Seime svarstant Vyriausybės mokesčių paketą, ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas teigia, kad ekonomikai didesnę įtaką turės ne šie pakeitimai, o Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo planuojami įvesti muitai.
„Daugiausia pelno ir gyventojų pajamų mokesčio pakeitimai turės tą neigiamą įtaką ekonomikos augimui, bet turiu pasakyti, kad muitų tiesioginis efektas savo esme turėtų du kartus didesnę įtaką“, – antradienį LRT televizijai teigė L. Savickas.
„Mes turime tūkstantį įmonių, kurios eksportuoja į Jungtines Amerikos Valstijas. Iš jų šimtas eksportuoja reikšmingą savo produkcijos dalį ir didžioji dalis tos produkcijos yra aukštos pridėtinės vertės. Be abejo, tai reiškia, kad tai yra skausminga mūsų ekonomikai. Analitikų vertinimu, tiesioginis efektas gali turėti neigiamą įtaką iki praktiškai 0,4 procentinio punkto lėtesnio ekonomikos augimo kitais metais, o tai yra tikrai reikšminga įtaka“, – akcentavo jis.
D. Trumpas balandį daugeliui pasaulio valstybių, tarp jų ir Europos Sąjungos narėms, nustatė plataus masto muitus. Po kelių dienų jis pranešė, kad taikys 90 dienų pertrauką naujiems muitams daugeliui šalių, kad būtų galima dėl jų derėtis.
Reaguodama į tai, Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) paleido 20 mln. eurų vertės pagalbos paketą, skirtą į JAV eksportuojantiems šalies verslams – naujų rinkų paieškai ir eksporto diversifikacijai.
Siekiant padėti į JAV eksportuojantiems Lietuvos verslams, Užsienio reikalų ministerija (URM) taip pat paleido konsultacijoms skirtą karštąją liniją.
Visgi, D. Trumpas penktadienį pareiškė, kad prekybos derybos su Briuseliu „niekur neveda“, todėl jis nori, jog nuo birželio 1 d. visam importui iš ES būtų pritaikyti 50 proc. muitai. „Aš nesiekiu susitarimo“, – kiek vėliau Vašingtone tvirtino D. Trumpas. Jis pridūrė, kad „muitų nebus, jei jie savo gamyklas statys čia“.
Tačiau po kelių dienų JAV prezidentas pranešė, jog po „labai malonaus pokalbio“ su ES vadove Ursula von der Leyen 50 proc. muitų, kuriuos grasina įvesti Europos Sąjungai, įsigaliojimą atidedąs iki liepos 9 d.
D. Trumpas iš šalių bloko importuojamas prekes muitais apmokestinęs jau yra tris kartus, nustatydamas 25 proc. tarifą plienui ir aliuminiui bei 20 proc. „atsakomąjį“ tarifą visam importui, kurio įsigaliojimas buvo atidėtas, kol baigsis derybos, nors bazinis 10 proc. muito mokestis vis dar galioja.
Briuselis yra paskelbęs apie planus apmokestinti beveik 100 mlrd. eurų vertės amerikietiškų prekių, jei derybų metu visgi nepavyktų susitarti.