respublika.lt

Maistui išleidžiama vis daugiau

Komentuoja Romas Lazutka

(115)
Publikuota: 2024 gruodžio 07 16:22:26, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Maistui atseikėjame vis dar nemažą dalį savo pajamų. Pixabay nuotr.

Lietuviai maistui vidutiniškai išleidžia 25 proc. savo pajamų, Nyderlandai išleidžia maistui tik 12 proc. Gal lietuviai per daug valgo, kad tiek daug savo pajamų išleidžia maistui? Paklausėme ekonomisto prof. Romo LAZUTKOS.

 

„Iš karto būtų galima sakyti, kad lietuviai per daug valgo (juokiasi)... Mūsų pajamos du kartus, jei ne dar labiau, mažesnės, nei Nyderlandų. O valgyti visiems žmonėms reikia. Bet čia neskaičiuojama restoranų, kavinių ir viešbučių eilutė, kalbama apie paprastą maistą, kurį žmonės perka ir gaminasi namuose. Žinoma, tie 25 proc. yra vidurkis, bet Lietuvoje yra kas maistui išleidžia ir 50 proc. savo pajamų."

- Tai ką daryti?

- Reikia, kad didėtų žmonių pajamos. Visi stengiasi, kad jų pajamos augtų. Verslai stengiasi gauti pelno, bet kad jį gautų, jie turi daugiau gaminti, daugiau parduoti. Visų pastangos į tai nukreiptos.

Žinoma, jei maistas būtų pigesnis, lietuviai maistui ir išleistų mažiau. Čia galima kalbėti apie PVM mažesnį. Žinome, kad dauguma šalių taiko PVM lengvatą (maisto produktams). Bet kyla klausimas, kaip prekybos tinklai pasielgs? Jeigu vienas mažins kainas, norėdamas prisivilioti pirkėjų, tai ir kitas mažins, bijodamas pirkėjus prarasti. Bet gali būti ir taip, kad kainas sumažintų mėnesiui dviem, paskui palaipsniui jas vėl atkurtų.

Lietuvoje maisto kainos 2-3 proc. viršija Europos Sąjungos vidurkį, o mūsų pajamos yra mažos.

- Kodėl maistas toks brangus?

- Labai sunku atsakyti. Jeigu būtų sumažintas PVM maisto produktams, atsirastų prekybos tinklams galimybė gaunant tą patį pelną sumažinti kainas. Jie galėtų mažinti kainas ir tikėtis, kad galės pas juos ateiti daugiau pirkėjų iš ten, kur kainos nemažinamos. Keista, bet nebūtinai taip yra.

Maisto produktų kainų lygis Lietuvoje kelia abejonių. Čia Konkurencijos tarybos pareiga prižiūrėti. Mano versija tokia (tiesa, nepatikrinta, niekas apie ją nešneka) - mūsų maisto produktų kainos santykinai didelės; bet jeigu žmonių atlyginimai maži, vadinasi, ir pardavėjų atlyginimai maži (lyginant su Olandija), vadinasi, pas mus kainos galėtų būti mažesnės, nes prekybos centrai mažiau išleidžia atlyginimams. Prekių atvežimas irgi pigesnis, nes mūsų atlyginimai mažesni, nemažai maisto vartojame lietuviško, toje srityje dirbantys žmonės irgi uždirba mažiau, vadinasi, galėtų ir kainos būti mažesnės... Bet kažkodėl jos didelės.

Gal pirkėjai suklaidinami su visokiausiomis akcijomis. Užsienyje nesu pastebėjęs, kad tiek masiškai būtų tų akcijų. O pas mus vis tos nuolaidos. Žmogus eina suviliotas į prekybos centrą vištų kulšelių, tai jis nusiperka ir kitko, kam nėra nuolaidų. Gal pensininkai turi laiko visur vaikščioti ir vis kitur įsigyti, bet dauguma žmonių užvažiuoja į parduotuvę ir apsiperka visko.

O grįžtant prie PVM, tai yra labai svarbios pajamos valstybės biudžetui, nes iš PVM surenkama didžiausia biudžeto dalis. Jeigu valdžia rizikuotų sumažinti PVM, tai netektų biudžetas pinigų. O jeigu dar kainos grįžtų į buvusį lygį, tai kaip valstybei išsisukti su mažesniu biudžetu? Mūsų biudžetas ir taip nedidelis. Trūksta pinigų daug kam.

- Padidinus kovą su šešėliu biudžetas labiau pasipildytų.

- Anksčiau PVM surinkimas Lietuvoje buvo labai prastas. Ar tik ne milijardas daugiau dabar surenkamas iš PVM, nes mažesnis šešėlis. Šešėlis Lietuvoje buvo vienas didžiausių ES. Jeigu legaliai veikia bet koks prekybininkas, tai PVM lengvai surenkamas.

Bet yra tokių, kurie nelegaliai pardavinėja, ir tos schemos nesudėtingos, įvežamos prekės, jos turėtų būti išparduodamos, sumokamas PVM, bet dokumentuose įforminama, kad prekės buvo išvežtos iš Lietuvos. O tas prekes nelegaliai išparduoda kažkur. PVM surinkimas pagerėjo Lietuvoje, bet vis dar yra prastai.

- Būstui ir komunalinėms paslaugoms lietuviai atseikėja 30 proc. pajamų, tiek pat, kiek olandai.

- Reikia turėti omenyje, kad Nyderlanduose daug didesni būstai, jie gali būti dvigubai didesni nei pas mus. Olandams įprasta, pavyzdžiui, porai gyventi 70 kv. m bute. Lietuvoje ir dabar žmonės perka nedidelius būstus, nes neįperka didesnių. 30 proc. skirti būstui lietuviams yra daug.

Pas mus elektros energijos ir dujų kainos apie 93 proc. nuo ES vidurkio, bet mūsų pajamos yra mažos, vadinasi, mes sumokame nuo savo pajamų vis tiek daugiau nei kokie vokiečiai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
46
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (115)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +5 C

+1 +5 C

+1 +6 C

+1 +5 C

+1 +5 C

+1 +3 C

0-10 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s