Kaltinimai kyšininkavimu ir prekyba poveikiu buvusiam Kupiškio rajono savivaldybės merui Dainiui Bardauskui nuėjo vėjais, tačiau jam teko atsakyti dėl piktnaudžiavimo. Nustatyta, kad tuometinis vadovas skatino korupciją - už išskirtines sąlygas iš verslininkų reikalavo nepagrįsto mokesčio, kurį įvardijo parama šventei.
Gavo baudą
Antrą kartą išnagrinėjęs bylą Lietuvos apeliacinis teismas (LApT) praeitą savaitę panaikino dalį apygardos teismo nuosprendžio, kuriuo tuometiniai Kupiškio rajono savivaldybės meras D.Bardauskas ir šios savivaldybės kultūros centro direktorė Jolita Janušonienė buvo išteisinti dėl korupcinio pobūdžio nusikaltimų ir dokumentų suklastojimo 2017-2019 m. organizuojant festivalį „Stichijos" ir renginį „Joninių ir Baltijos šalių motorlaivių čempionatas".
Dabar LApT buvusį merą pripažino kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kurstymo suklastoti dokumentą. Už tai 59 metų vyrui paskirta 15 tūkst. eurų bauda, uždrausta 4 metus dirbti vadovaujamą darbą valstybiniame ar viešajame sektoriuje.
Tačiau J.Janušonienę, kaltintą dokumentų klastojimu, teismas atleido nuo baudžiamosios atsakomybės, nes atsižvelgė į veiksmų antraeilį pobūdį ir vaidmenį vykdant mero pavedimus, jos pasirašytų dokumentų svarbą - konstatuota, kad nusikaltimas yra mažareikšmis.
Iškreipė skaidrią tvarką
Festivalis kelerius metus buvo rengiamas Kupiškio marių saloje „Uošvės liežuvis". Kaip informavo LApT, byloje nustatyta, kad iš renginiuose norinčių dalyvauti prekybininkų D.Bardauskas reikalavo sumokėti tam tikras sumas už galimybę tik jiems prekiauti maistu ir alkoholiu renginiuose be konkurentų, o gautus pinigus panaudojo minėtiems renginiams organizuoti.
Jis iš viso pats ar susitarimu per kitus asmenis, taip pat ir pasirašant suklastotus dokumentus dėl paramos skyrimo priėmė 12 tūkst. eurų, iš kurių vėliau 2 tūkst. eurų grąžino, taip pat susitarė priimti 4 tūkst. eurų.
„Verslininkai mokėjo pinigus, kitaip neleista būtų prekiauti renginiuose, kad be kitų konkurencijos, jie netgi kalbėjo apie „otkatą", kad reikia sumokėti, kad galėtum apskritai prekiauti. Gynyba teigė, kad tai savanoriška parama, teismas su tuo nesutiko. Tarp prekybininkų ir mero vyko derybos", - „Elta" citavo teisėją Ernestą Rimšelį.
Teisėjų kolegija konstatavo, kad nors D.Bardauskas negavo asmeninės naudos ir nėra kyšininkavimo požymių, tačiau jis, kaip meras, įgyvendino tokį viešosios valdžios veikimo modelį, kuris iškreipė aiškią, skaidrią ir visiems lygiai teisingą viešąją tvarką, ir skatino korupciją, taip padarydamas didelę neturtinę žalą valstybei ir Kupiškio rajono savivaldybei.
Anot E.Rimšelio, korupcinė sistema buvo palaikoma ir puoselėjama, o nematydama tokių renginių organizavimo užkulisių, visuomenė gali toliau rinkti politikus.
Šis nuosprendis įsiteisėjo, tačiau gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Buvo nuteisę ir už kyšininkavimą
Kaip rašė „Vakaro žinios", 2022 m. Panevėžio apygardos teismas buvo nuplovęs tuometinio kupiškėnų mero mundurą. Buvo išteisinta ir J.Janušonienė.
Vis tik 2023 m. gegužę LApT tenkino prokurorės skundą ir D.Bardauskui už reikalavimą duoti kyšį ir jo priėmimą, prekybą poveikiu, dokumentų klastojimą ir kurstymą suklastoti dokumentą paskyrė 24,8 tūkst. eurų baudą, atėmė teisę 4 metus dirbti vadovaujamą darbą. J.Janušonienei už reikalavimą duoti kyšį ir jo priėmimą, prekybą poveikiu, dokumentų klastojimą paskirta 19,9 tūkst. eurų bauda, atimta teisė 3 metus dirbti vadovaujamą darbą.
Tačiau pernai gegužę Lietuvos Aukščiausiasis Teismas perdavė bylą iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka. Prokuratūra perkvalifikavo buvusio mero veiksmus - nebeliko kaltinimų kyšininkavimu bei prekyba poveikiu.
Kupiškio rajono vadovu D.Bardauskas buvo išrinktas 2015 m., o perrinktas 2019 m. po Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vėliava. Po 2023 m. nuosprendžio jo įgaliojimai buvo nutraukti.