rūpintis vaikų maitinimu. Kad kiekvienas, gaminantis maistą, galvotų, kad gamina sau ir savo vaikams", - linkėjo R.Jakubauskienė.
Per daug pasitikėta darbuotojais
Vienas iš naujausių pavyzdžių - VMVT Klaipėdos inspektorių atliktas planinis patikrinimas Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Obelėlė", čia rasta higienos, kryžminės taršos, atsekamumo ir ženklinimo pažeidimų. Fiksuota daug maisto saugos pažeidimų, pvz., pienas laikytas ne šaldytuve, daržovės šalia gyvūninių produktų. Inspektoriai aptiko 34 kg įvairių maisto produktų, tarp jų ir trumpo galiojimo, kurie laikyti ne maistui laikyti skirtose vietose. Tai tik dalis pažeidimų, kurie buvo užfiksuoti.
„Vakaro žinios" klausė minėto darželio vadovybės, kodėl taip nutinka, kad nesugebama ūkiškai tvarkytis. „Aš visą laiką buvau atsakinga už ugdymą, virtuvėje niekada nesilankiau ir nežiūrėjau, tiesiog, manau, čia žmogiškas faktorius. Kur buvo pažeidimai padaryti, mes viską susitvarkėme, susipirkome indus naujus, pasidarėme generalinius valymus, sustiprinome tikrinimą.
O kaip čia nutiko, aš negaliu pasakyti. Buvo atsakingų darbuotojų ir direktorės prioritetai, aš negaliu komentuoti direktorės darbo. Aš pavaduoju ją, kol serga. Matyt, buvo per daug pasitikėta darbuotojais, - „Vakaro žinioms" teigė Klaipėdos lopšelio-darželio „Obelėlė" direktoriaus pavaduotoja ugdymui Stasė Iljina. - Kaip sakoma, dvi šeimininkės vienodos sriubos iš tų pačių produktų neišvirs."
Pašnekovė pasakojo, jog priimant darbuotojus į darbą, jie viską pasirašo dėl savo funkcijų ir saugos priemonių, sutvarkoma dokumentacija ir, rodos, žmonės viską žino. „Manau, per mažai buvo kontrolės. Labai daug turime tėvų parašytų laiškų mums, kaip įstaigai, ir Švietimo skyriui. Mes jau dirbame ir su Švietimo skyriumi, ir su VMVT, ir su tėvais. Kaip tik kviečiau visus tėvus iš grupių, kad aptartume trūkumus, ką padarėme, kad pasakytume tėvams, kad jie nekeltų šurmulio, nes ko jie reikalavo, kas liečia virtuvę, viskas padaryta", - aiškino S.Iljina.
Informacija
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vykdo švietimo įstaigų veiklos atitikties higienos normoms laikymosi kontrolę. NVSC duomenimis, 2022 m. buvo patikrinta 676 ikimokyklinio ugdymo įstaigų, fiksuoti 236 pažeidimai. 2023 m. buvo patikrinta 546 ikimokyklinio ugdymo įstaigos, fiksuota 207 pažeidimai. Pažeidimai būna labai įvairūs: leidimo-higienos paso neturėjimas, darbuotojai nepasitikrinę sveikatos, pirmos pagalbos rinkinių trūkumas, patalpų, aikštelių neatitikimas reikalavimams, grindų dangos neatitikimas reikalavimams, sanitarinių įrenginių trūkumas ar netinkamas įrengimas, karšto bei šalto vandens neužtikrinimas bei neužtikrinama vandens kokybė, netinkamas biocidinių priemonių naudojimas, netinkamas grupių dydis.