Žurnalistė Rita Miliūtė neseniai paskelbė, kad LRT nebelieka jos rašomų komentarų apie įvairias aktualijas. LRT portale nebepublikuos ir kitų LRT aktualijų ar tyrimų žurnalistų nuomonių. Esą visa tai - dėl objektyvumo. O gal bandymas prisitaikyti prie naujų sąlygų, į valdžią atėjus politinėms jėgoms, kurios jau ruošiasi LRT auditui?
„Vakaro žinios" kreipėsi į LRT atstovus dėl tokių pokyčių. Buvo paaiškinta, kad R.Miliūtė iš eterio nedingsta, bet dingsta jos pasisakymai lrt.lt portale. Paskelbta, kad LRT naujienų redakcijų vadovai kartu su LRT Žurnalistų etikos komisija priėmė sprendimą, kad portalo lrt.lt skiltyje „Nuomonės" nuo šiol nebebus talpinami LRT žurnalistų parengti komentarai politinėmis ir kitomis aktualijų temomis.
Apsispręsti padėjo ir LRT redakcinė politika, kurioje pažymėta, kad susitarus dėl bendros redakcinės krypties, LRT kūrybiniai darbuotojai turi teisę laisvai ir savarankiškai rinktis temas, pašnekovus, taip pat turinio kūrimo ir pateikimo būdus, tačiau realizuodami šią teisę privalo laikytis patikimumo, nepriklausomumo ir nešališkumo, objektyvumo, teisingumo ir tikslumo, skaidrumo ir sąžiningumo, atskaitomybės principų.
O štai neseniai „Nemuno Aušros" pirmininkas Remigijus Žemaitaitis pranešė, kad Seimo Audito komitetas šioje kadencijoje aiškinsis energetikos, gynybos įsigijimų ir LRT finansavimo klausimus. „Ką mes matome LRT, tai protu nesuvokiami dalykai, finansavimas LRT didėja kosminiu greičiu, kada matome, kad ne pati LRT kuria produktus, o samdo šalia esančias įmones, tai verta pasidomėti, kas ten yra, už kokias sumas yra samdomos ir kad visuomenė sužinotų, kiek Algiui Greitai, Arūnui Valinskui buvo mokama honorarų", - sakė R.Žemaitaitis.
Tokias iniciatyvas LRT vadina pavojumi: „Jokios atsakingos institucijos nėra konstatavusios jokių pažeidimų LRT ir dabar, todėl R.Žemaitaičio implikuojami kaltinimai LRT adresu yra nepagrįsti, neatsakingi ir kelia pavojų stabiliai visuomeninio transliuotojo veiklai ir nepriklausomumui ypač sudėtingu geopolitiniu metu."
Interviu su žurnalistu, istorijos tyrinėtoju Viliumi Kavaliausku:
- Kaip vertinate LRT priimtus pokyčius nebepublikuoti politinėmis temomis rašančių žurnalistų komentarų „Nuomonių" skiltyje?
- Šios naujienos dar nemačiau. Bet visada stebėdavausi, kaip LRT eteryje, apžvelgiant socialinę mediją, cituojami R.Miliūtės, kitų LRT žmonių įrašai. Jie visai nerodė, ką galvoja žmonės, transliavo tik tai, ką galvoja jų apmokami darbuotojai. Viskas apsiriboja LRT burbulu ir pagal tai skelbiama, kas pasaulyje yra naujo. Jų pasaulis nepasiekia net gatvės.
Bet juk žurnalistinės profesijos principai yra perduoti žmonių nuomonę, o tavo nuomonė neturi kažkam rūpėti, tu turi pateikti faktus.
- Žurnalistai portale savo nuomonės skelbti nebegalės, bet komunikuoti socialiniuose tinkluose galės toliau ir tas pačias mintis išsakyti ten.
- Jie toliau kalbės „Facebook" platformoje, ir juos toliau cituos eteryje. Nes visas LRT pasaulis ir yra kuriamas pagal kelių LRT veidų nuomonę. Ir ta nuomonė yra konkrečios partijos.
Aš iki šiol stebiuosi, kodėl į LRT niekada nebūdavo kviečiami gerbiami menininkai. Pavyzdžiui, Saulius Sondeckis visada ten buvo uždrausta persona. Kaip ir Donatas Banionis. Jie buvo uždraustųjų sąraše, kurį būtų labai įdomu pamatyti. Ir aš esu jame. Dėl to visai nepergyvenu.
Dėl to nėra tikros diskusijos. O paskui kiti stebisi, kaip nutiko, kad rinkimai pasibaigė ne taip, kaip LRT prognozavo. Tai rodo, kad LRT jau seniai neatspindi žmonių nuomonės. Visuomeninė televizija turi atspindėti visų nuomonę, ten negali būti uždraustųjų sąrašų, uždraustų partijų. LRT Žurnalistai nepataiko į visuomenės žingsnį. Jie nesupranta, nemato žmogaus.
- LRT žurnalistas savo komentaruose rašo apie tai, pavyzdžiui, E.Vaitkus yra nacionalinė grėsmė, šalia to pamini, kad toks pats yra ir R.Žemaitaitis ar I.Vėgėlė. Kaip paskui jie gali nešališkai vesti diskusijų laidas, daryti žurnalistinius tyrimus?
- Jeigu jau uždėjo štampą, tuomet viskas aišku. Bet ne tu turi dėti štampus. Tegul žmonės, su konkrečia pavarde tai pasako. Aš irgi turiu žmonių, kuriems simpatizuoju, o kuriems - ne, bet ir jie padaro kartais gerų darbų. Ir tai reikia pripažinti.
- Viešai sakoma, kad viskas - dėl objektyvumo. Ar tokiems pokyčiams gali būti priežastis rinkimų rezultatai?
- Jeigu valdžia pasikeitė, o trubadūrai nepasikeitė... Tie žmonės, kurie garsiai šaukė, dėjo štampus ant žmonių, kad kažkurie yra priešai, kaip dabar naujame fone jie elgsis? Juk jie yra finansuojami valstybės biudžeto. Ir tą biudžetą dažniausiai apsprendžia politikai. Nejau dabar tie šaukę veikėjai taps vienadienėmis prostitutėmis? Nereikalaujame, kad jie liaupsintų „Nemuno Aušrą" ar kitą laimėjusią partiją. Norime, kad jie būtų objektyvūs ir tiesą rašytų prie bet kokios valdžios.
Tai yra žurnalistiniai profesiniai principai, kurių jau seniai nesilaikoma. Kaip ir kad reikia remtis trimis tarpusavyje nesusijusiais šaltiniais, išklausyti kitą nuomonę.
Jeigu tu dirbi valdžiai, tu nesi objektyvus. Kai 1992 m. Mykolas Brazauskas pakvietė mane dirbti savo patarėju, manęs atsisakė visi užsienio leidiniai, su kurias dirbau, nes aš tapau nebe objektyvus. Kai kurie netgi neišmokėjo pinigų, nes draudžiama, kad spauda būtų susijusi su valstybės pareigūnais. Man pasakė: tu jau dirbi valdžiai, negalime nei prašyti informacijos iš tavęs, nei pinigus mokėti. Štai čia yra profesiniai standartai. O ne bet kam dirbti ir bet kam pardavinėti.
- Minėjote apie nepageidaujamų pokalbininkų sąrašą. Ar LRT turi teisę turėti redakcinę poziciją?
- Tai yra LRT Tarybos reikalas. Kaip tie patys žmonės dabar elgsis? Tie patys žmonės pasikeis?
Žinote, geras pavyzdys yra Lenkijos televizijos taryba. Prieš metus ji buvo pakeista, pasakant, kad ji prižiūrėjo propagandą, o ne informaciją. Nė viena tarptautinė žurnalistų organizacija jų neužstojo, nes jie dirbo ne pagal profesijos etiką. Tai yra gera pamoka Lietuvai. Taip Lietuvoje irgi gali nutikti. Ir niekas negins nei miliūčių, nei jų šuniukų.