Valdantiesiems svarstant keisti nekilnojamojo turto (NT) turto mokestį, o profsąjungoms raginant neapmokestinti pirmojo būsto, koalicijos partneriai tokiam siūlymui nepritaria. „Demokratų“ lyderiui Sauliui Skverneliui nematant poreikio NT mokestį keisti išvis, jei pirmajam būstui jis būtų netaikomas, „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis kritikuoja, kad tokia lengvata galėtų naudotis pasiturintys asmenys.
„(Siūlymas neapmokestinti pirmo būsto – ELTA) liečia visą šitą (NT – ELTA) mokestį, kuris seniai galiojantis yra, nes apmokestinamas pirmas būstas priklausomai nuo jo vertės ir dabar, tai tada išvis nėra prasmės turėti šitą mokestį“, – žurnalistams Seime antradienį sakė S. Skvernelis.
Kaip Eltai yra teigusi socialdemokratų frakcijos atstovė, buvusi finansų ministrė Rasa Budbergytė, tarp galimų mokesčio variantų svarstoma nustatyti neapmokestinamo NT kartelę arba ir žemiausią metinio mokesčio sumą, kurios rinkti valstybei neapsimokėtų, todėl joks tarifas nebūtų taikomas.
Tuo metu prezidentas siūlė neapmokestinamo NT kartelę nustatyti bent ties 50 tūkst. eurų būsto vertės riba.
Pagal naujausius koalicijoje aptartus siūlymus, apmokestinimas būtų pradedamas nuo nulinės NT vertės, tačiau būtų taikomi mažesni tarifai nei iki šiol.
„Demokratų“ lyderis tikino tokių pokyčių nepalaikantis, tačiau pridūrė, kad iki galutinių sprendimų dar yra vietos diskusijoms.
„NT mokestis nebus lengvas sprendimas ir manau, kad nuo tų idėjų, kuros čia viešai sklaido, iki projektų, kurie pasieks Seimą, tai bus transformacijos dar “, – žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.
Pagal valdančiųjų siūlymus, iki 200 tūkst. eurų NT tarifas siektų 0,1 proc., nuo 200 iki 400 tūkst. eurų – 0,2 proc., o kitam brangiausiam turtui, priklausomai nuo vertės, būtų taikomi 0,5 proc., 1 proc. ar 2 proc. tarifai.
Taip pat siūloma taikyti 4 proc. mokestį apleistam nenaudojamam turtui.
R. Žemaitaitis: mokesčio netaikyti pirmam būstui būtų nesąžininga
Tuo metu „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis aiškina, kad, pirmajam būstui netaikant NT mokesčio, tai reikštų, kad jo nemokėtų ir pasiturintys asmenys, kas esą būtų nesąžininga.
„Dabar yra siūlymas netaikyti pirmam būstui ir nustatyta riba 150 tūkst. eurų, pagal dabartinį galiojantį įstatymą, kažkada buvo 220 tūkst. eurų, bet 2019 m. riba buvo sumažinta. Yra svarstymas palikti šią sumą ar pirmam būstui netaikyti, bet netaikant pirmam būstui reiškia, kad R. Žemaitaičio namui, kurio vertė 300–400 tūkst. nebus taikoma. Tai yra nesąžininga“, – žurnalistams Seime teigė R. Žemaitaitis.
Siekdama didesnio finansavimo gynybai koalicinė taryba finalizavo mokestinės pertvarkos siūlymus.
Sutarta dėl pelno mokesčio kėlimo 1 proc. – stambioms įmonėms jis augtų iki 17 proc., lengvatinis – iki 7 proc.
Be to, siūloma gyventojų pajamas apmokestinti pagal dydį, o ne jų rūšį ir pagal tris gyventojų pajamų mokesčio tarifus – iki 36 metinių vidutinių darbo užmokesčių (VDU) uždirbančių gyventojų pajamoms būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., o virš 60 VDU – 32 proc. tarifas.
Siūloma ir įvesti cukraus mokestį saldiesiems gėrimams, 10 proc. apmokestinti draudimo sutartis, taikant 5 proc. lengvatą kai kurioms civilinės atsakomybės įmokoms.
Premjeras G. Paluckas anksčiau teigė, kad priėmus visus numatomus mokestinius pakeitimus būtų planuojama surinkti apie 500 mln. eurų per metus.