Lietuvos savivaldybes pasiekė raštas, kuriame pristatytas naujas projektas, skirtas LGBT teisių apsaugai stiprinti.
Savivaldybėms nurodoma pasiaiškinti, ar sveikatos priežiūros, kultūros ir kitos paslaugos mieste orientuotos į LGBT poreikius ir ar švietimo sistema pasiruošusi tokių asmenų integracijai. Už biudžeto lėšas finansuotas projektas papiktino kai kuriuos merus.
Raštuose, kurie buvo išsiųsti savivaldybėms, nurodoma, kad KTU, LGBT asociacija Lietuvos gėjų lyga, Seimo kontrolierių įstaiga ir Vilniaus miesto savivaldybės administracija įgyvendina projektą „Efektyvesnė LGBTIQ teisių apsauga stiprinant tarpinstitucinį bendradarbiavimą", kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Nurodoma, kad vykdydami projektą KTU tyrėjai gilinasi, kaip užtikrinamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas sprendžiant problemas dėl LGBT asmenų integracijos.
Tyrinės, patarinės ir mokys
Kaip nurodo pats KTU savo interneto svetainėje, projektu siekiama identifikuoti LGBTI teisių užtikrinimo problemas švietimo, socialinės apsaugos, teisėsaugos, kultūros ir sveikatos apsaugos srityse ir stiprinti lygias galimybes ir žmogaus teisių standartus įgyvendinant analitines, advokacijos bei šviečiamąsias veiklas. Projektas pradėtas šių metų pavasarį ir tęsis iki metų pabaigos.
Tarp projekto veiklų ne tik esamos situacijos tyrimas, bet ir rekomendacijų rengimas institucijoms, mokymai ir advokacinės veiklos LGBT asmenų teisių užtikrinimui. Lietuvos gėjų lyga savo interneto svetainėje nurodo, kad tikslinė projekto grupė - valdžia: „Projekto tikslinės grupės apima faktinę sprendimų priėmimo galią LGBTI teisių apsaugos srityje turinčias grupes (t.y. įstatymų leidėjus, politikos formuotojus ir viešosios politikos įgyvendintojus) ir tiesioginius naudos gavėjus (t.y. LGBTI bendruomenę Lietuvoje). Netiesioginiais naudos gavėjais gali būti laikoma Lietuvos visuomenė (socialinės sanglaudos, lygybės, įvairovės ir pliuralizmo idėjų sklaidos prasme), viešojo administravimo specialistai, dirbantys švietimo, socialinės apsaugos, teisėsaugos, kultūros ir sveikatos apsaugos srityse."
Kaip jau minėta, projektas įgyvendinamas iš biudžeto lėšų, nes buvo finansuotas ministerijos. Suma - 48 762 Eur.
Dalyvauti atsisakė
Gavę raštus su prašymu pateikti informaciją apie LGBT situaciją savivaldybėje, kai kurie merai ne juokais supyko.
Štai Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė paviešino gautą laišką ir nurodė, kad savivaldybė projekte tikrai nedalyvaus. „LGBT bendruomenės nariai, kodėl jūs taip elgiatės? Kodėl jūs norite išskirtinių teisių, išskirtinių sąlygų? Vakar gautas raštas privertė įkvėpti oro, sustoti, apmąstyti ir kreiptis į Lietuvos žmones. Norime to ar nenorime, esame traukiami į šitą liūną.
Mieli LGBT bendruomenės nariai, kodėl jūs norite išskirtinių teisių? Kodėl jūs nenorite būti tokie patys, lygūs su visais Lietuvos žmonėmis? Kodėl jūs norite išskirtinių sąlygų ir teisių, pavyzdžiui, sveikatos įstaigoje? Būkite tokie patys, stovėkite kartu eilėje su bet kuria mama, su bet kuria močiute, norinčia patekti pas medikus. Kodėl jūs reikalaujate, kad jums būtų patiestas raudonas kilimas?" - viešai klausimus iškėlė Ž.Pinskuvienė.
Vaizdo įraše ji suplėšė gautą raštą ir pridūrė: „Širvintų rajono savivaldybė šiame projekte tikrai nedalyvaus. Ir jokiame tyrime nedalyvaus."
Ir ji ne vienintelė taip mąstanti merė. Šilalės rajono savivaldybė taip pat neketina jungtis į projektą.
„Prieš keletą dienų Šilalės rajono savivaldybė, kaip ir kitos savivaldybės, gavo raštą, kuris privertė pakelti antakius. (...) Prisidėdamas prie Širvintų rajono savivaldybės merės viešai pareiškiu, kad Šilalės rajono savivaldybė taip pat šiame tyrime nedalyvaus ir jokios informacijos, susijusios su šita sritimi, neteiks", - socialiniame tinkle pranešė Šilalės rajono meras Tadas Bartkus.