respublika.lt

Kokybė žemyn, kainos aukštyn

(191)
Publikuota: 2025 sausio 07 15:08:55, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Jei parduotuvėse atidžiai skaitytumėte produktų etiketes, gerokai nustebtumėte, ko ten būna pridėta. Redakcijos archyvo nuotr.

„Pricer.lt" prieš šventes atliko aktualių produktų apžvalgą, siekiant atkreipti gamintojų dėmesį į jų gaminamos produkcijos kokybę ir, žinoma, raginant vartotojus aktyviau domėtis produktų sudėtimi. Paaiškėjo pirkėjų nedžiuginančios tendencijos.

 

Štai ką pasakoja „Pricer.lt" vadovas Arūnas VIZICKAS:

"Testavimą atlikome lapkritį-gruodį. Apžvelgėme keletą produktų, pavyzdžiui, varškės sūreliuose, silkėje radome daug cukraus. O majoneze buvo daug įdomių dalykų, stabilizatoriai, visokie E, aliejų pradėjo keisti vanduo. Pieniškas dešreles dar pasižiūrėjome. Kai kurie priedai - pavojingi. Pavyzdžiui, natrio nitritas.

Kai kurie gamintojai sureagavo.

Jeigu tam būtų skirta daug laiko, galima „išmokyti" gamintojus kokybiškai gaminti produktus.

Galiu papasakoti pavyzdį apie virtas dešras. Yra gradacija: aukščiausia rūšis, pirma rūšis, antra rūšis. Buvau susitikęs su maisto ir veterinarijos inspektore, ji sako, realiai standartų nebeliko, kad būtų galima identifikuoti, ar čia aukščiausia rūšis. O mūsų klausimas buvo, kaip gali produktas, kurio sudėtyje yra tik 42 proc. kiaulienos, vadintis aukščiausia rūšimi?

Kalbant apie produktus vaikams, tai čia sugalvota marketinginė niša, reglamento, kad „tinka vaikams", nėra, tiesiog gamintojas pavadina (kad vaikiškos, - aut. past.). Mes siuntėme užklausas kai kuriems gamintojams, tai štai, pavyzdžiui, vienas atsakė apie priedą E250 (esančiame pieniškose dešrelėse). Rašo, kad gamindami vadovaujasi 2008 m. Europos Parlamento ir Tarybos atitinkamu reglamentu. Daro savikontrolės tyrimus ir E250 gaminiuose neviršija nustatytų normų kilograme. Ir ieško alternatyvų, kuo pakeisti šį konservantą.

Kiti atsako, kad jų prekės ženklas nėra skirtas tik vaikams, o orientuojasi į visą šeimą. Gamintojai patvirtina, kad yra toks priedas, bet sako, kad naudoti leidžiama.

Gamintojai ieško, kaip atpiginti produktą, o mes šiandien nematome ribų, kurios apsaugotų vartotoją nuo tokios situacijos, kai už nulį kokybės reikės mokėti. Verslo pagrindinis tikslas yra sumažinti savikainą ir uždirbti kuo daugiau pelno. Jeigu nėra apribojimo, galutinis tikslas yra parduoti orą už didžiausią įmanomą kainą. Čia jau pavojaus signalas.

Tarnybos, kurios atsakingos už maisto kokybę, apskritai aptarnavimo kokybę, turėtų pradėti dirbti ne reaktyviai, o proaktyviai. Tai yra nustatyti standartus, žemiau kurių negalima patekti į rinką.

Kitas pavojaus signalas yra tiems patiems prekybininkams, regis, jie supaprastino savo kontrolės mechanizmą ir mes vis dažniau matome, kad į prekybą pakliūva prastos kokybės produktai, kurių „sistema nepagauna", t.y. nei kontroliuojančios institucijos, nei pačios parduotuvės. Būna atvejų, kai parduotuvėse kabo iškabos, kad štai atšaukiamas produktas, vadinasi, produktas pateko į prekybą, kažkas jį nusipirko, galimai ir suvartojo. Tada vartotoją informuoja, kad atšaukiamas produktas, grąžinkite jį, ir bus grąžinti pinigai. Bet žala sveikatai galimai jau padaryta."

- Natūraliai pagaminti produktą kainuoja daugiau.

- Dėl to kišama chemija, arba į sūrelius geriau prideda cukraus nei varškės. O sūrelių ir svoris dar mažėja. Judame link to, kad mūsų sveikatos sąskaitą kažkas bando padaryti daugiau pelno.

- Vartotojai skaito sudėtį?

- Perskaityti nėra paprasta, nes parašyta smulkiomis raidėmis. Vartotojas yra labai užsiėmęs, po darbo reikia nupirkti kažką vaikams, sau. Kai kainos buvo mažesnės, žmonės į jas daug nežiūrėdavo, tai ką kalbėti apie žiūrėjimą į sudėtį?

Kontroliuojančios institucijos turėtų vykdyti šviečiamąjį darbą, kad atkreiptų dėmesį. Visos nekontroliavimo pasekmės nugula ant valstybinės sistemos. Jei neprižiūri, ką valgo tavo piliečiai, ilgainiui susiduri su tuo, kad vis daugiau žmonių serga, ir jų gydymas yra tavo pareiga. Tai ir antsvoris, diabetas ir daug kitų ligų. Tyrimų, kaip maistas veikia organizmą, irgi per daug nematom

Kai kitą kartą eisite į parduotuvę, atkreipkite dėmesį!

Vaikiškos pieniškos dešrelės. Jas pirkdami atkreipkite dėmesį:

Jeigu dešrelėse yra priedas  TE250 (natrio nitritas) tai dirbtinis konservantas ir spalvos fiksatorius. Jis ilgina dešrelių tinkamumo laiką ir suteikia šviežią raudoną spalvą. Šiandieniniais duomenimis, tai PAVOJINGAS maisto priedas, kurio neturėtų būti ne tik vaikų, tačiau ir suaugusių maiste. Vartojant šį konservantą, formuojasi kancerogeniniai N-nitrozaminai, taip pat jis yra vienas iš migreną skatinančių veiksnių. Jo reikėtų vengti hiperaktyviems vaikams, sergantiems astma, turintiems alergijų.

E450 (pentanatrio trifosfatas). Tai dirbtinis stabilizatorius, emulsiklis ir rūgštingumą reguliuojanti medžiaga. Didelės dozės gali trukdyti įsisavinti maistines medžiagas. Šiandieniniais duomenimis - VENGTINAS. Ypač jo reikėtų vengti alergiškiems ar astma sergantiems vaikams bei suaugusiems. Kaip šalutiniai E450 konservanto požymiai taip pat nurodoma kaulų retėjimas, šlakai, vaikų hiperaktyvumas.

E331 (citratas). Tai rūgštingumą reguliuojanti medžiaga, emulsiklis, stabilizatorius. Ypač vengtinas alergiškiems ir sergantiems astma asmenims. Gali būti genetiškai modifikuotas. Laikomas nepavojingu.

E407 (karageninas). Tai stabilizatorius, tirštiklis, stingdiklis. Pastaruoju metu siejamas su kancerogenų aktyvacija organizme. Kol neatlikti išsamūs tyrimai, reguliariai dideliais kiekiais vartojant karageniną, galima pakenkti sveikatai.

Hidrolizuoti augaliniai riebalai / baltymai. Tai užslėpti natrio glutamato šaltiniai, kuris yra liūdnai pagarsėjęs skonio stipriklis. Iš pažiūros šios medžiagos atrodo visai nekaltai, tačiau jos kelia pavojų mūsų, o tuo labiau vaikų sveikatai. Nesvarbu, kokiu pavidalu ar pavadinimu maiste yra natrio glutamatas - tai nervines ląsteles pažeidžiantis NEUROTOKSINAS.

Deja, kai kurių gamintojų pieniškos dešrelės nuvylė: sudėtyse gausu pavojingais pripažintų konservantų bei kitų visiškai nebūtinų maisto priedų. Kai kurie gamintojai bando „atpirkti" žalingų maisto priedų naudojimą, pridėdami vitamino D ar joduotos druskos.

Geriausiai įvertintos „Berlinki" vaikams skirtos pieniškos dešrelės.

Silkės mišrainės. Jas pirkdami atkreipkite dėmesį į:

E211 - natrio benzoatas. PAVOJINGAS. Tikimybė išsivystyti vėžiui, astmos priepuoliams, hiperaktyvumui.

E621 - aromato ir skonio stipriklis natrio glutamatas (arba mononatrio gliutamatas). Skonio stiprinimo medžiaga. PAVOJINGAS. Ilgą laiką vartojamas gali sukelti neurodegenracinius pakitimus.

Apžvalga, švelniai tariant, yra nuvilianti. Tiesiog sunku patikėti, kad tokiame paprastame gaminyje, kaip silkės mišrainė, gali būti tiek įvairių priedų. Visuose gaminiuose yra mažiausiai po du pavojingais pripažintus priedus, taip pat po 2-3 vengtinais laikomus priedus. Vos vienas gaminys sudėtyje turėjo daugiau nei 50 proc. silkės ("Zigmo" silkės filė gabaliukai su slyvomis ir saulėgrąžomis). Visuose gaminiuose nurodomas silkės procentas sudėtyje neatitinka realios žuvies procento, kadangi pati silkės filė „praturtinta" gausybe priedų.

Varškės sūreliai. Varškės sūrelis nėra nei labai sveikas, nei labai nesveikas užkandis. Kartais,nepiktnaudžiaujant jais, tikrai galima pa(si)lepinti, tačiau visada patartume atidžiai įsiskaityti sudėtį ir ypač vengti tų, kuriuose daug cukraus bei kitų priedų, o varškės mažai.

Majonezas. Pirkdami atkreipkite dėmesį į:

E211 - natrio benzoatas.

E385 - kalcio dinatrio EDTA. Antioksidantas, konservantas. Šiandieniniais duomenimis, PAVOJINGAS. Gali sukelti medžiagų apykaitos sutrikimus.

Maltodekstrinas. Tai polisacharidas, gaunamas iš krakmolo hidrolizės būdu. Jo perteklius gali pakenkti žarnynui ir skrandžiui.

Pagal Europos padažų industrijų federacijos rekomendacijas, riebalų kiekis majoneze turėtų būti 70 proc., o kiaušinių trynių - 5 proc.

Absoliučiai visi nagrinėtų gamintojų gaminiai sudėtyje turėjo mažiau nei 5 proc. kiaušinių trynių.

Geriausią balų skaičių gavo „Naminis Vilniaus" majonezas, kuris galėtų pateisinti savo pavadinimą „Naminis".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
151
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (191)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritartumėte pasitraukimui iš Otavos konvencijos, draudžiančios priešpėstines minas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +4 C

-3 +4 C

-2 +3 C

-1 +3 C

-4 +1 C

-1 +2 C

0-8 m/s

0-9 m/s

0-8 m/s